Suzuka 8 Saat Yarışını Yamaha Fabrika Takımı Kazandı

MotoGP Yazar: Alişan Fidan

Suzuka 8 Saat Yarışını Yamaha Fabrika Takımı Kazandı

Yamaha 19 yılın ardından Suzuka 8 Saat yarışında tarihi bir zafer kazandı

Bradley Smith ve Pol Espargaro pazar günü adlarını Yamaha tarihine yazdılar.

Bu Smith'in 125cc sınıfında yarıştığı 2010 yılından beri ve Espargaro'nun ise Moto2 sınıfında 2013 yılından beri yaşadıkları ilk büyük zafer. Fakat en büyük haber ise bu zaferin Japonya'nın en önemli yarışı olan Suzuka 8 Saat yarışında 1996 yılından beri kazandığı ilk zafer.

Valentino Rossi ve Jorge Lorenzo bu yılki hedeflerinin sadece MotoGP şampiyonluğu olduğunu kibarca belirttikten sonra bu Tech 3 ikilisi Yamaha Fabrika takımının 13 yılın ardından Suzuka'da kazanacağı zaferin yaratıcısı oldular.


İkili kısa sürede yabancısı oldukları çevreye alıştılar. Bu sırada 2012 Valencia MotoGP yarışında yedek pilot olarak görev yapmış 33 yaşındaki şampiyon pilot Nakasuga'nın tecrübesi ve önerilerinden yararlandılar.

Espargaro yeteneğini rekor kırdığı pole pozisyonu süresi ile kanıtladı. Bu sırada Nakasuga yaptığı kötü start yüzünden takımın zafer kazanma olasılığını kaybetmemesi için savaş veriyordu.

En büyük rakipleri olan Musashi Honda takımı motosikleti Casey Stoner'a devrettikten sonra müthiş bir çıkış yaptı ve Yamaha yarışın kalanını TSR Honda takımından  Moto2 sınıfında yarışan Dominque Aegerter ve Avustralyalı Josh Hook ile beraber pozisyonlarını korumak amacıyla geçirdi.

Ard arda gitmenin verdiği yakıt ve hız avantajının aksine piste sık sık giren güvenlik araçları ve yapılan kazalar hiçbir şeyin garantili olmadığını gösterdi.

Takıma Espargaro'nun sarı bayrak kaldırıldıktan sonra yaptığı bir geçiş yüzünden pitte dur-kalk cezası verildi. Bu takım üyelerinin 30 saniye boyunca pitte sabit durmaları gerektiği anlamına geliyordu.

Üç Yamaha pilotu da kaybedilen zamanı geri kazanmak için çok çalıştı ve avantaj bir saat sonra Yamaha takımına geçti.


Suzuka 8 Saat Yarışını Yamaha Fabrika Takımı Kazandı 1. İçerik Fotoğrafı


Yarışın son dakikalarında başka bir güvenlik aracının daha piste girmesi ve arkadaki yarışçıların yarattığı temaslar heyecanlı anlara sebep oldu fakat İngiliz pilot damalı bayrağı Aegerter'in tam 1 dk 17sn önünde geçti. Yamaha bu sonuçtan dolayı pitte kutlamalar yaptı.


Smith kazandıkları başarıyla ilgili şu sözleri kullandı:"Salı gecesi otele döndüğümden beri çok fazla stresle doluydum. Biz fabrikadaki tüm Yamaha çalışanlarının ve Takaaki Kimura'nın karşısında yapabileceğimizin en iyisi olan birincilik sözünü verdik."

"Yarışın sonunda hiçbir anlam ifade etmeyecek olan sadece ufak bir hata yaptık. Takım arkadaşlarımın ve benim hızım sayesinde bu hatanın üstesinden geldik."

"Bu Yamaha'nın 60. kuruluş yılı yani bu yıl çok özel bir yıl olmakla beraber Yamaha MotoGP şampiyonluğu için koştururken buna ek olarak Suzuka 8 Saat yarışına da odaklanmıştı ve bu motosikletin tüm potansiyelini gösterebildiğimiz için ayrıca Yamaha'nın 19 yılın ardından gerçekten hakettiği bir zaferi onlara yaşatabildiğimiz için mutluyum." dedi.


Espargaro ise sevincini ve gururunu şu sözlerle ifade etti: "Çok mutluyum! İnanılmaz bir yarıştı. Yaptığım hatadan dolayı takım arkadaşlarımdan özür dilerim. Bir dur kalk yapmamız gerekti ve bu yüzden bir dakikadan fazla zaman kaybettik. Takım arkadaşlarım gerçekten etkileyiciydi. Çok hızlıydılar. Motosikletin üzerine çıkıp kaybettiğimiz zamanı geri almak için çalıştığımızda limitlerimizin 2 katı hızda gitmeye çalıştık ve bunu başardık"

"Yamaha Fabrika takımının burada başardığı şey gerçekten muazzam ve ben Nakasuga-san ile gurur duyuyorum çünkü bizimle ilk kez Suzuka 8 Saat yarışına çıktı ve mükemmel bir iş yaptı. MotoGP'de aynı yeri paylaştığımız Bradley de aynı şekilde mükemmeldi. Normalde pilotlar arasında arkadaşlık denebilecek bir yakınlık ve muhabbet olmaz. Bu hafta bizim için çok iyiydi. Çok mutluyum çünkü çok iyi iki arkadaş buldum ve biz Suzuka 8 Saat yarışının zaferini kazandık.


Nakasuka ve Smith yarışta 3 kez, Espargaro ise 2 kez görev aldı. Takım menajeri Wataru Yoshikawa sürücülerini şu sözlerle övdü:

"İlk olarak katılan herkese ve bizi yalnız bırakmayan takipçilerimize teşekkür ederim. Yarışan tüm MotoGP pilotlarının yüksek seviyesinden etkilendiğimi belirtmek isterim ve Nagasuka'nın yeteneklerinden bir kez daha emin oldum."

"Üç pilotun da karakterleri bir araya geldiğinde mükemmel bir takım oluşturuyor ve takım elemanlarımız da yarış süresince sürücülerimize destek olmak için ellerinden gelenin en iyisini yaptılar. Sıralama turlarında Pol'ün yaşadığı kaza ve yarış içinde yediğimiz dur kalk cezası  bizim moralimizi biraz bozsa da bunların üstesinden gelerek kazanmayı bildik. Bu tüm takımın ortak bir zaferidir ve tekrardan yüzümüzü güldüren herkese teşekkürlerimi ilettiğimi söylemek istiyorum." dedi

Smith ve Espargaro'nun sözleşmeleri bu sezonun sonunda bitiyordu fakat bu yarıştan sonra en azından bir teklif alacaklarını söylemek zor olmaz. Yamaha Fabrika Takımı'nın test pilotu Nakasuga büyük ihtimalle hayatı boyunca çalışacağı bir işyeri kazandı. Nakasuga kazandıkları zafer için "19 yılın ardından kazandığımız için çok mutluyum" dedi.

YORUMLAR