in

Sıradışı Gelişmeler!

Hayatın doğal bir akışı vardır; bu akışı tersine çevirmek pek olası değildir. Meyvenin olgunlaşıp düşmesi gibi herşey zamanını bekler. Beklenenin aksi hayata geçtiğinde ise buna sıradışı gelişme denir. Tıpkı, kışın ortasında, mevsim normallerinin dışında yaşanan yazdan bir gün gibi.

Yıllar önce Türkiye’nin önde gelen akaryakıt şirketine motosiklet kullanıcıları için farkındalık yaratacak, onların ihtiyaçlarına dönük bir hizmeti hayata geçirmelerini önerdiğimizde; anladık ki, ekonomik olarak ciddiye alınacak bir yüzde dilimini temsil etmiyoruz. Ancak geçen ay, bunun tam aksini düşünmemize yol açacak, hiç de alışık olmadığımız gelişmelere tanık olduk.
Bunlardan ilki “Motorcu Dostu İstasyon” projesiyle Aytemiz’den geldi.  Bu istasyonlarda, motosiklet kullanıcılarına özel park alanları ve bu alanın önünde kask, mont ve eldiven gibi eşyaları bırakabileceğimiz kişiye özel şifreli dolaplar düşünülmüş. Pompalardan birini motosikletler için önü kaymaz zeminle kaplanmışlar. Motosikletlere yakıt dolumu yapacak personeli de özel olarak eğitmişler. Aytemiz Motorcu Dostu İstasyonlardaki marketlerde ise çok geniş olmasa da acil ihtiyaçları karşılayacak motosiklet malzemelerini bulabilmek mümkün olacak. Zincirinizi mi yağlamak istiyorsunuz, motosiklet sehpası da hazır bu istasyonlarda. Kask ve eldivenlerini çıkartmadan pompada ödeme yapmayı kolaylaştıran bir hizmetin de yakında hayata geçmesi plan dahilinde. Kesinlikle takdire şayan bir proje. Peki bu sıradışı bir gelişme mi? Bir yönüyle evet, bir yönüyle hayır!Evet, çünkü; motosiklet kullanıcıları için böylesine kapsamlı bir projeye daha önce kimse kalkışmamıştı. Hayır, çünkü; motosiklet kullanıcılarının araç kullanıcıları içindeki oranı yüzde 14’e yani 3 milyona ulaştı. Ve bu oran artmaya devam ediyor. Bundan anlıyoruz ki, Türkiye’nin önde gelen yatırımcılarının ilgisini çeker hale geldik. Aytemiz Genel Müdürü Ahmet Eke’nin dediği gibi “bu sektörde büyük bir boşluk var”! Doğa kanunu bu, boşluk varsa zamanla doluyor. İkinci sıradışı gelişme ise hiç akla gelmeyecek bir yerden, Karadeniz Ekonomik İşbirliği Örgütü’nden geldi. Kuruluşunun 25. yıldönümü için bir Motosiklet Rallisi projesini hayata geçiriyorlar. 8 Temmuz’da İstanbul’dan başlayıp Karadeniz’e, oradan Güney Kafkaslar’a uzanan bir rota üzerinde 16 gün sürecek olan bu proje, daha şimdiden Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü’nün ve Uluslararası Karayolu Taşımacılık Birliği-IRU’nun desteğini almış bile. Ne dersiniz, sıradışı bir gelişme diyebilir miyiz buna! “Kesinlikle evet” dediğinizi duyar gibiyim. Bir yönüyle haklısınız. Ancak tam 12 ülkenin dahil olduğu KEİ örgütünün bölgenin doğal güzelliklerini ve kültürel mirasını tanıtmak, uyruk, inanç, renk gözetmeksizin ortak zevkleri ve merakları olan kişileri bir araya getirmek gibi bir misyonu olduğunu; seçilen güzergahın Karadeniz Otoyolu Projesini tanıtmayı amaçladığını ve dahası KEİ Uluslararası Daimi Sekretaryası Genel Sekreteri Büyükelçi Michael Christides’in sıkı bir motosiklet sevdalısı olduğunu söylersek, iş biraz değişir sanki. Yine de sıradışı ya da değil, gelecek için umut veren gelişmeler bunlar. Motorunuzun ve yaşam sevincinizin hep “on” olması dileğiyle…

Ne düşünüyorsun?

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Sıktı artık!

Sivrisinek File Karşı!

REKLAM