in

Tahammülsüz Motorcu

Herkes gibi ben de mutluyum, yaz geldi daha ne olsun. Ama be birader gittikçe trafikteki algısız dangozların yerine bizim gibi motorculardan şikâyet etmeye başladım.

Scooterlar maksileri, maksiler klasikleri, klasikler enduroları, endurolar turingleri, turingler de raceleri geçme telaşında. Arada bir scooterların bile race geçmeye çalıştığı karışık bir kombinasyon var trafikte. Sanırsın bir bitiş çizgisi var ve ödül hayatımızın geri kalanı, herkes deli gibi oraya ulaşmaya çalışıyor. Mesela emniyet şeridindesin ya, o arkadaş hemen bir orta şerit bulup seni geçip gitme telaşında. Kardeşim, zaten gidilecek bir hız ve aralık olsa ben gideceğim. Ya da normal normal giden bir motorun yanından geçtin ya, sanki adamın çantasını alıp kaçtın; bir makaslar, bir hırs ta ki seni gelip geçebilene kadar. Bu bahar sendromunun egosantrik atmosferinde geçip gitmek isteyenlere yol vermek tüm dikkatim haline geldi neredeyse.

 

Tamamen duran trafiğin yanından 80’le 100’le gitmek pitbull dolu adada çiçek toplamaya çalışmak gibi bir şey. Bir gün ısırılırsın mutlaka. Üstelik öyle paçanı filan da kapmaz o trafik! Gerçekleştirilen eyleme kendini teslim edersen müptelası (bağımlı) olursun. Müptelalık müptezelliği (çokluğundan dolayı değerini yitiren) getirir. Balık tutmak için balıkçı olursan, tavukları seviyorsan diye üretim çiftliği kurarsan o iş hobin değil işin olur. Bir hobiyi hobi yapan tadında yapılıyor olmasıdır. Hobinin dozu vardır, kararınca yapılırsa keyif verir. Trafiğe açık alanda gereksiz risk almak, bir başka motorcunun varlığını egonla ölçmek sağlıklı bir ruh hali değildir. Motosiklete keyif için biniyor olanlar işe bile motorla gitse bu bir hobidir, ulaşım aracı olması onun sadece tanımıdır. Motosiklete bir yere daha çabuk gitmek için binilmez, trafik denen mecburiyeti keyifli hale getirmek için binilir.

 

Aklınızı başınıza toplayın, işin suyunu çıkar mayın ve egolarınıza sahip çıkın. Yanından geçip giden motorun aksesuarına bak, adamın montu güzelse sana moda örneği olsun, bağları çözükse ders al. Araçdaşından tahrik olmak bir zaaftır, eksikliktir, kompleks duvarında koca bir tablodur; kurtul ondan.

 

Biliyorsun en en hafifinde köprücük kemiğine vida takıyorlar, değer mi?

 

Önümüz upuzun bir yaz. En yaşlımız için bile hayat çok keyifli. Onlarca kere yazdığımı tekrarlayayım; o kazalar uzaylıların başına gelmiyor, gereksiz risk alma, kimseyle yarışma. ?

Ne düşünüyorsun?

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Motosiklet Ve Genel Seçimler

Motorsuz Bir Gün

REKLAM