Tamir Atölyesinden Bugünlere Motosan Motosiklet

Sektörel Yazar: Efe Can Tan

Tamir Atölyesinden Bugünlere Motosan Motosiklet

Yaygın satış ağıyla Gaziantep’ten Türkiye’nin dört bir yanına motosiklet parçası ve bir çok ürün satışı yapan Motosan Motosiklet, aynı zamanda Anlas lastiklerinin de bayiliğini yapıyor. Firmanın sahibi Mehmet Alkurt ile tamir atölyesinde çıraklık yaparak sektöre girmesinden bugünlere nasıl geldiğini konuştuk.

Motoron: Motosan Motosiklet’in kuruluş hikayesinden söz ederek başlayalım.

Mehmet Alkurt: Şirketimizin kuruluşu 1994 yılına dayanıyor. Perakende, bölgesel toptan satış ve motosiklet yedek parça imalatı ile başladık. Bu sektöre ilk girişimiz aslında 1982 yılında tamir atölyesinde çıraklık yaparak oldu. Tamir atölyesinden başlayarak bu günlere kademe kademe ilerledik. Daha sonraki yıllarda ithalatçı firmalarla ilişkiler kurduk. 8–10 yıl kadar ithalatçı firmalarla birlikte çalıştık. Ardından kendi işimizi kendimiz yönetelim dedik ve ithalatı bizzat yapmaya başladık. Böylelikle üretimi bırakmaya karar verdik. 2004 yılından bu yana ise tek başımıza ithalat yapıyoruz ve ulusal bazda perakende, toptan satış yapan firmalara ürün sağlıyoruz.


M: Gaziantep mağazanız nerede bulunuyor?

M.A.: Perakende işlerimizi yürüttüğümüz mağazamız Tüfekçi Yusuf Bulvarı’nda bulunuyor. Ünaldı Mahallesi bölgesinde bulunan yerimizde ise toptan satışlarımızı yapıyoruz. Ünaldı’daki yerimize daha çok motosiklet servisleri geliyor ve yedek parça temin ediyorlar. Gaziantep geneli, Çukurova bölgesi, Konya, Akdeniz, Ege Bölgesi bazında da sevkiyatlarımız sürekli devam ediyor.M: Mağazanızda hangi ürünler bulunuyor? Motosiklet kaskı, eldiven, mont gibi ürünler var mı?

M.A.: Hayır biz aksesuar satışı işine girmedik. Kendi branşımızda ilerlemeyi seçtik. Bu bize göre farklı bir kulvar. Aksesuar satışı yapmak için ayrı bir yer, bir ekip kurmak gerek.M: Satışlarınızın perakende, toptan dengesi nasıl?

M.A.: Bizim satışımızın %90’ını toptan satışlar oluşturuyor. Perakende olarak motosiklet yedek parçası, lastik grubu, iç lastik, dış lastik, mekanik aksam satışımız var.M: Motosiklet tamiri yapıyor musunuz?

M.A.: Hayır, yapmıyoruz. 2000 yılından bu yana motosiklet tamiri yapmıyoruz. 2000 yılında toptan satışımız ağır bastı ve motosiklet tamiri yapmayı bıraktık.M: Kaç yıldır Anlas’ın bayiliğini yapıyorsunuz?

M.A.: 1997 yılından bu yana Anlas’ın bayiliğini yapıyoruz. Toptan satışa ağırlık vermek istediğimiz dönemde Anlas’la çalışmaya başladık ve o günden bugüne ülke genelinde Anlaş’ın ürünlerini satmaya devam ediyoruz.M: Anlas’ın özel üretim ve kış lastiklerinin Gaziantep’te satışı nasıl?

M.A.: Bu bölgenin insanı Ege, İstanbul bölgesinin insanı, sürücüsü kadar bilinçli değil. Bizim burada kış lastiği sadece karda kullanılan bir şey olarak biliniyor. Bu lastiklerin tanıtımını yapmaya çalışıyoruz. İnsanlar yeni yeni bu lastiklerin sadece karda, yağmurda değil başka koşullarda da kullanıldığını görmeye başlıyor. Biz de bu sürece testler, tanıtımlar yaparak katkıda bulunmaya çalışıyoruz.M: Motosan Motosiklet’in gelecek hedefleri neler?

M.A.: En önemli amacımız kaliteli hizmet vermek. Bunun dışında motosiklet üreten firmaların ar-ge çalışmalarına teknik bilgiler ve yeni dizaynlar ile destek veriyoruz. Buradaki en önemli satıcı ve üretici olan Kuba markası ile bilgi alışverişinde bulunuyor, onlara yardım etmeye çalışıyoruz. Bilgi için ya da teknik amaçlı olsun, yeni modellerin çizimi olsun, hep iletişim halindeyiz. Çünkü bunların satışının artması demek bizim gibi firmaların ülke bazında yedek parça satışı ile büyümesi anlamına geliyor.

YORUMLAR