Saklıgöl Zamanı

Gezi Yazar: Pervin Ozulu

Saklıgöl Zamanı

Kış günü kısa yol yapmak isteyenlere ve çabucak bir doğa yerine gitmek isteyenlere Saklıgöl tam idealdir.

Saklıgöl İstanbul'un gizli cennetidir. Şile'deki bu huzur verici göle Karamandere köyü üzerinden ulaşılır. Şile Merkeze girişin tam karşı istikamete Saklıgöl levhası sizi o göle götürecektir. İstanbul'dan çok yakın bir mesafededir.


Soğuk havada da motor kullanmak isteyenler için günü birlik sürüşlerimiz için gayet güzel bir varış yeri bence.


Şile'ye vardıktan sonra Saklıgöl’e devam eden bu yol eskiden çok bozuktu ve eskiden sırf o yüzden pek gitmek istemezdim. Ancak şimdi yenilenmiş hali keyif verici, daha çok çevreyi seyredebildim ve köy evlerin güzelliği bile daha çok dikkatimi çekti. Her yer doğal hali ile güzel ve burası da öyle bir yer.


Saklıgöl Zamanı 1. İçerik Fotoğrafı


Yol üzerinde köyde bir çok gözleme ve çay yeme içme durakları var, süt ve yumurta da satın alabilirsiniz. Genelde öyle yerde mutlaka dururum, aç değil isem de bir çay içerim, teyzelerle sohbet ederim. Hava soğuktu ve teyze beni kuytu masaya en içerideki yerlere oturtmak istemişti, ben sebebini anlayamadım ilk başta. Etrafım ferah ve manzara olsun diye kenardaki masaya oturmuştum. Diğer teyze de benim için  "o soğuk havaya alışkındır " dedi. Ben o zaman anladım ancak neden beni içerideki masaya çağırdığını. Hiç üşümüyordum zaten, sıkıntı yoktu.


Saklıgöl Zamanı 2. İçerik Fotoğrafı


 

Saklıgöl bakımlı bir yer, geniş otoparkı mevcut ve tesis kalabalık grupları ağırlayabilecek kapasiteye de sahip. Gölün kenarındaki alanlarda oturup çay, kahve, kahvaltı ile gölün tadını çıkarabilirsiniz, ya da suyun üzerindeki tahta yerlerde de oturabilirsiniz, hazır mangal bile var. Açık havada mangalda pişen etin kokusu fena iştah açıcıdır, etin lezzeti sanki az sonra kendimiz yiyor muşçasına tadı alırız, canımız çeker, o dayanılmaz iştah açıcı koku yüzünden tok olan bile aç gibi oluverir. Bir lokma ekmeği mangalın üzerine bastırıp tadı alıp öyle ekmeğin içine eti koyup ne güzel yenirdi şimdi değil mi? Soğuk havada belki burnumuz dondu ama eldeki o sıcak lokma ne değerlidir ne lezzetlidir…Saklıgöl Zamanı 3. İçerik FotoğrafıGölün çevresinde yürüyüş parkurları da var, fazla yenilen etleri eritmek için birebir. Göl etrafındaki yol toprak yoldur ve bolca ağaçlık vardır.

 

Gitmeyenler mutlaka gitmeli bence.


Saklıgöl Zamanı 4. İçerik Fotoğrafı


 

YORUMLAR