Snow Quake, İtalyan Alp’lerinde Karda Yarış!

Etkinlik Yazar: Can Deniz

Snow Quake, İtalyan Alp’lerinde Karda Yarış!

“Kar, buz, motor, yarış” kelimelerinden ortaya çıkan, “buz gibi” sıfatının az kaldığı çılgın olduğu kadar eğlenceli bir ortamda gerçekleşen Snow Quake (Karda yarış)…

“Buzda dans” mı desek, “Çılgın yarış”, “Delilik mi desek? Dünyanın en soğuk motosiklet yarışı diyebileceğimiz Snow Quake’in fotoğraflarına bakması bile insana ayrı bir keyif ve coşku vermeye yetiyor. Böyle bir ortamda neden yarışmak ister insan? Donmuş gölün etrafında turlayan yarışçılar, bunun sebebini biliyor. Böylesine sıra dışı ve değişik bir yarış deneyiminin kendilerini ve izleyenleri içten içe ısıtacağından oldukça eminler.

Snow Quake, İtalyan Alp’lerinde Karda Yarış! 1. İçerik Fotoğrafı

Peki bu çılgın karda yarış “Snow Quake” nedir? Kısa bir bakış atalım. 

Yamaha Faster Sons’ın sponspor olduğu ve bir İngiliz dergisi tarafından organize edilen Snow Quake için, Avrupa’nın dirt track yarış motorlarının ve “yola uygun olmayan” motosikletlerin kar ve buzdaki yarışı diyebiliriz.

Snow Quake, İtalyan Alp’lerinde Karda Yarış! 2. İçerik Fotoğrafı

Birincisi geçen sene Ocak ayında düzenlenen organizasyon, Avrupa’nın her yerinden katılımcı yarışçıyı misafir ediyor. Davet edilen katılımcılar, custom motosikletleri ile buzda ve karda çılgın bir yarışın içinde adrenalin yaşamaya ve yaşatmaya geliyor.

Snow Quake, İtalyan Alp’lerinde Karda Yarış! 3. İçerik Fotoğrafı
Ica Rosa Pisti

İtalyan Alplerinde Vercelli’deki Riva Valdobbia’nın Ice Rosa Meydanı tepelerinde düzenlenen bu yarışın teknik kuralları ise şu şekilde: Flat track, vintage scrambler ya da vintage enduro, “yola uygun olmayan” modeller katılabiliyor. Modern motocross, DTX ya da Enduro’ya izin verilmiyor. Lastiklerin ise içerisine gömülmüş çivili olması isteniyor. Ayrıca ön ve arka frene sahip motorlar ile sadece arka frene sahip olan motorların ayrı yarışabilecekleri kategoriler bulunuyor. 

50’nin üzerindeki katılımcı pilot, yarıştan bir gün önce, ziyaretçi akınına uğrayan Rosa Dağı’nda bulunan Monte Rosa Massif’in eteklerinde, flat track, scrambler, vintage enduro ve “yola uygunsuz” olarak adlandırılan motosikletlerin lastiklerinde düzenlemeler yapmış.

Snow Quake, İtalyan Alp’lerinde Karda Yarış! 4. İçerik Fotoğrafı

Ocak ayında düzenlenen yarışta, çılgın pilotlar, yüksek rakımdaki patikada, eksi derecelerin doruğunda, motosikletleri ile alışılmadık görüntülere imza atıyorlar. Bu eşsiz yarış, dağların ardından güneş batana kadarki sekiz saat içerisinde, yoğun soğuk ve heyecan altında tamamlanıyor.

Snow Quake, İtalyan Alp’lerinde Karda Yarış! 5. İçerik Fotoğrafı

Snow Quake 2017 Ice Rosa’nın genel sıralamasında, Honda 250cc motoru ile Giovanni Bussei, yarışın kazanan ismi olmuş. Ama burada önemli olan zafer kazanmak değil, pilotların, böylesine çılgın bir ortamı solumaları ve kısacası eğlenmeleri, zaten zafer kazanmakla eş anlama geliyor.

Snow Quake, İtalyan Alp’lerinde Karda Yarış! 6. İçerik Fotoğrafı

Buna bir de çılgın rock müziği, varillerde yanan ateşleri, yarışçıların üstlerine giydikleri kürkleri, müthiş manzarada içilen sıcacık içecekleri ve izleyenlerin çılgın tezahüratlarlarını eklersek, “tadından yenmez” deyimini bu eşsiz yarış ile tanımlamış oluruz.

Snow Quake 2017 Videosu:

YORUMLAR