Shell Asya Yetenek Kupası’nda Yeni Sezon Başlıyor!

MotoGP Yazar: Özlem Köseoğlu

Shell Asya Yetenek Kupası’nda Yeni Sezon Başlıyor!

Shell Advance Asia Talent Cup’ın (Asya Yetenek Kupası), üçüncü sezonunda senenin ilk organizasyonu, Uluslararası Chang Pisti’nde (Burrian-Tayland) gerçekleşecek.

Şubat ayında Sepang’ta müsabaka havasında geçen 2 günlük testler sonrasında, aralarında başarılı yarışçılardan Deniz Öncü (13 yaş), Can Öncü (13 yaş) ve Bahattin Sofuoğlu’nun (13 yaş) da bulunduğu Endonezya, Japonya, Malezya, Tayland, Çin, Hindistan ve Avustralyalı 21 yarışçı Honda NSF250R (Moto3) ile kupa mücadelesi verecek. Deneyimli yarışçıların yanı sıra yeni başlayan yarışçılarında yer aldığı ilk yarışta her zaman sürprizlerle karşılaşma olasılığı yüksek oluyor. Bakalım mücadele, nelere sahne olacak? 

Shell Asya Yetenek Kupası’nda Yeni Sezon Başlıyor! 1. İçerik Fotoğrafı


Şubat ayındaki testlerden sonra, Dorna tarafından düzenlenen Asya Yetenek Kupası’nın Direktörü Alberto Puig “Bu sezon ilk defa yarışacak olan birçok yeni yarışçımız var ve sadece 2 günlük testler sonrasında bile harika gelişimlere tanık olduk ve sezon boyunca da bunun arkası gelecek,” şeklinde açıklamada bulundu.


Pist Hakkında

2015’ten beri herhangi bir değişikliğin yapılmadığı pist, 7 sağ ve 5 sol olmak üzere toplamda 12 virajı ile 4,554 km uzunluğundadır.


Shell Asya Yetenek Kupası’nda Yeni Sezon Başlıyor! 2. İçerik Fotoğrafı2015 Senesinde Neler Oldu?

Birinci yarış sonunda yerel yarışçı Somkiat Chantra birinciliği alırken, Japon Ayumu Sasaki ikinciliği ve Endonezya’dan Gerry Salim’de üçüncülüğe kavuşmuştu. İkinci yarış sonrasında ise Nakarin Atiratphuvapat birinci gelirken, Japon Ayumu Sasaki ikinci ve yine Japon Kazuki Masaki’de üçüncü olmuştu. Buriran Pisti’ndeki yarışları ise; Ayumi Sasaki lider olarak, Atiratphuvapat ikinci ve Masaki üçüncü olarak sonlandırmışlardı.

 

Honda NSF250R

Moto 3 teknik özelliklerine bakacak olursak, NSF250R, birçok özelliği benzeşen ve 125cc Dünya Şampiyonası kategorisine de katılan RS125R 125cc modeline bağlı kalınarak tasarlanmış. Daha iri ve daha ağır bir motora uygun olması için uyarlanan varyasyonlarla birlikte şaşe, hemen hemen aynı modelin bir uyarlaması. Yaklaşık ağırlığı 84 kilo ve 4 zamanlı tek silindir ve 249.3cc bir motora sahip.


Shell Asya Yetenek Kupası’nda Yeni Sezon Başlıyor! 3. İçerik FotoğrafıShell Advance Asia Talent Cup’ın aynı zamanda Kenan Sofuoğlu’nun yarıştığı WorldSBK’nın ikinci raundu ile beraber düzenleneceğini de belirtmeden geçmeyelim. Kupanın ilk ayağı 11 Mart Cuma günü serbest antrenmanlarla başlayacak ve 12 Mart Cumartesi günü sabah sıralamanın ardından sezonun ilk yarışı aynı gün 16 tur üzerinden gerçekleşecek. 13 Mart Pazar günü ise ikinci yarış için sporcular ter dökecekler.


2016 ASYA YETENEK KUPASI TAKVİMİ

11-13 MART / 1-2. Ayak: Buriram-Tayland (WorldSBK)

17-20 MART / 3-4. Ayak: Losail-Katar (MotoGP)

13-15 MAYIS / 5-6. Ayak: Sepang-Malezya (WorldSBK)

16-17 EYLÜL / 7-8.Ayak: Zhuhai-Çin

14-16 EKİM / 9-10. Ayak: Motegi-Japonya (MotoGP)

28-30 EKİM / 11-12. Ayak: Sepang-Malezya (MotoGP)


Shell Advance Asia Talent Cup’a katılacak olan yarışçılarımızdan Can Öncü 2015 Türkiye Pist Şampiyonası’nda 125cc kategorisinde birinciliği elde ederken, Bahattin Sofuoğlu ikinciliğe ve Deniz Öncü ise üçüncülüğe kavuşmuştu.


Shell Asya Yetenek Kupası’nda Yeni Sezon Başlıyor! 4. İçerik Fotoğrafı

2015 Türkiye Pist Şampiyonası 6. ve son ayak sonrası Can Öncü - Bahattin Sofuoğlu ve Deniz Öncü kupa sevincini yaşarken İzmir Ülkü Yarış Pisti.


Ayrıca 2016 Türkiye Pist Şampiyonası Programı şu şekilde yayınlanmış durumda:


Türkiye Pist Şampiyonası            1.Ayak        30 Nisan-1 Mayıs        Serez

Türkiye Pist Şampiyonası            2.Ayak        12-15 Mayıs                 Açıklanacak

Türkiye Pist Şampiyonası            3.Ayak        Açıklanacak                 Açıklanacak

Türkiye Pist Şampiyonası            4.Ayak        06-07 Ağustos             Romanya

Türkiye Pist Şampiyonası            5.Ayak        03-04 Eylül                   Serez

Türkiye Pist Şampiyonası            6.Ayak        08-09 Ekim                   RomanyaYORUMLAR