Suzuki 30.Yıla Özel GSX-R1000 Modelini Tanıttı

Yeni Model Yazar: Alişan Fidan

Suzuki 30.Yıla Özel GSX-R1000 Modelini Tanıttı

Suzuki GSX-R1000 modelinin 30. yılına özel bir renk şeması ile ürettiği bu seriyi Almanya'da tanıttı

Suzuki Moto-GP'nin Almanya etabı sırasında GSX-R1000 30. yıl özel modelinin brandasını açtı. Motosiklet kasım ayı ortalarında Avrupada orjinal 1985 model 750cc'lik modelin benzerinde bir renk şeması ile  satışa çıkacak. Modelin Türkiye'de satılıp satılmayacağına dair herhangi bir bilgi şuan için bulunmamakta.

Mavi ve beyaz renk kombosu Aleix Espargarò ve Maverick Viñales'in motorlarında Moto-GP'nin Almanya etabında yarışırken de görüldü. Motorda mekanik değişimler olmayacak fakar yeni renkler ilk GSX-R750 modeline atıfta bulunacak şekilde değiştirildi.


Suzuki 30.Yıla Özel GSX-R1000 Modelini Tanıttı 1. İçerik Fotoğrafı


Motosiklet yol için tam uyumlu olacağı ve eski modelle neredeyse aynı fiyattan satışa sunulacağı bize gelen bilgiler arasında.

Kevin Scwantz ile efsanevi hale gelen mavi ve beyaz renk kombinasyonunu bu yeni modelde ona uyumlu olacak bir deri koltuk ile destetekleyerek GSX-R'ın yarışçı karakteri tekrardan vurgulanmış.


Basın toplantısında GSX-R'ın geçmişi Suzuki ekibi tarafından bize aşağıdaki şekilde anlatıldı;


1985 yılında piyasayı sallayan 750cc'lik bu supersport motosiklet sınıfında her zaman en son teknolojinin, performansın ve tasarımın öncüsü olmuştur ve bunu Dünya çapındaki 1 milyondan daha fazla GSX-R sürücüsü de onaylamaktadır.

GSX-R serisi üstün teknolojilerinin de yardımıyla yarış pistlerini de hem dünya hem de yerel şampiyonalarda yıllardır domine etmektedir. 2005 yılında Suzuki GSXR-1000 ile Troy Corser FIM Dünya Superbike Şampiyonasında 18 kez podyum görmüştür ve bunun 8 tanesi birinciliktir.


Suzuki 30.Yıla Özel GSX-R1000 Modelini Tanıttı 2. İçerik FotoğrafıSuzuki Enduro Yarışı Takımı ve Suzuki GSX-R 1983den 2014'e kadar olan süre içerisinde 14 şampiyonluk alarak FIM Dünya Superbike Şampiyonasındaki en başarılı takım ünvanını hala sürdürmektedir. Bu şampiyonlukların 13'ü  GSX-R ile diğeri ise 1983 yılında GS1000 ile kazanıldı.

Suzuki AMA Superbike klasmanında Matt Mladin, Wes Cooley, Jamie James ve Ben Spies ile 13 ulusal şampiyonluğu Yoshimura tarafından modifiye edilmiş GSX-Rları ile ellerinde bulunduruyorlar.

Ayrıca Teksaslı bir genç olan Kevin Schwantz Suzuki GS750 ile kendisine isim yapmakla meşguldü ve sonradan GSX-R'a geçti. Bunun ardından çok sayıda başarı kazandı ve 1987 AMA Superbike şampiyonluğu tacını sadece bir yarış ile elinden kaçırdı. GSX-R Kevin sayesinde hem yolda hem de pistte saygı duyulan ve satın alınmak istenen bir motosiklet haline geldi.

YORUMLAR