in

STK600: Toprak Razgatlıoğlu Şampiyon Oldu!

Yazar: Ahmet TEZCAN

Toprak Razgatlıoğlu, 2015 FIM European Superstock 600 Şampiyonası’nın bitimine 2 yarış kala Şampiyonluğunu ilan etti! Detaylar için devam edin…

Onsekiz yaşını, sekiz ay dört gün geçerken, Toprak Razgatlıoğlu 2015 FIM European Superstock 600 kategorisinin yeni şampiyonu oldu. Alanya’lı genç yıldız, Misano’da sezonun altıncı yarışını 3. sırada tamamladı ve bu sonuçla sezonun bitmesine iki yarış kala, şampiyonluk  ünvanı için yeterli olduğunu kanıtladı.

Ünlü Türk motosiklet dublörü Arif “Tek Teker Arif ” Razgatlıoğlu’nun oğlu Toprak, sekiz yaşındayken yarışmaya başladı. Ulusal düzeyde birçok motorsiklet yarışında önemli başarılar elde ettikten sonra, 2011 yılında Toprak arkadaşı ve akıl hocası (ve şu an menajeri olan) Kenan Sofuoğlu tarafından, yurt dışında Alman Yamaha R6 Cup’ta  yarışmaya teşvik edildi.  Aynısını Kenan 2002 yılında yapmıştı..

İki yıl sonra, Red Bull Rookies Cup yarışçısı olma hakkı kazanarak Toprak kariyerini bir ileri seviyeye taşıdı.  Boyunun dezavantaj olmasına rağmen (Toprak 250cc KTM motorları için çok uzundu), o 2014 yılında Sachsenring  yarışında  ilk yarışta sansasyonel bir galibiyete imza attı ve aynı zamanda ertesi gün de podyuma çıkmayı başardı….

STK600: Toprak Razgatlıoğlu Şampiyon Oldu! 1. İçerik Fotoğrafı
Aynı yılın sonunda, Sofuoğlu ‘herkese sürpriz’ olacağını iddia  ederek, Toprak’ın  Magny- Cours’da koşulan,  FIM Avrupa Superstock 600 Şampiyonası’nın sezon finalinde  yarışmasını sağladı. Nitekim, Razgatlioglu ilk kez bindiği  ZX- 6R Kawasaki ile  zafere ulaşarak   büyük sürpriz  yaptı!
STK600: Toprak Razgatlıoğlu Şampiyon Oldu! 2. İçerik Fotoğrafı
Hızını 2015 sezonuna taşıyarak,  Puccetti Racing Kawasaki (Kenan ile aynı) ekibi ile Razgatlıoğlu durdurulamaz olduğunu ispatladı. Sadece  Motorland Aragon’da sezon  açılışında çifte galibiyetle değil, takiben Assen, Imola ve Portimao’da da yarışları kazandı. Aynı sezonda beş yarışta beş galibiyet ve üst üste altı zafer, bu yarış serisi için yeni bir rekor.  Bu başarılı sonuçlar Razgatlıoğlu’nu Misano’da nihai ödülü kucaklamak için ilk sıraya koydu.  İki yıl sonra Razgatlıoğlu için bir sonraki seviyeye geçme vakti gelmişti ve Redbull MotoGP Rookies Cup’a katıldı. Toprak, 250cc KTM makineleri için çok uzun olduğu için boy bakımından dezavantajına rağmen 2014 yılında Sachsenring’te yapılan ilk yarışta heyecan verici bir liderlik almayı başardı.

STK600: Toprak Razgatlıoğlu Şampiyon Oldu! 3. İçerik Fotoğrafı
Daha önce bu seride egemenliğini bu tür bir başarı ile gösteren bir yarışçı olmadı. Dünya genelinde birçok diğerleri ve Türk hayranları  için  Razgatlıoğlu’nun  daha ne gibi sürprizleri var ? Yeni bir efsane mi doğuyor? Sadece zaman gösterecek. Yetenek var ve bu yüzden başarıya giden yolu açık…
Biyografi

Doğum Tarihi: 16 Ekim 1996
Doğum yeri : Sakarya, Türkiye
İlk STK600 Yarışı: Magny-Cours, 2014
İlk STK600 pol pozisyonu: Assen, 2015
İlk STK600 podyum finişi: Magny-Cours, 2014
İlk STK600 zaferi: Magny-Cours, 2014
STK600 yarış başlangıcı: 7
STK600 yarış galibiyeti: 6
STK600 Podyumu: 7

Uluslararası motosiklet yarış kariyeri

2013: Red Bull MotoGP Rookies Cup – 10.pozisyon, 99 puan, 2 podyum
2014: Red Bull MotoGP Rookies Cup – 6. pozisyon, 123 puan, 1 galibiyet, 2 podyum
2014: FIM Avrupa Superstock 600 Şampiyonası– 1 yarış,  Kawasaki ile ilk galibiyet
2015: FIM Avrupa Superstock 600 Şampiyonası – Kawasaki ile Şampiyon

Ne düşünüyorsun?

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

WSS: Portimao Yarış Sonuçları

Türkiye Pist Şampiyonası 4. Ayak Yarışı, İzmir Park Ülkü Yarış Pisti’nde Gerçekleşti

REKLAM