in

Son tur, son viraj. Dovizioso!

Yazar: Cem Çağlı

Japonya’nın Motegi pistinde gerçekleşen yarışta Dovizioso şampiyona lideri Marquez’i son turda geçerek yarışı kazandı ve puan farkını on bire indirmeyi başardı.

Cuma gününden bu yana süren yoğun yağış yarış saatinde de görev başındaydı. Antrenman seansları ve sıralama seansları yağmur altında geçilirken önce çıkan isimler Marquez, Dovizioso ve Lorenzo’ydu. Lorenzo demişken İspanyol pilot Yamaha günlerindeki yağmurda sürememe huyunu biraz kaybetmiş gibi. Bunda Ducati’nin ıslak zeminde iyi performans gösteren motorunun da etkisi var tabii.

Son tur, son viraj. Dovizioso! 1. İçerik Fotoğrafı

Yarış haftasına dönersek sıralama turlarında ilk sırada sürpriz isimler vardı. Zarco pole pozisyonunu alırken onu Petrucci ve Marquez takip etti. Pazar günü yağış şiddetini arttırdı ve pist yüzeyinde su birikintileri olmaya başladı. Rossi yaptığı açıklamada ıslak zeminde sorunlar yaşadığını fakat daha yoğun yağışta güçlü olabileceğini söylemişti. Rossi yarışa 12. Dovizioso 9. Vinales ise 14. sıradan başladı. İlk turlarda 5.sıradan kalkan Lorenzo liderliği ele alırken bir çok geçiş gerçekleşti ve Dovi, Marquez, Petrucci, Lorenzo ve Zarco arasında bir savaş başladı. Bu savaştan ilk önce Lorenzo sonra da Zarco koparak gerilerde kaldı. Marquez ve Dovizioso yarışı uzun bir süre lider götüren Petrucci’yi yakalayıp mücadelelerine yalnız başlarına devam ettiler.

Son tur, son viraj. Dovizioso! 2. İçerik Fotoğrafı

Yarışın son turuna kadar birbirlerini defalarca geçen Dovi ve Marquez izleyicilere heyecanlı dakikalar yaşattılar. Dovizioso son turda Marquez’in hatasını affetmeyerek İspanyol pilotu geçti. Bunun üzerine Marquez son virajda şansını denedi fakat Tecrübeli İtalyan Ducati’nin düzlükteki gücünü kullanarak bu sezonki 5. galibiyetini aldı ve Marquez ile olan puan farkını 11’e düşürmeyi başardı.

Son tur, son viraj. Dovizioso! 3. İçerik Fotoğrafı

Öte yandan arka tekerlekteki tutuş sorunlarını çözemeyen Yamaha’nın fabrika takımı adeta yokları oynadı. Rossi yarışın ilk turlarında highside yaşayarak yarış dışı kaldı. Şampiyonluk umutlarını iyice kaybeden Vinales ise yarışı dokuzuncu sırada tamamlayabildi.

Yarış Sonrası Pilotların Açıklamaları:

Dovizioso: Son 2 virajda her şey olabilir. Son 2 virajda yavaş olduğumu biliyordum ve Marquez arkamdaydı. Sol virajı biraz geniş almalıydım ve öyle yaptım. Onun için kapıyı kapattım ki atak yapması zorlaşsın öyle de oldu hızlı şekilde yön değiştiremedi. Böyle bir yarışı kazanmak çok heyecan verici. Marquez ile kapışmak her zaman gergindir. Ayrıca şampiyonluk için de önemliydi ve Marquez’i şampiyonlukta yenmenin ne kadar zor olduğunu biliyoruz. Perşembe günü de söylediğim gibi sonuna kadar gideceğiz ve yeterli olup olmayacağını göreceğiz.

Son tur, son viraj. Dovizioso! 4. İçerik Fotoğrafı

Marquez: Harika kapışmaydı. Sadece kameraların görmediği bir virajda sanırım üçüncü virajda ikimiz de virajın çok çok içinden geçtik. Sınırdaydık. Mücadelenin geri kalanı harikaydı çok keyif aldım. Şimdi son yıllarda sorun yaşadığımız Motegi geride kaldı ve daha fazla keyif aldığım pistlere gideceğiz.

Son tur, son viraj. Dovizioso! 5. İçerik Fotoğrafı

Ne düşünüyorsun?

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Marc Marquez ve Allianz Sigorta İşbirliği!

Phillip Island Savaşını Kazanan Marquez!

REKLAM