Son Moda Lastiklere İhtiyacım Var Mı?

Çeşitli Yazar: Motoron

Son Moda Lastiklere İhtiyacım Var Mı?

Motosiklete Dair Bilmeniz Gereken Ancak Sormaya Çekindiğiniz Her Şey

Bu son moda derken ne kastettiğinize bağlı. Eğer satın alabileceğiniz en yapışkan, en pahalı, en son teknoloji yarış hamurlu lastikten bahsediyorsanız cevap kesinlikle hayır. Eğer bahsettiğiniz şey motorunuza ve sürüş üslubunuza olduğu kadar kesenize de uyan lastikse o zaman cevap evet.

 

Öncelikle lastiklerinizden ne beklediğiniz konusunda dürüst olmalısınız. Eğer daha lastiklerinizin ortasını aşındıramadan kenarlarını bitiriyorsanız büyük ihtimalle daha yapışkan lastikler isteyeceksinizdir ama o zaman bile, eğer sürekli pistlere çıkmıyorsanız, trafiğe açık yollara uygun sportif lastikler en iyi seçim olacaktır. Bunun sebebi ısı. Pist lastikleri çok dar bir ısı yelpazesinde iyi performans sergileyecek şekilde tasarlanırlar ve bu söz konusu ısı, aptalca sürseniz bile normal yollarda erişebileceğinizden çok daha yüksektir. Eğer bu lastikleri söz konusu ısı yelpazesinin dışında kullanacak olursanız normal yol lastiklerinden bile daha az yol tutuşu elde edersiniz. Çünkü yol lastikleri daha hızlı ısınacak ve en sıcak hale gelene kadar yol tutuş potansiyellerinin büyük bir yüzdesini kullanılır hale getirecek şekilde tasarlanırlar. Ayrıca yol lastikleri daha dengeli ve delinmeye karşı daha dayanıklı olacaktır. Yarışçılar düz çizgi performansını pek umursamazlar ve yoldan gelebilecek çukur veya pislik gibi tehlikelerle ilgilenmezler.

 

Çoğu sürücü için iyi sportif tur lastikleri en iyi uzlaşmayı sunuyor: Yeterli tutuş, iyi his ve uzun ömür. Bridgestone’nin BT-021 veya Michelin’in Pilot Road 2 gibi lastiklerinin bundan on sene önce olsa ulusal pist yarışlarında şampiyon olabilecek kadar iyi yol tutuşu sunduğunu söylemek yanlış olmaz. Buna rağmen hızlı bir ısınma, iyi bir his ve binlerce kilometrelik ömür sunuyorlar.

 

SMD Lastikleri’nden uzman Paul Fairclough’un da dediği gibi “Sportif tur lastikleri gerçekten de iyiler ve çoğu sürücü için arzu edilen her şeyi yapacaklardır. Eğer bolca pist günü yapıyorsanız o zaman piste uygun bir yarış lastiği seçin ama aksi takdirde buna değmez.”

 

Son bir ipucu: Dünyanın en iyi lastikleri bile içlerinde hava olmadığında işe yaramıyor. Lastik basınçlarınızı en son ne zaman kontrol ettiniz?

YORUMLAR