in

Salda Gölü’nde Nefes Kesen Yamaha Tenere Kampı!

Bu sene dokuzuncusu düzenlenen ve Yamaha Tenere kullanıcılarının organize ettiği Yamaha Tenere Kampı, geçtiğimiz hafta sonu Burdur’un Salda Gölü’nde müthiş bir atmosferde gerçekleşti.

Muhteşem bir manzarada ve mükemmel bir havada gerçekleşen Yamaha Tenere Kampı’ndan satır başları ile sizlerleyiz. Daha önce kendisiyle keyifli bir röportaj gerçekleştirdiğim zorlu parkurların ustası, “Enduro Turları Rehberlik Hizmeti” veren Volkan Cömert , beni kampa davet ettiğinde çok istememe rağmen işlerden dolayı katılamadım. Kendilerine sadece “Motoron” stickerlarımızdan ufak birer hatıra olarak gönderebildik. Hal böyleyken, kendilerinden bol fotoğraf ve kampla ilgili bilgiler almak üzere anlaştık. Gelin kamp hakkında detayları kampı düzenleyen Yamaha Tenere Türkiye grubunun yöneticilerinden dinleyelim. 

Salda Gölü’nde Nefes Kesen Yamaha Tenere Kampı! 1. İçerik Fotoğrafı

Yamaha Tenere Türkiye grubunun yöneticileri: Hazar Doğan – Volkan Cömert – Koray Danışan – Murat Koşar – Mesut Korkmaz  

Motoron: Öncelikle Yamaha Tenere kullanıcılarının bu denli samimi dostluk havasında bir arada olmalarını sağlayan en önemli etken sizce nedir? Hazar Doğan: Öncelikle motosiklete biniyor olmak, başlı başına “Özgürlük Düşüncesi” demek bence. Ve tabi ki Tenere’nin doğası gereği bir macera havasında olması da Tenere’yi süren kişide bir yerlere gitme ve kamp yapma isteği çağrıştırıyor. Ayrıca grup olarak Sosyal Medya üzerinden birçok konu, gezi, bilgi hakkında konuşup tartışabiliyoruz. Bu samimiyeti de oradan yakaladık biraz da. Herkes birbirine yardımcı olma çabası içerisinde. Bize yani grubun yöneticilerine düşen ise bir yer belirleyip herkesi bir araya getirmek. Ardından gerisi kendiliğinden oluşuyor. 
Koray Danışan: Hazarın söylediklerine tamamen katılıyorum. Tenere Türkiye gurubunun önceliği, motosiklet ve Enduro ruhu taşıyor olmak. Bu nedenle bilgi paylaşımı ön planda, egosu olanlar da ayıklanıyor zaten. Gurupta kimsede kendi bildiğimi kendime saklarım anlayışı bulunmuyor. Bu nedenle farklı marka model kullananlar da bir sorusu olduğunda bizim guruba soruyor. Hal böyle olunca insanlar birbirini göremese de güzel dostluklar oluşuyor ve ilk fırsatta bir araya gelip yüz yüze tanışma isteği oluşuyor. 9. sunu düzenlememize rağmen daha hiç katılımda azalma olmadı. Motorlar değişiyor, sahipleri değişiyor ama dostluklar kalıcı oluyor.
Salda Gölü’nde Nefes Kesen Yamaha Tenere Kampı! 2. İçerik Fotoğrafı
Motoron: Yamaha Tenere Kampı hakkında sizden genel bir bilgi alabilir miyiz? (örneğin; sadece Yamaha Tenere kullanıcıları mı katılabiliyor? Kampın düzenleneceği yere nasıl karar veriliyor? Vb gibi…)Hazar Doğan: Yamaha Tenere Türkiye çatısı altında Tenere öncelikli olarak, kamp yapmak isteyen ve bu bilinci taşıyan herkese kapımız açık. Sonuçta farklı marka motosiklete sahip olan kişiler de “Tenere kampına gidiyoruz”, “Tenere kampındaydık”, “Tenere kampından geldik” gibi söylemlerde bulunuyorlar. Yer konusuna gelince ülkemizde kamp yapılacak birçok yer var ve Tenere kullanıcıları da ülkemizin çeşitli yerlerinde ikamet ediyorlar. Yer belirlerken daha önce kamp yapmadığımız yerler olması önceliğimiz. Ve sonra kamp yapılacak yerin, herkese ortalama olarak aynı mesafede olmasına dikkat ediyoruz ama tabi bu her zaman pek mümkün olmuyor. Mesela bir önceki kampımız Bursa Gököz’de yapıldı. Marmara Bölgesi’nde ikamet edenler için yakın ama Akdeniz ve Ege için biraz mesafeliydi. Bu sefer dokuzuncusunu düzenlediğimiz Yamaha Tenere Kampı’mızı Salda Gölü’nde yaptık. Akdeniz’e yakın ama bu kez de Marmara’ya uzak oldu. Bir şekilde eşitleyeme çalışıyoruz ve buna göre yer belirliyoruz. Diğer bir husus ise kamp yapılacak alan için çoğunlukla doğa ile iç içe, biraz da arazi sürüşü gerektiren daha sakin yerleri tercih ediyor olmamız. Bu sefer biraz istisna oldu. Salda Gölü’nü seçmemizde ki neden birçok kişinin orayı görmemiş olmasıydı. (Bu vesile ile Salda Gölü’nü de gördük diyenler oldu). Kış kampı niteliğinde olacağı için çokta zorlu bir parkur tercih etmememizden kaynaklanıyor ama şansımıza yazdan kalma bir hava ile karşılaştık.
Koray Danışan: Yukarıda da belirttiğim gibi önceliğimiz doğayı seven koruyan, maceracı, bulduğu her fırsatta kendini bir dere kenarına, bir ağaç altına atmaya çalışan, çamurlanmaktan elini yağa bulaştırmaktan çekinmeyen, paylaşan insanların bir araya gelmesi ve bu saydıklarımın en güzel gerçekleşeceği yeri bulmak. Tek şart bu başka bir kriterimiz yok.
Salda Gölü’nde Nefes Kesen Yamaha Tenere Kampı! 3. İçerik Fotoğrafı
Motoron: Bu sene dokuzuncusu düzenlenen Yamaha Tenere Kampı için size destek veren sponsorlar var mıydı? Varsa ne gibi desteklerde bulundular?Hazar Doğan: Sponsor olarak sadece Yamaha Türkiye, kamp için tasarladığımız tişörtleri yaptırıyor. Başka da herhangi bir sponsorumuz yok. Ufak tefek şeyleri kendi aramızda hallediyoruz.
Koray Danışan: Evet sponsorlarımız oluyor. Köylüler, Köy muhtarı, Jandarma, çobanlar, ormancılar, kasaba bakkalları, bölgedeki köpekler (evet onlar bile gidip tanıştıktan sonra kamp alanını koruyor bize sahip çıkıyorlar). Herkes elinden gelen yardımı yapıyor ve üzerine düşeni gerçekleştiriyor. Şaka bir yana eski – yeni yönetim kadrosu ve gideceğimiz bölgedeki Tenereci arkadaşlar karşılıksız görev üstleniyor. Zaman zaman girişimlerimiz oluyor ama başından beri en büyük destekçimiz Yamaha Türkiye, kendilerine buradan sonsuz teşekkür ediyoruz.
Salda Gölü’nde Nefes Kesen Yamaha Tenere Kampı! 4. İçerik Fotoğrafı
Salda Gölü’nde Nefes Kesen Yamaha Tenere Kampı! 5. İçerik Fotoğrafı
Salda Gölü’nde Nefes Kesen Yamaha Tenere Kampı! 6. İçerik Fotoğrafı
Motoron: Fotoğraflardan da oldukça renkli geçtiği anlaşılan 9. Yamaha Tenere Kampı’nda neler yaşandı? (Katılımcı sayısı, programlar, sohbetler vs gibi)Hazar Doğan: Amacımız kamp olduğu için sessizlik ve sakinlik çoğunlukla ön planda. Motofestler gibi eğlence anlayışından uzak, bangır bangır müzik olmadan yapılıyor kamplarımız. Ama akşam ateş başı sohbetlerimiz güzel oluyor. Uzun yola gidip gelmiş arkadaşlarımızın anlattıkları, bilgi verici paylaşımlar ve tabi ki haliyle gırgır şamata! Ayrıca bu kampta grup halinde zincir temizleme, yağlama bakımı yapıldı. Herhangi bir kayıt falan alınmadığı için net bir bilgi vermek zor ama katılımcı sayısı kesin olmamakla birlikte 90 civarındadır. Kamplarımızda aktivite olarak, çevreyi keşfetme amacıyla bireysel veya grup Enduro sürüşleri yapılıyor.
Salda Gölü’nde Nefes Kesen Yamaha Tenere Kampı! 7. İçerik Fotoğrafı
Salda Gölü’nde Nefes Kesen Yamaha Tenere Kampı! 8. İçerik Fotoğrafı
Salda Gölü’nde Nefes Kesen Yamaha Tenere Kampı! 9. İçerik Fotoğrafı
Koray Danışan: Zaten hep söylüyoruz bu bir festival değil “kamp etkinliğidir” diye, en büyük keyfimiz çadırda kalmak, ateş başı sohbet ve dostlarla görüşmek, tanışmak, doğada olmak.
Motoron: Yamaha Tenere Grubu olarak ilerleyen zamanlarda gerçekleşmesini planladığınız organizasyonlar, aktiviteler bulunuyor mu?Hazar Doğan: Planladığımız veya düşündüğümüz bazı organizasyonlar var. Aramıza yeni katılan ya da bilgilenmek isteyen arkadaşlarımız oluyor. Daha tecrübeli, bilgi sahibi olan kişilerle iletişime geçip kamp zamanı; “Motosikletle ilgili yağ değişimi, zincir temizliği nasıl yapılır?” gibi kamp yaşamıyla ilgili pratik bilgiler tarzında, “Toprak zeminde, bozuk yolda nasıl sürülür?” gibi bir bilgilendirici ve uygulamalı bir etkinlik yapmayı düşünüyoruz. 
Koray Danışan: Birde tabi 10. Tenere Türkiye Kampı. Bunun içinde özel bir şeyler yapılabilir diye düşünüyoruz. Dile kolay istikrarlı bir şekilde 10. kampımızı yapacağız ve özel bir şeyler olmalı. Kim bilir sizin sayenizde bu etkinliğimize özel sponsorlar buluruz ve 10. Tenere Türkiye Kampı’na yakışır daha farklı bir etkinlik düzenleriz. 
Motoron: Sizi takip etmek isteyen motor tutkunları için Sosyal Medya hesaplarınızı paylaşabilir misiniz? Hazar Doğan: aktif olarak facebook sayfası üzerinden paylaşım yapıyoruz. https://www.facebook.com/groups/633212356700734/

İlginizi Çekebilir
A1 Ehliyet ile Sürülebilen En İyi 5 Başlangıç Motosikleti

Ne düşünüyorsun?

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Korteji: İzmir!

Milano EICMA Fuarı’nda Çıkması Beklenen Modeller!

REKLAM