Saroléa'dan Yeni Elektrikli Motosiklet: SP7

Yeni Model Yazar: Ahmet TEZCAN

Saroléa'dan Yeni Elektrikli Motosiklet: SP7

TT Zero'da podyuma çıkmayı hedefleyen Saroléa, 2014 model motosikletini geliştirdi; İşte yeni SP7!

Belçikalı motosiklet üreticisi Saroléa, 2015 model yeni superbike modeli SP7'yi Brüksel'de düzenlenen klasik otomobil müzesi 'Autoworld'de duyurdu.

 

Saroléa'dan <a href=Yeni Elektrikli Motosiklet: SP7 1. İçerik Fotoğrafı">

 

Yeni Saroléa SP7, 2014 modelinin modifiye edilmiş ve birkaç seviye daha geliştirilmiş hali. Belçikalı takım bu yeni model elektrikli motosikletleri ile bu yıl Isle of Man'de düzenlenecek SES TT Zero Yarışı'nda podyuma çıkabilmeyi hedefliyor. Saroléa SP7'yi yetenekli İskoç pilot Robert Wilson kullanacak.

 

Saroléa takımı, 2014 yılının yarış ve testlerinde elde ettikleri veriler ile motosikleti optimize ediyor ve geliştiriyor. Yeni dizaynı ile aerodinami açısından gelişerek daha yüksek hızlar vaat eden motosiklet ayrıca önemli ölçüde ince bir hal almış ki bu sayede sürücü daha iyi bir pozisyonda oturabiliyor.

 

 

Ağırlık merkezine yapılan modifikasyon motosikletin kullanım kolaylığını arttırıyor. Ayrıca Saroléa motosikletin ağırlığının artmasını da engellemeyi başarmış. Modifikasyonlar genel olarak Karbon Fiber ve Titanyum parçalar ile yapılmış ve bu parçalar 3D yazıcı ile oluşturulmuş.

 

Saroléa'dan Yeni Elektrikli Motosiklet: SP7 2. İçerik Fotoğrafı

 

Tescilli Araç Kontrol Ünitesi (Vehicle Control Unit) ve Batarya Yönetim Sistemi (Battery Management System) de uygulanarak tüm akışın fiber optik kablolar ile oluşturulması sağlandı.

 

Saroléa'nın yaptığı en büyük gelişme ise tabii ki motorda. Tamamen kendilerinin ürettiği motorda tork açısından büyük bir artış sağlanmış. Saroléa tarafından yapılan testler sonucunda bu artışın %50 oranında olduğu gösteriliyor.

 

Yeni SP7'nin çıkışı ile birlikte Saroléa'nın elektrikli motosiklet yarış sahnesindeki büyük markalardan biri olmak istediği aşikâr. Saroléa'nın özel elektrikli aktarma organları için bir araştırma ve geliştirme platformu olarak Saroléa, TT Mountain Course tarafından sunulan ekstrem yarış koşullarını kullanıyor.

 

Genel Özellikler

Toplam ağırlık (kg) – 190
0-100 km hıza çıkış süresi (0-60 mph) – 2.8 saniye
Maksimum hız - 270 km/h

 

Lastikler

Ön – Bridgestone Racing Battlax V02 120/600R17
Arka – Bridgestone Racing Battlax V02 200/655R17

 

Frenler
Ön–   Aerotec  Radial Calipers ile birlikte Beringer 320mm Aeronal diskler

Arka– Beringer Aerotec 2D1 kaliper

YORUMLAR