Şampiyonu Son Yarışta Belli Olan MOTOGP 2017 Sezonunun Hikayesi

MotoGP Yazar: Cem Çağlı

Şampiyonu Son Yarışta Belli Olan MOTOGP 2017 Sezonunun Hikayesi

Bu sene MotoGp’de son derece heyecanlı ve çekişmeli bir yıl oldu. Lafı fazla uzatmadan bakalım 2017 sezonunda MotoGP’de hangi isimler, hangi olaylar, hangi yarışlar öne çıkmış.

MotoGP’de son derece heyecanlı bir sezon sonuna tanık olduk ve Honda’nın İspanyol yıldızı Marc Marquez bir kez daha mutlu sona ulaşan isim oluyor. 2017 sezonunu şampiyon olarak tamamlayan Marquez kariyerinin dördüncü MotoGP şampiyonluğunu elde etti. Toplamda Moto2 ve Moto3 şampiyonluklarıyla beraber altıncı şampiyonluğuna ulaşan Marquez bu başarıya ulaşan en genç isim oluyor. Zira Marquez henüz 24 yaşında.

Şampiyonu Son Yarışta Belli Olan MOTOGP 2017 Sezonunun Hikayesi 1. İçerik Fotoğrafı

Sezon öncesinde merakla beklenen yeni isimler ve yeni transferler vardı. Bunlardan en önemlisi 8 yıllıkYamaha kariyerinden sonra Ducati’ye geçen üç kez MotoGP şampiyonu olan JorgeLorenzo’ydu. Lorenzo sezon öncesi testlerinde olumlu sonuçlar alamasa da çabası ve profesyonelliği ile dikkat çekiyordu. Dikkat çeken bir diğer isim ise MotoGP’deki üçüncü yılında Yamaha Fabrika takımına geçmeyi başaran İspanyol MaverickVinales idi. Vinales sezon öncesi testlerinin %80’ini lider bitirmeyi başarmıştı. Sezon öncesi testlerde dikkat çeken bir diğer isim ise İtalyan AndreaIannone oldu. Ducati’den Suzuki’ye geçen Iannone inişli çıkışlı bir performans sergiledi.

2017 sezonuna Katar’ın Losail pistinde mart ayının son haftasında start verildi. Yarış yağmur nedeniyle 45 dakika geç başlamasına rağmen harika bir savaş yaşandı. Sezonun çaylağı ve sürpriz ismi Yamaha Tech3 sürücüsü Johann Zarco ilk 6 turu lider götürürken yerde kaldı ve Dovizioso ile Vinales’in savaşı başladı. VinalesYamaha’yla çıktığı ilk yarışı kazanarak sezona muhteşem bir başlangıç yaparken onu Dovizioso ve Rossi takip etti. Lorenzo 5 puan alırken Iannone yarış dışı kaldı. Son şampiyon Marquez ise kendine dördüncü sırada yer bulmuştu.

Şampiyonu Son Yarışta Belli Olan MOTOGP 2017 Sezonunun Hikayesi 2. İçerik Fotoğrafı

Sezonun ikinci yarışında Arjantin’de yine ıslak zeminde gerçekleştirilen yarışta Vinales şovunu yapmış ve yarışı kazanmayı bilmişti. Marquez ve Pedrosa yarış dışı kalarak sezona kötü bir başlangıç yaptılar. Bunun yanında RossiVinales’in ardından yarışı ikinci sırada bitirerek Yamaha’ların gücünü göstermişti. Lorenzo henüz ilk turda yarış dışı kalmıştı ve işler Lorenzo için yolunda gitmiyordu. Dovizioso ise AleixEspargaro’nun motosikletine takılarak yarış dışı kalıyordu. Ducati ve Honda için kabus gibi bir haftaydı.

Üçüncü raundMarquez’in adeta oyun bahçesi olan ve arka arkaya altıncı kez kazandığı Teksas’tı. MarquezPedrosa’yla gerçek bir savaş vermiş ve Honda’nın geri dönüşünü müjdeliyordu. Marquez’in gerisinde kalan Pedrosa’ya son darbeyi ise İtalyan efsane Rossi vurmuş ve podyumda üçüncü sırayı almıştı. Rossi ise istikrarını göstererek şampiyonanın yeni lideri konumuna gelmişti. İlk iki yarışı domine eden Vinales sezonun ilk hayal kırıklığını yaşayarak yarış dışı kalmıştı.

Şampiyonu Son Yarışta Belli Olan MOTOGP 2017 Sezonunun Hikayesi 3. İçerik Fotoğrafı

Bir sonraki yarış ise adeta bir motosiklet yarışı katedrali olan İspanya’nın Jerez pistiydi. Sezonu üç podyumla geçen Rossi geçen yıl burada kazanmış ve artık burada da kazanması gerekiyordu. Fakat herkesin kafasında soru işareti olan pistin aşırı aşınmış asfalt yüzeyiydi. Tutuş çok düşük hava sıcaklığı ise çok yüksekti. Beklendiği gibi oldu. Jack Miller, Iannone, Crutchlow gibi isimler teker teker düştü. Zarcoagresif sürüşünü sürdürdü ve yarışın başında liderliği ele geçirmişti. Fakat Honda’lar bir kere geri dönüşünü müjdelemişti. Pedrosa ve Marquezfiniş çizgisini ilk sırada görmeyi başaran isimlerdi. Podyumun son basamağında ise sürpriz isim Ducati’siyle ilk podyumunu elde etmişti: JorgeLorenzo!

Şampiyonu Son Yarışta Belli Olan MOTOGP 2017 Sezonunun Hikayesi 4. İçerik Fotoğrafı

Doktor hala liderdi ve sıra Le Mans’daydı. Motorsporların bir diğer ibadethanesi Le Mans’da son turda adeta bir trajedi yaşandı. Kalkışta ilk üç isim Yamaha’ydı. Muhteşem bir yarış başladı ve Doktor tek tek tüm isimleri geçmeyi başardı. Vinales sinsice Rossi’yi yakalamayı başardı ve zorlamaya başladı. Defansif çizgisini son turda kaybeden Rossi son virajda düşerek sezonun ilk galibiyetini elinden bıraktı. Vinales sezonun üçüncü galibiyetini alırken ev sahibi Zarco podyuma ikinci sırada çıkmayı başarmıştı. Marquez cephesinde ise işler yolunda gitmiyordu. Yine yarış dışı kalmıştı…

Şampiyonu Son Yarışta Belli Olan MOTOGP 2017 Sezonunun Hikayesi 5. İçerik Fotoğrafı

İtalya Grand Prix’sine yaklaşırken İtalyanları ve tüm MotoGP taraftarlarını şoke eden bir olay yaşandı. ValentinoRossienduro antrenmanında düşerek sakatlanmış ve yarışa katılıp katılamayacağı belirsizdi. Lider olarak geldiği Mugello’ya katılacağını açıklayan Rossi’nin performansı merak konusuydu. Fakat o yıl bu yıldı. Tüm İtalyan taraftarlarının beklediği İtalyan sürücü Ducati ve Mugello… AndreaDoviziosoYamaha’larla verdiği muhteşem savaş sonunda Mugello’yu kazanmayı başarmıştı. Uzun süren liderliğinin ardından Rossi hafta içinde geçirdiği kazanın da etkileri yüzünden yarışı dördüncü sırada bitirmeyi başarmıştı. Mugello’da o hafta hayatını bisiklet kazasında kaybeden 2006 yılı MotoGP şampiyonu NickyHayden da unutulmadı ve bir anma töreni düzenlendi.

Gelelim İspanyol pilotların arka bahçesine: Katalunya! Fakat sonu sürprizli bir film gibi oldu yarış. Yamaha’ların adeta kabus yaşadığı, Honda’ların iyi başlayıp sonunu getiremediği yarışı şampiyonluğun en büyük adaylarından olduğunu kanıtlarcasına Pedrosa ve Marquez’i geçen Dovizioso kazanıyor. Ducati seneler sonra artarda iki yarış kazanıyor ve bunu bir İtalyan pilot ile yapıyor. Yeni adamımız AndreaDovizioso adeta kariyerinin ikinci baharını yaşıyor.

Gelelim sezonun sekizinci yarışına. Doktorun ameliyat sırası gelmiş görünüyor. Yağmurlu bir Hollanda sabahı eldivenlerini giyip neşteri pistin bitiş çizgisinin tam ortasına en önde tek teker giderken vuruyor. Yüz bini aşkın taraftar. Sarı meşaleler eşliğinde yarış başlıyor. Rossi adeta arkasına Petrucci, Dovizioso ve Marquez’i takıp yarışı domine ediyor. Yarışın sonlarına doğru pist kuruyor fakat o da ne yağmur bayrakları yeniden sallanıyor! Pist yeniden ıslanmaya başlıyor ve yağmur lastikler sıcak fakat bitik durumda. Lorenzo ve Zarcopite girerek motosiklet değiştiriyorlar fakat yarış onlar için kabusa dönüyor. Son turun son virajındaRossi çizgiyi geçerken MotoGP’nin efsanevi spikeri Nick Harris’in ağzından sekizinci kez aynı cümle duyuluyor: ‘’ValentinoRossiAssen’da yeniden kazanıyor.’’

Şampiyonu Son Yarışta Belli Olan MOTOGP 2017 Sezonunun Hikayesi 6. İçerik Fotoğrafı

Gelelim MotoGP’de sezonun ilk yarısının son durağına: Sachsenring! Marquez’in arka bahçesi diyebiliriz. Öyle de oluyor Marquez sezonun ilk yarısını galibiyetle tamamlarken onu sürpriz bir isim takip ediyor. Yamaha Tech3’ün bir diğer başarılı çaylağı JonasFolger. Kendi evinde podyumun ikinci basamağına çıkmayı başarıyor ve yeteneğini kanıtlıyor. Bir aylık ara öncesi puan durumunda Marquez 129 puanla lider girmeyi başarıyor ve onu takip eden isimler Vinales, Dovizioso ve ValentinoRossi oluyor.

Bir aylık hasret bitiyor ve yaz tatilinden dönen sürücüler tekrar deri tulumlarını giyiyorlar. Adres Brno. Yağmurlu bir hafta sonu. Yarış yağmur lastikleriyle başlıyor. Fakat Marquezpite giriyor ve kuru zemin lastiklerini takıp geri çıkıyor. Şaşkınlıklar arasında diğer pilotlardan on saniye daha hızlı dönmeyi başarıyor ve yarışı kazanıyor. Pedrosa ve Vinales podyumdaki diğer isimler. Marquez ve Vinales sezon başından beri ilk kez aynı podyumda yer alıyor.

MotoGP’deki ilk yılı olan taze fabrika takımı KTM’nin evi Avusturya’dayız. Uzun düzlüklere sahip pistte favori Ducati. Peki Lorenzo mu yoksa Doviziosomu ? Honda geçen yıldan ders almış olacak gibi düzlükteki performansları Ducati’leri oldukça zorladı. İnanılmaz bir DoviziosoMarquez savaşı izledik. Galip gelen isim son virajdaMarquez’i mağlup etmeyi başaran Dovizioso oluyor ve sezon sonunda şampiyonluk için kimle kimin savaşacağına dair sinyalleri almaya başlıyoruz. KTM’ler ise şanssız bir hafta sonu geçiriyorlar ve geride kalıyorlar.

Şampiyonu Son Yarışta Belli Olan MOTOGP 2017 Sezonunun Hikayesi 7. İçerik Fotoğrafı

Herkes Vinales’in sırasının geldiğinden bahsediyor çünkü geçen yıl o kazanmıştı üstelik ilk MotoGP zaferiydi. İngiltere’deyiz. Silverstone F1 ve MotoGP’nin kalesi. Doktor yarışa hızlı başlıyor ve liderliği ele alıp son turlara kadar sürüklemeye başlıyor. Arkada işler karışık. Marquez ve Vinales birbiriyle uğraşırken Dovizioso ikisini birden geçiyor. Marquez’in motosikletinden dumanlar yükselene kadar savaşıyor fakat yarıştan çekilmek zorunda kalıyor. Dovizioso çok formda ve vatandaşı Rossi’ye acımıyor. Vinales de takım arkadaşına acımıyor ve Dovizioso kazanıyor Vinales ve Rossi onu takip eden isimler oluyor.

San Marino’dayız. Rossi’yi belki de son kez görmek için binlerce insan akın ediyor pistin etrafına. Fakat kötü bir haber var. Rossi yarıştan bir hafta önce yine enduro antrenmanında sağ bacağını kırıyor. En az bir ay yürüyemeyecek. Bu kötü haberin gölgesi altında başlıyor yarış haftası. Pazar günü sağanak yağmur da gelince işler iyice karışıyor. Lorenzo hızlı başlayıp liderliği ele alıyor fakat tehlikeli bir kaza geçiriyor ve yarış dışı kalıyor. Yağmur yoğun rekabet az. Marquez’in şakası yok ve finişi ilk sırada geçmeyi biliyor. Podyumda İtalyanı eksik olmaz Misano’nunPetrucci bu sezon ikinci kez podyumun ikinci basamağında onu Dovizioso takip ediyor. Lorenzo için bir başka kötü hafta sonu geride kalıyor. Rossi için ise şampiyonluğu kaybetmekten ziyade kendi seyircisi önünde yarışamamak daha berbat bir duygu olsa gerek. Bunu kendisi de söylüyor. Misano pisti evine sadece 20 dakika uzakta çünkü.

Şampiyonu Son Yarışta Belli Olan MOTOGP 2017 Sezonunun Hikayesi 8. İçerik Fotoğrafı

Eylül ayının sonu yeniden İspanya’ya dönüyoruz. Sevindirici ve şaşırtıcı bir haberle birlikte. ValentinoRossiAragon’da yarışacağını açıklıyor. Üstelik bacağının iki yerinden kırılmasının üzerinden sadece 22 gün geçmişken piste tekrar çıkıyor ve yarışa ilk çizgiden kalkmayı başarıyor. Ne diyelim artık tüm zamanların en büyük sürücüsü hakkında söyleyecek kelime kalmadı. Üstelik fena da bir yarış çıkarmıyor fakat Marquez denen bir gerçek MotoGP tarihinde yeni sayfalar açmaya devam ediyor. Marquez sezonun beşinci galibiyetini takım arkadaşı ve vatandaşları Pedrosa ve Lorenzo’nun önünde alıyor. Rossi ise harika bir mücadele sergiliyor ve yarışı Vinalesin gerisinde beşinci sırada tamamlıyor.

Şampiyonu Son Yarışta Belli Olan MOTOGP 2017 Sezonunun Hikayesi 9. İçerik Fotoğrafı

İki haftanın ardından art arda gerçekleştirilecek olan üç yarışın ilkindeyiz. JaponyaMotegi! Honda, Suzuki ve Yamaha’nın evinde gülen taraf kim olacak ? Suzuki demişken AndreaIannone ve çaylak AlexRins için sezon felaket biçimde ilerliyor. Felaket bir yağış altında gladyatörler arenaya çıkıyor. Yamaha yağmur altında sürülemez bir makine haline geliyor ve Rossi düşerek yarış dışı kalıyor neyseki kırık bacağında bir sorun yok. Marquez ve Dovizioso bitmek bilmeyen Japonya yağmuru altında savaşmaya başlıyor. Marquez son turda Dovizioso’yu yakalayıp inanılmaz bir geçiş deniyor fakat tecrübeli İtalyan bir kez daha Marquez’i yenmeyi başararak finişi önde görmeyi başarıyor.

Gelelim sezonun en güzel yarışına. Philliph Island’dayız. Harika bir hava ve pist. Ev sahibi Jack Miller atak başlıyor ve liderliği iki uç tur götürüyor. Arkasında birbirleriyle kapışan isimler ise Marquez, Vinales, Rossi, Zarco, ve Iannone. Temaslar ve sürtüşmeler birbirini kovalarken geçişlerin sayısını kimse saymıyor. Rossi liderliği eline alıyor ve diğerlerini peşine takıyor. Marquez ve ZarcoRossi’yizorlarken Iannone onları kovalıyor. Derken Marquez Doktoru yakalıyor ve geçiyor. Farkı açmaya başlarken Rossi ve Zarco birbirlerini yiyorlar. Zaman zaman Iannone’nin de bu gruba dahil olduğu kapışma finiş çizgisine kadar sürüyor ve Rossi ikinci sürpriz isim Vinales üçüncü oluyor. Şampiyonluk savaşı veren Dovizioso ise ilk turda yaptığı frenaj hatasının bedelini ağır ödüyor ve on üçüncü sırada kalıyor.

Şampiyonu Son Yarışta Belli Olan MOTOGP 2017 Sezonunun Hikayesi 10. İçerik Fotoğrafı

Arka arkaya koşulan son yarıştayız. Malezya’dayız. Dovizioso’nun geçen yıl kazandığı pist. Şampiyonluk savaşı kızışıyor. Sondan bir önceki yarış ve yağmur yağıyor. Sezonun belki de en sıkıcı yarışı olmasına rağmen Dovizioso kazanmayı biliyor. Lorenzo ise son turlarda yaptığı bir hata yüzünden Dovizioso’ya geçilerek Ducati’deki ilk galibiyetini kaçırıyor.

Valencia’dayız. İspanyol pilotların mekanı. MarquezDovizioso’nun 21 puan önünde. Dovizioso’nun şampiyon olması için yarışı kazanması ve Marquez’in on birinci sıradan geride bitirmesi gerekiyor. Marquezavantıjını kullanma peşinde. Dovizioso yarışa dokuzuncu sıradan başlıyor. Marquez ise ilk. Dovizioso önlere gelmeye çalışırken MarquezZarco’yu önüne katmış farkı açmaya başlıyor. Marquez yirminci turun ilk virajındafrenaj hatası yapıyor ve çakıl havuzuna girip yarışa Dovizioso’nun gerisinde altıncı sırada dönüyor. Herkes bir an ‘’Acaba mı?’’ dedi. Fakat Ducati’lerin temposu çok düşük. Önce Lorenzo sonra da Dovizioso birer tur arayla yerde kalıyorlar. Dovizioso için harika bir sezon geride kalırken MarcMarquez kariyerinin dördüncü MotoGP şampiyonluğunu podyumda kutluyor. Yarışı Pedrosa kazanırken Zarco ikinci Marquez üçüncü oluyor.

YORUMLAR