in

Safranbolu Motosiklet Festivali

UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer alan Safranbolu, Mayıs ayında dopdolu bir motosiklet festivaline evsahipliği yaptı. Safranbolu Belediyesi ve Müzekent Motosiklet Kulübü’nün gerçekleştirdiği organizasyon, gündüz şehir merkezinde başladı ve akşam Kent Ormanı’ndaki kampta devam etti.

Safranbolu, oldukça turistik bir yer olmasına rağmen bugüne kadar hiç büyük bir motosiklet etkinliğine evsahipliği yapmamıştı. Safranbolu Müzekent Motosiklet Kulübü’ndeki arkadaşlarımız yaşadıkları kentte artık bir motosiklet etkinliği düzenlemenin vakti geldiğini düşündüler. Gelecek yıllarda da sürekli hale getirmeyi planladıkları bu festivallerin ilkinde, biz de 2enduro ekibi olarak arkadaşlarımızı yalnız bırakmadık. İstanbul’dan Cevher, Tolga ve Kaan’la birlikte yola çıkarken çekim ekipmanlarımızı da yanımıza aldık.

 

 

Safranbolu Motosiklet Festivali 1. İçerik Fotoğrafı

 

 

Safranbolu Motosiklet Festivali 2. İçerik Fotoğrafı

 

 

Hem keyifli bir kamp yaptık, hem de gözümüze takılanları görüntüledik. 2-3 Mayıs’ta düzenlenen bu etkinlikte motosiklet gösterileri, söyleşiler, test sürüşleri, konserler, Safranbolu gezisi, dev ekranda video gösterimlerinin yanısıra Kent Ormanı’nda kamp ve bolca muhabbet vardı. Yakın şehirlerden motosiklet kulüplerinin de katılımıyla oldukça renkli bir etkinlik oldu. Her geçen gün daha çok tanınmaya başlayan KTM gösterici sürücüsü (stunt rider) Birkan Polat bu etkinliğin başrolündeydi. Birkan’ın gösterisini izlemek için neredeyse tüm Safranbolu halkı toplanmıştı.

 

 

Safranbolu Motosiklet Festivali 3. İçerik Fotoğrafı

 

 

Genç gösteri sürücüsü zeminin elverişli olmamasına rağmen oldukça etkileyici bir performans ortaya koydu. Birkan’ın gösterisinin ardından Müzekent Motosiklet Kulübü üyelerinden Ahmet Özen sahneye çıktı ve birbirinden heyecanlı hareketler sergiledi. 2015 yılında Dakar Rallisi’nde ülkemizi temsil eden KTM Dakar Takımından Şakir Şenkalaycı, Selçuk Bektaş ve Koray Özkaplan da bu etkinliğe destek verdi. Ekibin bir diğer üyesi Serkan Özdemir’in işleri dolayısıyla katılamadığı etkinlikte, yarışçılar önce Dakar hakkında bilgi verdi, daha sonra izleyicilerin sorularını cevapladı. Söyleşi sonrasında da imza ve fotoğraf çekimi epey uzun sürdü. KTM Spormoto bu organizasyona İstanbul’dan getirdiği test motosikletleri ile destek verdi. Safranbolu’da yaşayan ve etkinlik için diğer şehirlerden gelen motosiklet tutkunları KTM motosikletlerini inceleme ve kullanma imkanı da buldular.

 

 

Safranbolu Motosiklet Festivali 4. İçerik Fotoğrafı

 

 

Safranbolu Motosiklet Festivali 5. İçerik Fotoğrafı

 

 

Biz de bu etkinliğe yolculuklarımızda çektiğimiz görüntülerden hazırladığımız kısa bir video gösterimi ile katkıda bulunduk. Belediyenin desteği ile alana getirilen dev ekran ve ses sistemi sayesinde Safranbolu oldukça hareketli bir Cumartesi günü yaşadı. Söyleşi bittikten sonra açık havada canlı müzik başladı ve izleyiciler uzun süre dağılmadı. Şehir merkezindeki gösteri alanına 5 km uzaklıktaki Kent Ormanı’nda ise, kamp için bütün hazırlıklar günler öncesinden bitmişti. Müzekent Kulübü Başkanı Celil Özdemir’in emeği ve sıkı bir motosiklet kullanıcısı olan Akgün Karakaya’nın bölgede Orman Şefi olması, herşeyin eksiksiz olmasını sağladı. Kamp alanında itfaiyeden yakacak odunlara kadar herşey hazırdı. Zaten Karabük ormanları kamp yapmak için oldukça cezbedici güzellikte yerlere sahip.

 

 

Safranbolu Motosiklet Festivali 6. İçerik Fotoğrafı

 

 

Safranbolu Motosiklet Festivali 7. İçerik Fotoğrafı

 

 

Bu sene Karabük Yenice Ormanları’nda ve Azdavay’da da kamp yapmıştık. Ayrıca festivalden birkaç hafta sonra Azdavay’da Enduro yarışması da düzenlendi ve bölge motosiklete doydu diyebiliriz. Biz şehir merkezindeki gösteri alanında biraz fazla vakit geçirdiğimizden kamp alanına geç saatte gidebildik. Açıkçası motosiklet festivallerinde gece oluşan gürültüden çok hoşlanmadığımızdan, çadırlarımızı kamp alanına oldukça uzak bir yere kurduk. Kendi aramızdaki muhabbetten ve gece ateş başında sucuk pişirmekten fazla insanla tanışmaya fırsatımız olmadı. Sabah saatlerine doğru başlayan şiddetli yağmur kampta keyfimizi kaçırmasa da, Pazar günü Birkan’ın yapacağı gösterinin iptal olmasına neden oldu.

 

 

Safranbolu Motosiklet Festivali 8. İçerik Fotoğrafı

 

 

Safranbolu Motosiklet Festivali 9. İçerik Fotoğrafı

 

 

Safranbolu’ya kadar gelmişken Tokatlı Kanyonu, Cam Teras ve Bulak (Mencilis) Mağarasına da uğramak istiyorduk, ama hava iyice bozunca vazgeçtik. Eski Safranbolu sokaklarında biraz yürüyüş yapıp uzunca bir kahvaltı ettik. Neyse ki İstanbul sadece 400 km uzaktaydı, yavaştan dönüş yoluna koyulduk. Gerek KTM Spormoto’nun, gerek Birkan ve Dakar Türk takımının Anadolu’da yapılan bu organizasyona destek vermesi çok önemliydi. Umarız bu başarılı organizasyon diğer motosiklet firmaları için de teşvik edici olur ve Anadolu’nun diğer şehirlerde de böyle güzel organizasyonlar düzenlenir. ?

 

Motosikletle Safranbolu’ya kadar gelmişken;

Hıdırlık Tepesi’nden şehri kuşbakışı izlemeden,

Cam Teras’a gidip Tokatlı Kanyonu’nu dolaşmadan,

Eski bir Rum Köyü olan Yazıköy’e gidip, köyün hikayesini öğrenmeden,

Yenice Ormanları’nda özellikle sonbaharda yürüyüş (hatta kamp) yapmadan,

Müzekent Motosiklet Kulübü’ne uğrayıp çay içmeden,

Tabii ki sevdiklerine lokum hediye almadan dönme!

Ne düşünüyorsun?

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

REV’IT #95

Motoron Dergisi Haziran 2015 Sayısı, Sayı 119

REKLAM