Sakız Adası’nda bir Japon, bir Yamaha Bayii!

Sektörel Yazar: Özlem Köseoğlu

Sakız Adası’nda bir Japon, bir Yamaha Bayii!

Sakız Adası, İzmir, Çeşme’den sadece yarım saatlik bir feribot yolculuğu uzaklığında güzel bir Yunan Adası. Vize mi? Evet ne yazık ki hala isteniyor! Güzel bir haftasonu gitmişken Sakız’daki Yamaha Bayi Dimitris Giamas ile de görüşüp sektörle ilgili farklı bir ülkeden de farklı bir bakış açısı dinleyelim istedik… Yunanistan’dan sevgilerle, buyurun Dimitris ile röportajımızı okumaya…

M: Kısaca kendinizden ve Yamaha Chios’tan bahsedebilir misiniz? Nasıl kuruldu, ne zaman başladı, hikayesi?

9 yaşımda başladım motosiklet kullanmaya, babam da eski bir motosiklet kullanıcısıydı. Bütün bu geçen yıllar boyunca pistlerde yarışıp Güvenli Sürüş Okulu, Yarış Okulu, Fuarlar, Sunumlar, Test Sürüşleri gibi çeşitli organizasyonlarda yer aldım. Enduro, Motocross, Dragstar, Superbike ve 4x4 araba yarışları gibi pek çok yarışa katıldım. Yaklaşık 10 yıl önce de Dirt Track Motocross organizasyonu başlatmıştık ama ne yazık ki ekonomik kriz yüzünden yürümedi. 1982’de yani 25 yaşımdayken Yamaha Chios Center’ı açtım ve o zamandan beri de halen Yamaha bayiliği yapmaktayım.


Sakız Adası’nda bir Japon, bir Yamaha Bayii!  1. İçerik Fotoğrafı


M: Anlıyorum, uzun zamandır bu sektörün içindesiniz ve başka marka ile çalışmamışsınız. Bunun sebebi nedir? Yani neden Yamaha?

Bütün hayatım motosikletle geçti ve yaşamım motosiklet üzerine kurulu. Sadece yarışmakla değil, motosiklet sürmekle dolu ve gördüğünüz gibi senelerin Yamaha Bayiliği gibi, her anlamda motosiklet ile iç içeyim… Yamaha öncelikle sürücüye ve güvenliğe önem veren oldukça kurumsal bir şirket ve çokta güzel bir aile. Teknik servis konsunda bayisine birçok seminerle destek veren bir firma, ayrıca neredeyse hiçbir sorun çıkarmayan motosikletlere sahip. Yarış teknolojisini geliştirerek yeni modeller üzerinde performans, güvenlik, konfor, eğlence ve spor olgularını birleştirebilen ciddi bir firma. Özellikle Japonya’daki fabrikaya ziyaretlerim sonrasında, yarışlarda yer aldıktan sonra ve yıllar süren tecrübelerim ile Yamaha’nın teknik detaylarına hakim olduktan sonra sadık bir Yamaha fanı oldum diyebilirim. Uzun yıllardır beraber çalıştığım için Yamaha’nın nasıl düşündüğünü çok iyi biliyorum, kesinlikle maliyet ya da para ile ilgili değil ve bu nedenle de Yamaha’nın felsefesini seviyorum.


Sakız Adası’nda bir Japon, bir Yamaha Bayii!  2. İçerik Fotoğrafı


M: Peki, sene içerisinde yeni modeller geldiği zaman test sürüşleri düzenliyor musunuz? Ve sürücülere bu test günlerini nasıl duyuruyorsunuz?

Evet, yeni modeller geldiğinde 2 ya da 3 gün boyunca test günleri düzenliyoruz. Hem Facebook sayfamızdan yayınlıyoruz hem de Sakız’da panolara duyurular asıyoruz. Şehrin merkezinde bu test günlerinden haberi olmayan kişilerin bile geçerken görebileceği yerlerde stand açıyoruz.

M: Bu test sürüşlerine Türkiye’den katılmak mümkün mü peki?

Tabii ki, ehliyet sahibi dileyen sürücü arkadaşlarımız gelip test günlerine katılabilirler. Geçen sene İzmir’den gelen pek çok arkadaşımız olmuştu.


Sakız Adası’nda bir Japon, bir Yamaha Bayii!  3. İçerik Fotoğrafı


M: Favori Yamaha motosikletleriniz?

Favori motosikletlerime gelince, Supersportta rahatlıkla R1 diyebilirim çünkü dengi sayılabilen motosikletlerin çok çok önünde. MT serisinden ise MT-09’u çok seviyorum. Çünkü yol için yapılmış bir nevi motocross gibi eğlenceli bir motosiklet ve gerçekten çok iyi frenlere sahip, oldukça hızlı ve harika bir yol tutuşu var. Scooterlara gelince T-Max 5.30 ve X-Max oldukça güzel. Yamaha’nın 2016 için çıkardığı yeni model MWT-9 ise çok özel spor ve eğlenceli bir motosiklet, üç tekerlekli ve MT-09 ile aynı olan çok güçlü bir motora sahip, frenleri sağlam, güç deseniz fazlasıyla mevcut. MWT-9 geldiğinde dilerseniz test edebilirsiniz.

M: Teşekkürler, gerçekten harika olur. Bu arada Türkiye’de biliyorsunuz motosikletler üzerindeki vergiler oldukça yüksek. Sakız’da yani genel olarak Yunanistan’da durumlar nasıl?

Biz de fazlaca vergi veriyoruz fakat Türkiye’deki kadar değil. Burada diyelim Japon bir motosiklet alıyorsanız, motosikletin fiyatının yarısı vergiye gidiyor ama Türkiye’de bu vergi daha da fazla, fiyatları takip ettiğimden dolayı bunu biliyorum. Bu yüzden ülkenizde vergiden dolayı fiyatlar bizden biraz daha fazlaca.


Sakız Adası’nda bir Japon, bir Yamaha Bayii!  4. İçerik Fotoğrafı


M: Yunanistan’da ekonomik kriz yaşanmıştı, sizi nasıl etkiledi? Ve şu anda durum nasıl? Satışlarınızdan memnun musunuz?

Tabii ki de etkiledi. Tüm Yunanistan’da kriz öncesi yılda yaklaşık 100,000 adede yakın motosiklet satılırken krizin ilk senesinde, bu sayı 5,000 – 10,000 civarına kadar düştü. Son iki senede de bu rakam daha küçük motosikletler ile 30,000 civarında gerçekleşti. Krizden dolayı insanlar motosikletten uzaklaşmaya başladı, kriz bitse bile bu uzaklaşan insanların tekrar motosiklete dönmesi bana çok zor bir ihtimal gibi görünüyor. Umarım tam tersi olur ama bilemiyorum. Aslında krizin bitip bitmeyeceği de tam net değil yine de benim düşüncem bu şekilde.


Sakız Adası’nda bir Japon, bir Yamaha Bayii!  5. İçerik Fotoğrafı


M: Özellikle Sakız Adası’nda şehir içinde birçok motosiklet sürücüsü var, Türkiye’ye geliyorsanız bir kıyaslama yapacak olursak motosiklet kullanıcılarına saygı anlamında sizce durum nasıl?

Evet, aslında öncelikle İzmir’e gelmeye gayret ediyorum. Sakız’da da seneler önce motosiklet kullanmak gerçekten çok zor bir işti ve şimdi daha kolay. Fakat hala motosiklet kullanıyorsanız, burada da çok dikkat etmeniz gerekiyor. Özellikle krizden sonra insanlar gerçekten dalgın olmaya başladı ve sürücülerin motosiklet kullanıcılarına çokta saygılı olduklarını düşünemiyorum. 25 yıldır Türkiye’ye gelmekteyim ve eskiye göre motosiklet kullanıcılarına karşı olumlu yönde bir yaklaşım var bence. Türkiye’de motosiklet sektörünün ilerlediğini görüyorum ve bu konuda da çok mutlu oluyorum.


Sakız Adası’nda bir Japon, bir Yamaha Bayii!  6. İçerik Fotoğrafı


M: Gelecek için yeni plan ve projeleriniz var mı?

Bu ekonomik kriz ortamında gelecek planları yapmak çokta mümkün değil aslında. Ertesi gün ne olacağını kimse bilemiyor ne yazık ki. Daha iyi bir showroom olacak yeni dükkanımın hazırlığını yenice tamamladım. Yeni Yamaha mağazamız, Sakız merkezde ve limana sadece 30 metre uzaklıkta. (Adres: Chios Yamaha Center, Rodokanaki 6) Ayrıca hem Avrupa’ya hem de çok sevdiğim Türkiye’ye motosiklet ile turlar düzenlemeyi planlıyorum.


Sakız Adası’nda bir Japon, bir Yamaha Bayii!  7. İçerik Fotoğrafı


M: Son olarak eklemek istediğiniz bir mesajınız var mı?

Sadece motosikletle ilgili değil her konuda olduğu gibi Türkiye ve Yunanistan halkı birbirine oldukça yakın, benzer zevklerimizin bulunduğu iki kardeş ülkeyiz. İzmir Harley Davidson’dan arkadaşlarımızın buraya gelip buradaki Harley Davidson tutkunları ile buluştuğunu ve beraber gezdiklerini biliyorum. Aslında birlikte daha fazla organizasyonlar yapılmalı diye düşünüyorum. Son olarak bu güzel röportaj için çok teşekkür ediyorum.

M: Biz teşekkür ediyoruz, en kısa zamanda organizasyonlarda görüşmek dileğiyle.

Ayrıca Yamaha Sakız organizasyonlarını, test günlerini takip etmek isteyen okuyucularımız için: https://www.facebook.com/chiosyamaha.giamas?fref=ts

 

https://www.facebook.com/CHIOS-YAMAHA-CENTER-%CE%94%CE%93%CE%99%CE%91%CE%9C%CE%91%CE%A3-173466416045301/?fref=ts

 

YORUMLAR