Tarih Kokan İngiliz Norton’dan 200 Beygir Gücünde Spor Bir Model V4!

Yeni Model Yazar: Özlem Köseoğlu

Tarih Kokan İngiliz Norton’dan 200 Beygir Gücünde Spor Bir Model V4!

Evet, yanlış okumadınız, kuruluşu 1890’lara kadar dayanan asil İngiliz Norton’dan 200 beygir gücünde V4 Superbike yolda…

Belki de çoğumuz, Norton motosikletleri Retro motorları üreten çok eski bir marka olarak düşünürüz. Fakat İngiliz marka, bu spor modeli duyurduktan tam bir sene sonrasında, 1,200cc ve 200 beygir kapasiteli V4 motorlu yollarda süzülen bir Superbike ortaya çıkardı. Bunun yanı sıra firmanın, 2016 sonunda çıkarmayı planladığı bir 650cc projesi üzerinde çalıştığı konusunda da haberler gelmeye başladı.


Tarih Kokan İngiliz Norton’dan 200 Beygir Gücünde Spor Bir Model V4! 1. İçerik Fotoğrafı

Donington Park'ta El Yapımı Üretilen Norton Motosikletler

 

Norton’un Sosyal Medya’dan yapmış olduğu açıklama şu şekilde: “Norton, 1200cc motor ve alüminyum şasi motosikletler, Donington Hall Fabrikasında el yapımı olarak tasarlanıyor. Bu yeni model 2017 senesi teslimatları ile ilk defa İngiltere’de NEC Motosiklet Show’unda 19-27 Kasım 2016’da resmen su yüzüne çıkacak. 2017 ortalarında da piyasaya sürülecek sınırlı sayıda 200 adet V4 için şimdiden talepler alınmaya başladı.”


Tarih Kokan İngiliz Norton’dan 200 Beygir Gücünde Spor Bir Model V4! 2. İçerik Fotoğrafı

Isle of Man TT'de Dave Johnson


Bu yeni tasarım, geçen sene görmüş olduğumuz modele iskelet olarak çok benziyor. Bu arada ünlü marka, 2009 yılından itibaren TT yarışlarına katılmakta ve 2012 senesinde de Aprilia RSV4’ün enerjisi ile çevrilmiş tamamen yeni modeliyle buraya katıldı. Bu sene ise Dave Johnson, Senior TT’de ortalama 131 mph (210 km) lik bir hız ile Norton’da yedinci oldu.  


Tarih Kokan İngiliz Norton’dan 200 Beygir Gücünde Spor Bir Model V4! 3. İçerik Fotoğrafı

 

Norton’un Yetkili Müdürü ve Tasarım Bölüm Başkanı Simon Skinner, amaçlarının iki tekerlek dünyasının Aston Martin motosikletlerini tasarlamak olduğunu söyledi. Ayrıca Norton V4 hakkında da şu bilgileri aktardı: “Çok uzun zamandır aklımızda olan V4 projesi, 18 ay önce başladı. Norton’da 7 sene önce başladığımda, geliştirmek istediğimiz motosiklet türleri hakkında içerisinde V4’ün de bulunduğu bazı tartışmalarımız olmuştu. Fakat komandoyu öncelikle düzgün bir şekilde üretime sokmalıydık ve şimdi yaptığımız gibi bütün dünyada dağıtım sınıfına sokmalıydık. Norton’un çok hızlı büyümesinden dolayı, araştırmaya ve geliştirmeye 18 ay öncesine kadar hiçbir zaman nakit olarak yatırım yapmamıştık. İlk defa karlı çıktığımızda, yılda %50-60 civarında bir gelişme ile bütün paramızı hacim olarak büyümeye bağlamıştık. Bu yüzden Kasım 2016’daki NEC Show Birmingham’da lansmanını yapacağımız ve 2017’de üretimi başlayacak olan V4 projesine daha rahat bir şekilde odaklanabildik.”

 

Norton V4’ün yanı sıra bahsettiğimiz 650cc’lik projenin de 19-27 Kasım 2016 tarihleri arasında gerçekleşecek olan İngiltere, Birmingham’daki Motorcycle Live Fuarı’nda ortaya çıkması bekleniyor.

YORUMLAR