Royal Enfield’in Ducati’yi Alma Söylentileri!

Sektörel Yazar: Alper Baycan

Royal Enfield’in Ducati’yi Alma Söylentileri!

Royal Enfield firmasının, Ducati motosiklet markasını alma planları konusunda, İtalyan firmanın sahibi olan Volkswagen gruba yakınlaştığı haberleri yayıldı.

Hintli firma Royal Enfield’in İtalyan motosiklet markası Ducati’yi almayı planladığı haberleri ortaya çıktı. 

Haberlere göre VW, kendisini felce uğratan emisyon skandalıyla Ducati’nin satış alternatifleri ile uğraşması için butik yatırım bankası Evercore’u tutmuştu. Bu konudaki haberimize linkten ulaşabilirsiniz: Volkswagen'in Ducati 'yi Satma Planları

Royal Enfield’in Ducati’yi Alma Söylentileri! 1. İçerik Fotoğrafı
Ducati Diavel Carbon

Tahminlere göre İtalyan firmanın piyasa değerinin 1.5 milyar EURO gibi olacağı belirtiliyor. 

Royal Enfield’in Ducati’yi Alma Söylentileri! 2. İçerik Fotoğrafı
Royal Enfield Retro Street - Classic Battle Green

Eicher Motors’un bir parçası olan Royal Enfield, Avrupa, Kuzey Amerika ve Asya gibi kıtalar arası piyasalarda agresif olarak genişlediği halde Hindistan’da sağlıklı bir gelişime tanık oldu. Royal Enfield ile orta motor kategorisinde global bir liderlik elde etmek isteyen Eicher Motoros’un satın alma, muhtemel fiyat araştırması ile Ducati'nin hızlı büyüyen operasyonlarına nasıl uyum sağlayabileceği tartışılan ayrı bir konu. 

Royal Enfield’in Ducati’yi Alma Söylentileri! 3. İçerik Fotoğrafı
Royal Enfield - Classic Squadron Blue

Eicher Motors’un CEO’su Siddhartha Lal’e Ducati’yi alma planları sorulduğunda şu açıklamalarda bulundu: “Bu tip konularda genel bir görüşüm vardır. Düşüncelere ve fikirlere her zaman açığız. Fakat bildiğiniz gibi odaklı ve seçici bir firmayız. Bu yüzden basitçe hiçbir şeye kesinlikle “Hayır” demeden hiçbir zaman asla “Asla” demeyiz. Kendi fırsatlarımız üzerinde o kadar sıfırlandık ki dikkatimizi dağıtacak hiçbir şey istemiyoruz.”

Royal Enfield’in Ducati’yi Alma Söylentileri! 4. İçerik Fotoğrafı
Ducati Multistrada 1200 Enduro

Bununla birlikte, İsveç'in ağır ticari araçlara yönelik İsveçli Volvo ile ve kişisel araçlara yönelik Amerikalı üretci Polaris ile ilişkisi bulunan Hintli firma, “doğru değerde sağlayabileceği en iyi faydayı sağlayabileceği” ni düşünürse, Ducatiyi satın almaya göz koyabilir. 

Royal Enfield’in Ducati’yi Alma Söylentileri! 5. İçerik Fotoğrafı
Ducati Panigale 959

Volkswagen'in değerli otomobil bölümü Audi, 2012 senesinde 860 milyon EURO gibi bir fiyata Ducati’yi satın almıştı. Enerjik İtalyan Ducati’nin Royal Enfield’in ürün portfolyasında tamamen eksik olan 800cc ve 1200cc güç kapasiteli motorlarla donatılmış bir ürün yelpazesi bulunuyor.
 
Her iki taraftan da net bir açıklama henüz yok. Yakın bir zamanda Ducati hakkında tekrar haber duymaya başlayabiliriz gibi duruyor. 

YORUMLAR