Şile Feneri Özeldir

Gezi Yazar: Pervin Ozulu

Şile Feneri Özeldir

Sahillerimiz çeşit çeşit güzel fenerlerle süslüdür. Peki Şile’deki fenerin özelliği nedir?

Sahilde uç noktalardaki fenerlerin hepsini tek tek gezip görmek isterdim. Öyle çok öyküleri var ki anlatacak, zamanımız yetmez dinlemeye.

Denizin buz gibi sonsuz gücüne karşı sabırla dimdik asil bir duruşla kılavuzdur, yol gösterendir. 

Güzel yurdumun bütün fenerlerini kapsayan bir gezi yapsam tarihi bir değere sahip olur. Deniz fenerleri cesur ve yalnızdırlar, en zor şartlara göğüs gerip her şeye rağmen dimdik ayakta durur, hayranlığım belki de ondandır.


Şile Feneri Özeldir 1. İçerik Fotoğrafı


Ülkemizden Şile Feneri’ne geçmeden önce, dünyanın yedi harikasından biri olan ve bilinen en eski deniz feneri olan, Romalılar tarafından yapılmış muhteşem yapıya sahip ve tüm deniz fenerlerinin babası olan Mısır'daki İskenderiye Feneri’nden bahsetmek istiyorum. Gelmiş geçmiş en yüksek deniz feneri olan bu yapı tam 135 metre uzunluğundaymış, yüzlerce yıl ayakta kaldıktan sonra depremler ve fırtınalar yüzünden çok zarar görmüş, 1480 yılında yıkılmıştır. Aşağıdaki çizimdeki fenerdir.

Şile Feneri Özeldir 2. İçerik Fotoğrafı


İlk deniz fenerlerin içinde ateş yakılan odaları varmış, kılavuzluk görevlerini gece ateş ile yaparlarmış, gündüz ise güneşten gelen ışık dev bir ayna ile yansıtılırmış.

Fenerler tarihte önemli yerlere sahiptir.

Şile Feneri Özeldir 3. İçerik Fotoğrafı


Hele soğuk kış günlerinde sert dalgaların fenerin bulunduğu kıyılara çarpması ve dalgaların kayalara vurup metrelerce yükseklerden kıvrılıp tekrar denizle kavuşma sahnelerine bayılıyorum. Termosumdan sıcak çayımı bardağıma koyup buz gibi havada burnum donuncaya kadar seyretmek isterdim. Böyle fırtınalı bir günde fenerin çok önemli görevi vardır. Kim bilir, verdiği sinyaller ve uyarılar ne kadar çok kaptana yol göstermiştir.

Şile Feneri Özeldir 4. İçerik Fotoğrafı


Şile Fenerine özel bir sempatim var. Türkiye’nin uluslararası standartlarda en büyük deniz feneri olduğunu öğrendiğimde daha da hayran oldum. 1859 tarihinde yapılan Şile Feneri Şilenin en yüksek yerindeki kayalık mıntıkadaki yerini ve en büyük fener olma özelliğini hala koruyor. Tarihi yapısı ve özelliği ile Şile’nin amblemi olmuştur. Gündüz iyi görülebilmesi için siyah ve beyaz enlemesine bantlar çizilerek boyanmış. 

Şile Feneri’nin önünde yeşilliklerin içerisinde kayalıklara karşı harika manzaralı bir park vardır, Kavala Parkı.

Birçoğumuz bilir zaten buraları, fakat iki gün önce yine oradaydım ve yazıya dökmeden duramadım. Her gördüğümde yine fotoğraf çekiyorum yine hayran kalıyorum. Motorumuzdan da hep yine ve yine fotoğraflar çekeriz ya hani, bıkmadan tekrar ve tekrar. İşte sevdanın bir yansımasıdır bunlar, hatta tutkunun ta kendisidir. Tutku yaşamaktır, nefestir.

Deli yüreğime tutkun olduğum gibi, bir ömür boyu geçmez…

Asla bitmez…

Şile Feneri Özeldir 5. İçerik Fotoğrafı


 

  

 

YORUMLAR