in

Şampiyon Marquez ile Sezon Öncesi Röportaj

Yazar: Moe

Son MotoGP Dünya Şampiyonu 21 yaşındaki İspanyol Marc Marquez , motogp.com’a önümüzdeki sezonu değerlendirdi. Barselona’da bir motokros antremanı sırasında sağ bacağının fibula kemiğini kıran “en genç MotoGP dünya şampiyonu” Marquez ,Katar’daki ilk yarışa yetişebilmek adına hala tedavi sürecinde.

Sakatlığı yüzünden Malezya ve Avustralya testlerine çıkamayan ve ilk yarışda performansının %100’ünü veremeyeceğinin farkında olan Marquez yinede yarışa katılacağı konusunda oldukça emin.Repsol Honda takımı sürücüsü premier sınıftaki ikinci yılı ve şampiyonluk ünvanını koruma konusunda çekeceği zorluklar hakkında şu şekilde açıklamalarda bulundu:

Herkesin aklındaki soru:Sakatlığın ardından son Şampiyon kendini nasıl hissediyor? İyileşme ne süreçte?

Kendimi daha iyi hissediyorum.Kemik kaynamaya başladı,ve önemli olanda bu. Ne zaman Dr.Mir ile konuşsam durumumun git gide iyileştiğini söylüyor.Böylece giderek daha çok egzersiz yapabiliyorum , ama yine de Katar’da nasıl olacak göreceğiz.Yarışa %100 fit çıkamayacağım ortada,ancak elimden geldiğince hazır olmaya çalışıyorum.

Önümüzdeki  Dünya Şampiyonasını nasıl görüyorsun? Nihayetinde iki aydır pistlerden uzak kaldın.

Elbette Katar’a tamamen hazırlanmış bir şekilde,sezon öncesi testlere de katılarak  gitmek isterdim.Ancak durumum ortada.Sabırlı olmalıyım, özellikle ilk antreman turlarında.Çünkü bir buçuk aydan fazla bir süredir motorumun üzerinde değilim.Aslında katıldığım ilk Sepang testi gayet verimliydi,aklımızdaki bir çok şeyi deneyebildik.Ama yinede “yapılacaklar” listesi hala dolu, bu yüzden ilk bir kaç yarış işler biraz daha zorlu olacak.Şuan için önceliğimiz Katar diyebiliriz.

Şubat başında Honda’nın üzerindeydin, yeni motosiklet geçen seneye göre çok değişti mi  ,neler söyleyebilirsin?

Hayır,2014 modeli geçen seneki modele oldukça yakın.Ama özellikle yakıt tüketimi konusundaki yeni sınırlamalara alışmak için zaman gerekebilir. Şasi ve arka çatal değişti,ama motosiklet önceki modele  benzer bir şekilde tepki veriyor.Yine de önemli olan geliştirdiklerimiz. Bu değişiklikler ve geçen senenin tecrübeleri sayesinde daha iyi hissediyoruz motor açısından,ancak herşeyi her pist için farklı değerlendirmeliyiz elbette.

Bu sezonu üç İspanyol sürücünün savaşı, Valentino Rossi’nin kendini yeniden göstermesi ve “Açık sınıf”ın getirilmesi açısından nasıl yorumlayacaksın?

2014 Dünya Şampiyonası ,evden sezon öncesi testleri izlediğim kadarıyla çok zorlu olacak.Birçok iyi tur zamanlarına imza atan sürücü var. Ayrıca “Açık sınıf” kategorisindeki motosikletlerin nasıl bir performans sergileyeceğini de görmek ilginç olacak,özellikle sıralama yarışlarında extra-yumuşak lastiklerle önümüze geçebilirler.Rekabet çok sıkı olacak,teoride esas rakiplerim Jorge Lorenzo ve Dani Pedrosa olacak gibi görünüyor ancak Rossi inanılmaz bir test sezonu çıkardı çok hızlı bir yarış çizgisi vardı ki geçen sene bunu yakalayamamaktan muzdaripti. Ayrıca açık sınıf Ducati, Pol Espargaro’nun gelişi ve Aleix Espargaro’nun nasıl roller alacağınıda göreceğiz. Yarış severleri çok eğlenceli bir sezon bekliyor!

Geçen sene şampiyonluk ünvanını aldıktan sonra,yine bu senenin favorisi olarak gösteriliyorsun. Ünvanını korumak adına herhangi bir baskı hissediyor musun?

Baskı elbette var.Dikkatli olmalıyım,çünkü sezonun ilk yarışından itibaren dünya bizi izliyor olacak. İlk yarış için mazeretimiz var çünkü testleri kaçırdık,ama önemli olan yarıştan puan koparabilmek.Sonrasında Austin’de ise normal bir haftasonu bizi bekliyor olacak.

Daha önce hiç şampiyonluk ünvanını savunmamıştın.Ünvanını korumak senin için büyük bir hedef mi ?

Ünvanı savunmak benim için ilginç olacak,çünkü önceden bir klasmanı kazandığımda direkt bir üst sınıfa geçmiştim(Marquez;2010’da 125cc şampiyonluğunu kazanıp 2011’de Moto2’ye,2012’de ise Moto2 şampiyonluğunu kazanıp 2013’de MotoGP klasmanına geçmişti).Bu yıl aynı klasmanda kalmama rağmen ,yeni bir meydan okuma beni bekliyor  diyebiliriz.  Kullandığım 93 numaranın da uğurlu geldiğini düşünüyorum,bu yüzden 1 numarayı kullanmayacagim (sadece son şampiyonların bir sonraki sezonda “1” numarasını kullanmasına izin veriliyor ). Ama son şampiyonluğa sahip olduğumun farkındayım ve bunu bu şekilde tutmak için elimizden geleni yapacağız.

Son olarak, bu sezon için ilk üç tahminini soralım?

Kulağa kötü geliyor biliyorum ama  birinci olarak ben,ikinci olarak Repsol Honda’nın 20. Yılını taçlandıracak şekilde Dani (Pedrosa) ve ardindan Jorge Lorenzo…

 

Ne düşünüyorsun?

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Smith, Kış Testlerinden Olumlu Ayrıldı

Barbera ve Di Meglio, Pratik Bir Yaklaşım Sergiliyor

REKLAM