in

Sezon Öncesi Antrenman – İzmir’de Pist Günü

Yazar: Burak Yıldız

15 Mart tarihinde İzmir Ülkü Pisti’nde gerçekleştirilen pist gününde bu sezon pist yarışlarında boy gösterecek olan sporcular antrenman yapma imkanı buldular.

Motosiklet sezonu açılmaya başlar başlamaz etkinlikler de ortaya çıkmaya başladı. Bunlardan birisi de 15 Mart tarihinde İzmir Ülkü Pisti’nde yapılan pist günü etkinliğiydi. Bir önceki gün yağan yağmurun pisti kaygan hale getirmesine rağmen sporcular sezonun ilk yarışı için kendilerini test ettiler.

Pist gününün ilk saatlerinde pistin sürüşe uygun olmadığını belirten pist yetkililerinin sonraki saatlerde motosikletlerin çıkışına onay vermesiyle sporcuların antrenmanı başlamış oldu.

 

Sezon Öncesi Antrenman - İzmir'de Pist Günü 1. İçerik Fotoğrafı
Sezon Öncesi Antrenman - İzmir'de Pist Günü 2. İçerik Fotoğrafı

 

İzleyenlere keyifli dakikalar yaşatan sporcuların ortak deyişleri pistin oldukça kaygan olduğu ve bu nedenle zamanlarının düştüğüydü.

 

Sezon Öncesi Antrenman - İzmir'de Pist Günü 3. İçerik Fotoğrafı
Sezon Öncesi Antrenman - İzmir'de Pist Günü 4. İçerik Fotoğrafı

 

Fakat yine de yarışlara hazırlanmada oldukça faydalı olduğunu belirttiler.

 

Sezon Öncesi Antrenman - İzmir'de a href=

 

 Motoron dergisi olarak biz de oradaydık ve benzin ile lastik kokuları eşliğinde sporcuları seyrettik, fotoğrafladık. Hatta ikisiyle röportaj yapma imkanı bulduk. İşte geçen sene 1000 B grubu şampiyonu olan Altuğ İnan ile yaptığımız kısa söyleşi: 

 

Burak Yıldız: Merhabalar, öncelikle sizi tanıyabilir miyiz?

Altuğ İnan: Merhaba. İsmim Altuğ İnan. 2014 sezonunda 1000 B grubu şampiyonuyum. Bu sene bir üst seviye olarak görülen 1000 A grubuna geçtim ve bu grupta ter dökeceğim.

B.Y:  Neden bugünkü pist gününe katılma ihtiyacı duydunuz?

A.İ: Bu sezon zor ve yoğun bir sezon olacak. İlk yarış haftaya olduğu içi bugünkü pist günü sürüşe ısınmak ve yarışa hazırlanmak açısından oldukça iyi bir fırsattı, bu nedenle katıldım.

B.Y: Dün İzmir’e yağan yağmur nedeniyle pist güne ıslak olarak başlamıştı, siz çıktığınızda sorun yaşadınız mı?

A.İ: Evet bugün pist nispeten kötü maalesef. Aslında kuru gibi gözükse de tam olarak kurumamış gibi bir his aldım asfalttan. Bu nedenle zamanlamaları dikkate alamadık, çünkü hepsi olağandan düşük çıktı. Vücudumuzu çalıştırdık denilebilir, ve tabii ki motosiklete alışmamız için de bir fırsat oldu.

B.Y: Kendinizi yeni sezona ve haftaya yapılacak olan yarışa hazır hissediyor musunuz?

A.İ : Bu sene takım olarak çok iyi hazırlandığımızı düşünüyorum. İspanya’da antrenmanlar yaptık, daha geçen hafta oradaydık, keza önceki az da öyle. Oradaki pistte kendi motosikletlerimizle yaptığımız antrenmanlar sayesinde kendimizi sezona hazır hissediyoruz.

B.Y: Teşekkür ederiz Altuğ Bey, bu yılki sezonda başarılar dileriz.

A.İ: Ben teşekkür ederim.

 

Sezon Öncesi Antrenman - İzmir'de Pist Günü 6. İçerik Fotoğrafı

 

Altuğ İnan’dan sonra yıllarca pistlerde yarışmış ve şu an da İzmir Karamanlar’daki mağazasında motosiklet severlere hizmet veren, motosiklet camiasının iyi bildiği bir isin olan Serkan İşbilir ile yaptığımız röportajı paylaşıyoruz.

 

Burak Yıldız: Merhaba Serkan Bey. Kimdir Serkan İşbilir, bize kısaca kendinizden bahseder misiniz?

Serkan İşbilir: Merhaba. İsmim Serkan İşbilir. Yaklaşık 2007 senesinden beri profesyonel olarak yarışmaktayım. 2010 senesinde İzmir Ülkü Pisti’nde talihsiz bir kaza geçirdim,  yaklaşık 1 ay yoğun bakımda kaldım. Bu sakatlığım geçti sayılır, fakat motosiklet tutkum geçmedi. Aktif olarak motosiklet işiyle uğraşıyorum, kendi işyerim var. Alım-satım, tamir ve eğitim hizmetleri veriyoruz.

B.Y: Bu sezon aktif olarak yarışacak mısınız?

S.İ: Evet yarışacağım. Geçen seneki sezonda 3 yarışa katılmıştım ve üçünde de üçüncü olmuştum. Nasipse bu sezon bütün yarışlarda yarışmak istiyorum.

B.Y: Bugünkü pist gününden bahsedelim biraz. İlk yarış öncesi antrenman niteliğindeydi sizin için, işinize yaradı mı?

S.İ:  Geçen seneden beri hiç pistte motosiklet kullanmıyorduk. Bu nedenle antrenman konusunda biraz eksiklerimiz mevcuttu, yani nispeten hamlamıştık. Bugünkü pist günü antrenman olarak işimize yaradı diyebilirim.

B.Y: Pist nasıldı, sorun yaşadınız mı?

S.İ: Pist maalesef çok kaygan durumdaydı. Bu nedenle kendimizi çok zorlayamadık, daha çok vücut antrenmanı yaptık. Sorun yaşamadık fakat kendimizi zorlayamadığımız için zamanlarımız da olağanın altındaydı, bu nedenle durumumuzu tam belirleyemedik.

B.Y: Peki bu yıl pist şampiyonasındaki beklentileriniz nelerdir?

S.İ: Aslında ben bu işi sadece spor olsun diye yapıyorum, birinci olayım, kupaları kaldırayım gibi bir derdim yok. Zaten oldukça hızlı ve bu işi iyi bilen gençlerimiz mevcut, onların önünün açılması gerektiğini düşünüyorum.

B.Y: Yarışmak isteyen ve yaşı da bu iş için uygun olan gençlere ne gibi destekler sağlıyorsunuz?

S.İ: En önemli adım olduğunu düşündüğüm eğitimleri hiçbir zaman eksik etmiyorum, gençleri bu konuda elimden geldiğince yetiştirmeye çalışıyorum. Yanımızda yarışan ve bizimle kendini geliştiren bir arkadaşımız var, gelecekte onunla ve yarış kariyeriyle ilgili planlarımız mevcut. Bu iş masraflı olduğundan dolayı bu sporu yapan insanların ekonomik olarak güçlü olması gerekiyor.  Biz çalışıp paramızı bu spora yatırıyoruz, hiç de pişman değiliz açıkçası.

B.Y: İnsanlara pistte motosiklet kullanmak hakkında neler söyleyebilirsiniz?

S.İ: Açıkçası burada motosiklet kullanabilmek, yarışabilmek için çok iyi motosiklet kullanmak, onu çok iyi tanıyabilmek gerekiyor. Bu konuda da eğitimin çok önemli olduğunu düşünüyorum. Fakat tabii ki de ister eğitimli olsun ister eğitimsiz, herkesin hız tutkusunu burada atması gerekiyor. Sokakların hız tutkusunu gidermek için çok tehlikeli olduğunu düşünüyorum. 

 

Sezon Öncesi Antrenman - İzmir'de Pist Günü 7. İçerik Fotoğrafı

Ne düşünüyorsun?

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Tolga Uprak Üçüncü Kez Şampiyon

Türkiye Pist Şampiyonası 1.Ayak Sıralama Sonuçları

REKLAM