SignalWear’dan Dünyanın İlk Sinyal Veren Akıllı Motosiklet Eldiveni!

Sektörel Yazar: Can Deniz

SignalWear’dan Dünyanın İlk Sinyal Veren Akıllı Motosiklet Eldiveni!

Söz konusu motosiklet olunca, daha fazla görünürlük ve güvenlik ekipmanı için farklı ürünler geliştirilmekte. Şimdi farklı bir çalışma karşımızda…

Bir motosiklet sürücüsüyseniz, kaçınılmaz olarak yolda pek çok risk ve tehlike ile karşılaşabileceğinizin farkındasınız demektir. Risklerinizi azaltmaya ve karşılaştığınız zararları en aza indirgemeye çalışan pek çok güvenlik ekipmanı bulunmasına rağmen, farklı seçenekler ortaya çıkması kullanıcılara ayrı faydalar sağlamaya yarayacaktır.

SignalWear’dan Dünyanın İlk Sinyal Veren Akıllı Motosiklet Eldiveni! 1. İçerik Fotoğrafı

SignalWear’ın Akıllı Sinyal Veren Eldivenleri, motosiklet kazalarının çokça gerçekleştiği dönüşlerde, görünürlüğünüzü daha fazla arttırmak için şerit değiştirdiğinizde ya da döndüğünüzde otomatik olarak işaret veren bir ekipman olarak karşımıza çıkıyor.

SignalWear’dan Dünyanın İlk Sinyal Veren Akıllı Motosiklet Eldiveni! 2. İçerik Fotoğrafı

SignalWear, firmanın CEO’su ve Kurucu Ortaklarından Troy De Baca’nın 2012 senesinde geçirdiği talihsiz bir kaza sonucunda ortaya çıkan akıllı bir fikir. De Baca’nın, bu ürün hakkında açıklamalarına göz atalım: “Motosiklet kullanıcılarının güvenliği ve görünürlüğü için farklı yöntemler üzerinde çalışmaktayım. SignalWear’in, bir motor sürücüsünün, daha güvenli seyahat etmesini sağlayabilecek ve henüz piyasalarda olmayan bir ürün olduğunu belirtmek isterim.”

“Sürücünün eldivenleri, dönüş sinyallerinden seviye olarak daha yukarıda olduğu için, diğer sürücülerinin görüş mesafesi ile aynı hizada kalmış oluyor. Bu durum, kalabalık şehir trafiğinde motosiklet kullanıcısına, diğer şoförler tarafından görünürlüğünü arttırarak ilave güvenlik sağlamaya yarayacaktır.”

SignalWear’dan Dünyanın İlk Sinyal Veren Akıllı Motosiklet Eldiveni! 3. İçerik Fotoğrafı

Dünyanın ilk akıllı motosiklet eldiveni olarak tanımlanan SignalWear’in iki önemli donanım özelliği bulunuyor;
*   Şeritleri Değiştirici: Parlak şeritli LED ışıkları ile çok fonksiyonlu bir I/O tuşu etkinleşiyor. Şerit Değiştirici, LED sinyal lambasını etkinleştirmek için, eldivenin baş parmağında bulunan küçük bir düğme işaret parmağı ile manuel olarak basılıyor. Bu, sürücünün, sağ ve sol dönüşler için motosiklet güvenlik el sinyallerinin kullanarak LED ışıkları etkinleştirmesinin birkaç yolundan birisi. 
*   Sinyal Kutusu: Motosikletin mevcut sinyal sistemi ile donanım olarak bütünleştirilmiş eldiven etkinleştirici mod. Böylece eldivenin, dönüş sinyali ile uyum içerisinde sinyal vermesi sağlanıyor.


SignalWear’dan Dünyanın İlk Sinyal Veren Akıllı Motosiklet Eldiveni! 4. İçerik Fotoğrafı

SignalWear, yeni teknolojiyi bir sonraki aşama olan üretime geçirmek için şu anda bir Kickstarter kampanyası yürütüyor. Kickstarter, kişilerin yaratıcılığını geliştirip projelerini insanlara sunmak için para bulamayanlara destek olmayı amaçlayan Amerika menşeli bir internet sitesi. Firmanın CEO’su De Baca, yeterli finansman olduğu taktirde, mevcut eldivene birkaç ilave özellik ekleyebileceğini açıkladı. Bunların içerisinde; SignalWear’in bir GPS Uygulaması ile birlikte, sürücünün bakışlarını yoldan ayırmadan seyahat etmesine yardımcı olacak bir güncelleme de bulunuyor. 

YORUMLAR