Sürüş Pozisyonuna Göre Değişen Akıllı Aynalar!

Çeşitli Yazar: Özlem Köseoğlu

Sürüş Pozisyonuna Göre Değişen Akıllı Aynalar!

Birçok ödül almış olan sürüş pozisyonunuza göre ayarlanan akıllı motosiklet aynaları, üretime girecek bir kampanya hazırlığı içerisinde…

Yaratıcı projelere fon sağlayan platform tarafından hazırlanan “Kickstarter” kampanyası, vücut pozisyonuna göre otomatik olarak değişen motosiklet aynalarının geliştiricisi tarafından yakın zamanda tanıtılacak.


Sürüş Pozisyonuna Göre Değişen Akıllı Aynalar!  1. İçerik Fotoğrafı

Bartosz Ambrożkiewicz


“Herkesi Görüş Alanınıza Alın” ve “Farkı Görün” sloganlarıyla tanıtımını yapan Zebrano projesi, bu konuda olumsuz bir tecrübe yaşamış olan ve tasarımcı Bartosz Ambrożkiewicz tarafından doğmuş. Geçirdiği bir motosiklet kazası sonrası daha geniş bir arka görüş açısı ve daha özel bir bilince sahip olsa bu kazanın olmayacağına kanaat getirmiş. Küçük bir takım ile çalışan Ambrożkiewicz, cekete yerleştirilmiş minyatür sensörler ya da akıllı telefon kullanarak sürücünün vücut pozisyonunu belirleyip ona göre ayarlanan aynalar geliştirmiş.


Sürüş Pozisyonuna Göre Değişen Akıllı Aynalar!  2. İçerik Fotoğrafı


Özellikle spor model motosikletlerde, otobanda giderken, fazla rüzgar almamak için gidona eğilmemiz oldukça olağan bir durum. Diğer türlü, rüzgardan olduğu gibi etkilenmemek oldukça zor. Yani bu durum, otobanda giderken sürücü pozisyon değiştirmedikçe yol yerine çoğunlukla mavi gökyüzünü görmek anlamına gelebiliyor. Sürücünün motosikletinin arkasındaki görüş mesafesini kaybedip ardında neler olup bittiğinden habersiz gitmesi kadar da tehlikeli bir durum olamayacağını hepimiz biliyoruz. İşte, Bartosz Ambrożkiewicz, akıllı aynalarla bu tür problemlere çözüm getireceğini iddia ediyor.


Sürüş Pozisyonuna Göre Değişen Akıllı Aynalar!  3. İçerik Fotoğrafı

Zercado'nun Yaratıcısı Bartosz ve Andrew Zercado

 

Konu hakkında açıklama yapan Andrew Zercado, ürününün “farkındalık ve güvenliği arttırıcı” olduğunu belirtmiş. Zercado, yuvarlak ayna yüzeyinin “kör noktaları yok edip” daha geniş bir arka görüş sağladığını iddia ediyor. Aynalar aynı zamanda motosikletin dönüş sinyalleri ile koordineli ışıklar içeriyor.   


Sürüş Pozisyonuna Göre Değişen Akıllı Aynalar!  4. İçerik Fotoğrafı

    

Aynaların, çoğu spor ve naked motosiklet ile uyumlu olduğu söyleniyor. Ayrıca bahsi geçen tasarım, 2014 Uluslararası Yaratıcılık Show, Belçika Uluslararası Ticaret Fuarı, 2015 Cenevre Yaratıcılık Kupası, 2016 İsviçre Otomobil Ödülü ve 2015 Microsoft Yaratıcılık Kupası gibi organizasyonlarda altın madalya sahibi bir tasarım.

 

Zercado, yakın zamanda bir “Kickstarter” kampanyası lanse etmeyi planlıyor. Firma, aynaların sürücüler için ne zaman hazır olabileceği konusunda herhangi bir ipucu vermese de yaklaşık olarak 250 $ civarında bir ücreti olacağını belirtiyor.      

 

Omuz üzerinden yapılan ufak bir bakış olan “Hayat Kurtaran Bakışı” hiçbir yerin tutmasa da en azından motosiklet sürücülerinin güvenliği için uğraşıp emek verenlerin olmasını bilmek bile güzel.

YORUMLAR