Suzuki Hayabusa’da Kasa Değişikliği Söylentileri…

Yeni Model Yazar: Moe

Suzuki Hayabusa’da Kasa Değişikliği Söylentileri…

Suzuki’nin Hayabusa’sı, iki tekerlek tarihine adını altın harflerle kazımış ve kendine ait ayrı bir sürücü kitlesi oluşturabilmiş bir motosiklet. Öyle ki ilk jenerasyon Hayabusa çıktığından bu yana, yani 15 yılda on binlerce fanatiği bu motosikleti takip eder olmuş… Ve şimdi de sektörün içerisindeki söylentilere bakılırsa Suzuki 3. Jenerasyon için hazırlıklara başlamış durumda.

İster inanın ister inanmayın ama güncel (ikinci jenerasyon)‘Busa piyasaya çıkalı 7 tam sene olmuş ! En son 2013’de ABS desteği ve Brembo fren kaliperlerinden oluşan fren sistemi güncellemesinin dışında herhangi bir değişikliğe uğramayan ikinci jenerasyon Hayabusa stil olarak da artık eskiyip rakiplerinden geride kalmaya başladı. Motosikletin motor bloğunun ve şasisinin temel olarak ilk jenerasyon Hayabusa ile aynı olduğunu söyleyebiliriz, yani 1999 yılının Hayabusa’sı ile…

 

1999 Model Suzuki GSXR-1300 Hayabusa :

Suzuki Hayabusa’da Kasa Değişikliği Söylentileri… 1. İçerik Fotoğrafı

 

Günümüzde artık bir çok 1000 cc’lik supersport motosiklet Suzuki Hayabusa’nın ilk çıktığı dönemki düz yol performansını verebiliyor, üstelik daha iyi bir yol tutuşuyla. Ancak daha rahat oturuş pozisyonu ve büyük motosikletin getirdiği ağırlık ( 242 kg ıslak ağırlıkla fiziksel olarak ve aynı zamanda sosyal-çevresel tepki olarak (!) ) Hayabusa’nın kendisine çok sağdık bir kitle oluşturmasını sağladı. Ayrıca uzun dingil mesafesi sayesinde drag yarışlarında bileği çok zor bükülen ve 0-100km/sa hızı ortalama 2,6 saniye gibi akıl almaz sürelerde alan kas yığını Hayabusa’lar hala kullanıcılarının gözdesi.

 

Suzuki Hayabusa’da Kasa Değişikliği Söylentileri… 2. İçerik Fotoğrafı

 

Sektörde dolaşan spekülasyonlara göre ise 1999’dan 2007’ye ve 2007’den de günümüze gelen iki farklı jenerasyonla satışlarda çok iyi bir iş çıkaran Suzuki Hayabusa, 2015’e doğru azılı rakibi Kawasaki ZX-14R’ın tahtını sallamak için atağa kalkmaya hazırlanıyor. Ancak yeni motosikletin tanıtım tarihi sadece geliştirme sürecine bağlı olmayacak gibi duruyor. Yine 2015’de çıkması beklenen yeni GSX-R1000 ile Suzuki’nin 2015’de MotoGP’ye yeniden girmesi, stratejik olarak bu modelin çıkış tarihi açısından bir etken olacak. 

Bakalım Suzuki bizi 2015'de ne tür sürprizlerle karşılıyor olacak...

Tüm yeni model haberleri için takipte kalın : MotorON-Yeni Modeller

 

2013 Model Suzuki GSXR-1300 Hayabusa :

Suzuki Hayabusa’da Kasa Değişikliği Söylentileri… 3. İçerik Fotoğrafı

 

Suzuki Hayabusa’da Kasa Değişikliği Söylentileri… 4. İçerik Fotoğrafı

 

 

 

YORUMLAR