Suzuki MotoGP Stratejisi Hakkında Düşünceli

MotoGP Yazar: Ahmet Tezcan

Suzuki MotoGP Stratejisi Hakkında Düşünceli

Ducati'nin açık sınıfa geçiş kararı Suzuki'yi 2015 MotoGP stratejisi hakkında tekrar düşünmeye sevk etti. Bu durum, Honda ve Yamaha'yı da baskı altında bırakacak gibi gözüküyor.

Ducati; sadece üç hafta kala, kendi elektronik yazılımını geliştirme niyetinde olduğunu ilan etti fakat Suzuki gelecek yıl açık sınıfı seçmeyi düşünmüyor. Ducati'nin bu tercihinin Honda ve Yamaha'yı etkileyeceğini Suzuki'nin patronu Davide Brivio da düşünüyor. Ayrıca bunun; ekstra yakıt, daha fazla motor ve daha yumuşak lastikler kullanan Ducati Desmosedici'nin potansiyel performansına bağlı olduğuna değiniyor.

Suzuki <a href=MotoGP Stratejisi Hakkında Düşünceli 1. İçerik Fotoğrafı">

Açıkçası Honda ve Yamaha'nın açık sınıfa geçme düşüncesine sıcak baktığını söyleyemeyiz çünkü "açık sınıf" standart olarak Dorna tedarikli Magneti Marelli elektroniklerini kullanıyor. Honda ve Yamaha, çekiş kontrolü ve anti-wheelie (motoron ön kaldırmasını engelleyen sistem) için kendi karmaşık yazılımlarını geliştirebilmenin mümkün olmadığını düşünüyor.

Suzuki MotoGP Stratejisi Hakkında Düşünceli 2. İçerik Fotoğrafı

Suzuki, gelecek yılki stratejisi hakkında karar alabilmek için "açık sınıf" GP14'ü yakından gözlemleyecek. Bunun yanı sıra Brivio, küresel bir "açık sınıf" geçişinin beklenenden daha kısa sürede yani önümüzdeki yılda dahi gerçekleşebileceğini ve Ducati'nin sınıfları çoktan kırdığını düşünüyor. Carmelo Enpeleta da en geç 2017'ye kadar açık sınıfa büyük bir geçişin olacağını saklamıyor. Fakat Suzuki patronu Brivio: "Ducati'nin bu hareketi, bazı şeylerin beklediğimizden daha hızlı gerçekleştiğini gösteriyor. Bir fabrika sınıfı olan Suzuki olarak kendi elektroniğimiz üzerinde çalışıyoruz fakat açık sınıf opsiyonunu da düşünmek zorundayız. Ducati ve "açık motorlar"ın fabrika takımlarını neyle karşı karşıya bırakacağını ve bu sezonun yarışlarındaki rekabeti belirleyebileceğimiz kolay bir pozisyondayız. Ayrıca seçim şansına sahip olan sadece biz değiliz, HRC ve Yamaha da seçim yapabilir. 2015 hakkındaki düşüncelerim, Yamaha ve Honda'da olduğu gibi Suzuki için de tüm seçenekler mümkün. Bunu yakından takip edeceğiz fakat hislerim kuvvetle ihtimal 2015'te tüm takımların aynı çatı altında toplanacağı yönünde." diyor.

YORUMLAR