Tankpad Nedir? Ne işe Yarar? Nasıl takılmalı?

Çeşitli Yazar: Moe

Tankpad Nedir?  Ne işe Yarar? Nasıl takılmalı?

Motosikletlerin vazgeçilmez aksesuarlarından biridir tank padler… Kimimiz görsel olarak şık durduğu için kullanıyor onu, kimimiz ise gerçekten de bir amaca hizmet ettiği için… Bakalım işin aslı ne ?

Şöyle çevremizdeki motosikletlere bakınca, hatta ikinci el motosiklet ilanlarına bakınca bile (Bkz: İkinci El Köşesi) bu meretin olmadığı motosiklet sayısı çok az… Küçük cc, büyük cc, yarış motosikleti, naked ,touring hiç fark etmiyor… Bazı sürücüler depo kapağının hemen altına yapıştırırken, bazıları deponun oturma selesinin altında kalan alandan bile yapıştırmaya başlıyor !

 

Peki nedir bu işin aslı astarı, bir doğru yolu var mıdır? Yoksa sadece görsel bir aksesuar mıdır? Herkesin kendi tarzı mı var?

 

Aslında evet, bu işin bir mantığı ve doğru yolu var… Tankpad’ler aslında büyük bir amaca hizmet ediyor: Tahmin ettiğiniz gibi, deponuzu korumaya ! Derin çiziklere sahip bir deponun bakımı, boyanması rötuşlanması vs. size epey bir masraf çıkaracaktır… Tesadüfe bakın ki bu çizikler de motosiklet sürerken en çok aktif olduğunuz bölgede, deponun size bakan kısmında yer alır !

 

Çünkü kullandığınız motosiklet montları, tulumlar veya gündelik ceketlerin fermuarları siz ne kadar dikkat etseniz de depoyla aranıza girer, ve deponuzu bir güzel çizerler. İlla ki üzerinize yatmanızı gerektiren supersport bir motosiklete sahip olmanız gerekmiyor bu çiziklere(!) sahip olabilmeniz için. Motoru park ederken, kaldırıma çıkarken bir an öne veya geriye abanmanız gerektiğinde depoyu vücudunuzla, kasığınızla ittirmek suretiyle haşat edebilirsiniz, geçmiş olsun.

 

Deponun üzerine yatınca çizilir, ittirirken çizilir, hatta motosikletin anahtarlığına taktığınız diğer bir anahtar veya metal bir anahtarlık bile yeri gelir siz benzin alırken bir hatırat bırakabilir ! (O kadar da olmaz demeyin, tecrübe ile sabittir)

 

İşte bu yüzden tekrar depo boyamaya nazaran oldukça ekonomik, ve bir o kadar da estetik bir çözüm bulunmuş: Tank padler !

Tank pad’in uygulanma alanı kişiden kişiye çok fazla farklılık gösterse de, sizin zevkinizin ve motosikletinizin ergonomi ve oturuş pozisyonunun ortak paydada kesiştiği bir noktada tank padinizi yapıştırabilirsiniz. Yani motosikletiniz agresif bir sürüş gerektiriyor mu, gerektiriyorsa depoya kapandığınızda hangi alan daha çok karnınızla temas halinde? Veya öne bazen yapışmanız gerekiyorsa (park durumunda olduğu gibi, asla sürerken değil! Daima bir yumruk mesafesi boşluk!) deponun alt kısmı uygun bir alan olacaktır.

 

Tankpad'ini yapıştırırken ise dikkat etmeniz gereken,deponuzu tozdan,kirden veya önceden kullandığınız tank padin yapıştırıcı artıklarından arındırmanız ve tank padi uygulamadan önce deponuzu saç kurutma makinesiyle biraz ısıtmanız (Bu kalan yapıştırıcı artıklarından kurtulmanıza da ayrıca kolaylık sağlar). Bu şekilde hafif ılık bir depoya uygulayacağınız pad'in daha sağlam yapışmasını ve uzun süre orada kalmasını sağlarsınız. 

 

Isıtma:

Tankpad Nedir?  Ne işe Yarar? Nasıl takılmalı? 1. İçerik Fotoğrafı

 

Temizlik:

Tankpad Nedir?  Ne işe Yarar? Nasıl takılmalı? 2. İçerik Fotoğrafı

 

Ve uygulama sonrası:

Tankpad Nedir?  Ne işe Yarar? Nasıl takılmalı? 3. İçerik Fotoğrafı

 

Ayrıca; nereye yapıştıracağınıza karar verdikten sonra ise estetik ve simetrik durması adına bir kaç ufak banttan yardım alabilir, ve tank padinizi yapıştırdıktan sonra bu bantlardan kurtulabilirsiniz, tank padinizi yapıştırırken ayrıca herhangi bir hava kabarcığının içeride kalmamasına dikkat edin, bunun içinde bir yandan yapıştırırken bir yandan da yapışan kısma basınç uygulayın:

Tankpad Nedir?  Ne işe Yarar? Nasıl takılmalı? 4. İçerik Fotoğrafı

 

Örnek bir video olarak:

 

 

 

Deponuzu korumanız için gereken çeşitli boyutlarda ve desenlerdeli tank pad'ler için aşağıdaki linke tıklamanız ise yeterli:

http://www.motosikletim.com.tr/motosiklet-tankpad-ve-depo-kapak-pedler

 

Tankpad Nedir?  Ne işe Yarar? Nasıl takılmalı? 5. İçerik Fotoğrafı  Tankpad Nedir?  Ne işe Yarar? Nasıl takılmalı? 6. İçerik Fotoğrafı

YORUMLAR