in

Sert Rüzgarlarla Baş Etmek

Yazar: Ahmet TEZCAN

Her şeyden önce, özellikle bir motosiklet sürücüsü için güvenlik çok önemli bir kriter. Es geçmeniz halinde hayatınızdan olmanız mümkün. Bu nedenle zaman zaman bilgi vermeye çalıştığımız güvenlik önlemlerini takip etmelisiniz. Şimdi de rüzgarlı havalarda yolculuğunuzu güvenli hale getirmek için bilgi vermeye çalışacağız.

Ülkemizde beklenmedik zamanlarda rüzgarlı havalarla karşılaşabiliyoruz. Ara sıra yaz mevsiminde de sert rüzgarlar esse de en sık karşılaştığımız mevsimler ilk ve sonbahar. Bu nedenle vereceğimiz bilgileri yıl boyunca aklınızda tutmanızda fayda var. Ayrıca yurtdışı gezisi için iklimini bilmediğiniz bir ülkeye gittiğinizde bu bilgiler işinize yarayabilir.

 

Rüzgarlarla baş edebilmeniz için gereken ipuçlarını aşağıya sıraladık. Bunun yanı sıra, eğer rüzgar gerçekten çok güçlüyse ve bu şartlarda yola çıkamayacağınızı düşünüyorsanız, motosikletinizi evde bırakın.

 

Rüzgarın sert estiği yerlerde yoldaki çukurlara dikkat edin, rüzgar sizi istemediğiniz yönlere çekebiliir. Ayrıca rüzgarın yola taşıdığı objelerden de kaçınmanızda fayda var. Bu bir diken ya da bir cam olabilir, tahmin edeceğiniz üzere böyle bir durum çok tehlikeli sonuçlar doğurabilir.

 

Rüzgarın estiği taraftaysanız, esintinin aksi yönünde gidona baskı uygulamalısınız. Örneğin; rüzgar soldan sağa esiyorsa, gidonun sol tarafına baskı uygulayın.

 

Motosikleti düz tutabilmek için bacaklarınızı ve vücut ağırlığınızı kullanın. Vücudunuzun üst kısmınının gevşek olmasını sağlayabilirseniz ani rüzgar darbelerinden koruyabilirsiniz. Unutmayın, katı ve sabit cisimleri hareket ettirmek daha kolaydır.

 

Rüzgarın çarptığı yüzeyi en aza indirgemek için, motosikletinize normalden daha fazla kapanmanız yararlı bir hareket olacaktır.

Ne düşünüyorsun?

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Fren Teknikleri

Yazın Yola Çıkmadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler – 1

REKLAM