Texas'ın Kralı Marquez!

MotoGP Yazar: Cem Çağlı

Texas'ın Kralı Marquez!

2012 yılından bu yana Circuit Of The America(COTA) pistinde yapılan tüm yarışları kazanan Marc Marquez bu geleneğini 2017 sezonunda da sürdürdü...

MotoGP’de sezonun 3. yarışı olan AmericasGP geride kaldı. Austin , 2012 yılında MotoGP takvimine dahil olduğundan beri Marc Marquez tüm yarışlarda podyumun ilk basamağına ambargo koydu. Bu yıl da gelenek değişmedi ve Marc Marquez galip geldi. Marquez’i İtalyan efsane Doktor lakaplı Valentino Rossi ve tecrübeli İspanyol Dani Pedrosa podyumda yalnız bırakmayan isimler oldu.


Texas'ın Kralı Marquez! 1. İçerik Fotoğrafı


Cuma sabahı ilk antrenmanı sezonun ilk iki yarışını kazanan genç İspanyol Maverick Vinales lider tamamladı. Öğleden sonraki antrenmana ise Marc Marquez ağırlığını koyarak seansı lider tamamladı. İkinci sıradaki isim çaylak Johann Zarco oldu. Cumartesi sabahında 3. antrenmana ise düşük pist sıcaklığından dolayı yaşanan düşüşler damga vurdu. Vinales ve Marquez’in liderlik savaşı verdiği ve Marquez’in 2 kez düşmesine rağmen 2. sırada tamamladığı seansta düşen diğer isimler Alvaro Bautista , Alex Rins , Aleix Espargaro , Andrea Dovizioso , Sam Lowes , Andrea Iannone , Jorge Lorenzo ve Dani Pedrosa oldu.Düşenler arasında yer alan Suzuki’nin çaylak İspanyolu Rins ise sol bileğinde oluşan kırık yüzünden haftayı erken kapatmak zorunda kaldı. Cumartesi öğleden sonra yapılan son antrenman seansını Marquez en yakın rakipi takım arkadaşı Pedrosa’ya yarım saniye fark atarak lider tamamladı.


Texas'ın Kralı Marquez! 2. İçerik Fotoğrafı


Sıralama turları büyük bir çekişmeye sahne olurken antrenmanlarda çekişen iki isim Marquez ve Vinales ilk iki sırayı elde ettiler. Marquez bu pole pozisyonuyla birlikte 67. Pol pozisyonunu elde ederek tüm zamanların en çok pol pozisyonu elde eden sürücüsü ünvanını elde etti. İlk çizginin son basamağı ise antrenmanlarda büyük sorunlar yaşayan Valentino Rossi’nin oldu. Serbest antrenmanlarda ilk 10 isim arasına giremeyen Lorenzo ise ilk sıralama seansını lider tamamladı ve ikinci sıralama turunda ise gridin 6. sırasından yarışa başlamayı başardı.


Texas'ın Kralı Marquez! 3. İçerik Fotoğrafı


Gelelim 2 haftadır beklenen büyük yarışa... Bütün hafta boyunca değişen pist sıcaklıkları lastik seçimlerinin önemli hale gelmesini sağladı. Marquez önde ve arkada sert hamurlu , Pedrosa önde sert arkada orta hamurlu lastiklerle başlamayı seçerken Rossi ve Vinales önde ve arkada orta hamurlu lastikleri seçtiler. Ducati sürücülerinin çoğunluğu ise önde ve arkada yumuşak hamurlu lastiklerle yarışmayı seçtiler. Bu lastik kumarının ardından yarış başladı ve iyi start alan Pedrosa liderliği hemen ilk virajda ele geçirdi. Pedrosayı , Marquez , Rossi , Vinales ve Lorenzo takip etti. Yarışın hemen başında Maverick Vinales’in arkasın çaylak Fransız Johann Zarco yerleşti. Henüz ikinci turda sezonun ilk iki yarışının galibi Maverick Vinales ön lastiğinin kayması sonucu 18. Virajda yerde kalarak yarış dışı kaldı. 4. sıranın yeni sahibi Zarco oldu. İlk 6 tur geride kalırken Marquez ve Pedrosa farkı açmış Doktor biraz geride kalarak Zarco’yla savaşmaya başlamıştı. Beklenen atak Zarco’dan geldi ancak Rossi teması alıp virajı keserek pist dışından tekrar piste döndü ve bu hareketi yarış yönetimi tarafından yarış sonunda süresine 0.3 saniye ceza olarak yansıdı. Rossi tempposunu arttırıp Marquez’e yaklaşmaya başladı fakat Marquez’in sert lastikleri ısınmıştı ve Pedrosa’yı geçerek en hızlı turları atmaya başladı. Pedrosa’nın yeni belalısı Rossi’ydi. Pedrosa’nın ön lastiği iyice bitmiş ve temposu düşmüştü. Bu sırada Loris Baz ve Pol Espargaro da yarış dışı kalan isimler.Texas'ın Kralı Marquez! 4. İçerik Fotoğrafı


Rossi Pedrosa ile farkı kapatmaya başlarken arka tarafta 125. GP’sine çıkan Alvaro Bautista ve Aprillia’nın yeni sürücüsü Aleix Espargaro da yerde kalıyor. Bitime 6 tur kala Marquez liderdiği sürdürürken arka gruplarda Iannone ve Lorenzo 7.lik savaşı veriyorlar. Iannone Lorenzo’yu geçmeyi başarıyor. Bitime 3 tur kala Rossi Pedrosa’yı geçmeyi başarıyor ve podyumun ikinci basamağına yükseliyor. 4.lük savaşı ise Zarco , Cal Crutchlow ve Dovizioso arasında yaşanıyor. Bu savaşı kazanan isim Crutchlow oluyor. Zarco 5. , Dovizioso 6 , Iannone 7. oluyor.


Texas'ın Kralı Marquez! 5. İçerik Fotoğrafı


Marc Marquez Texas’ın Kralı olduğunu bu pistte çıktığı 5. yarışı da kazanarak gösteriyor. Sezonun ilk podyumu birincilik ile geliyor. Son şampiyon İspanyol sürücü genel klasmanda 38 puan ile tekrar şampiyona savaşına ortak oluyor. Şampiyona liderliği ise şimdilik 38 yaşındaki İtalyan efsane Valentino Rossi’nin. Rossi’yi ilk iki yarışı kazanan takım arkadaşı Maverick Vinales izliyor.Texas'ın Kralı Marquez! 6. İçerik Fotoğrafı


Yarış sonrası açıklamalarda bulunan pilotların görüşleri ise şöyle:

Marquez: Önemli bir yarıştan önemli bir galibiyetle dönüyoruz. Arjantin’den sonra iyi bir şekilde dönmenin tek yolu galibiyetti. Zor bir yarıştı , sıcaklık dünden daha yüksekti. Yarıştan beş dakika önce mekanikerime sert lastiklerle yarışmak istediğimi söyledim. Benim için harika bir yarıştı. Yeniden şampiyona savaşasında olduğumuz için mutluyum.


Texas'ın Kralı Marquez! 7. İçerik Fotoğrafı


Rossi: Bizim için büyük bir sürpriz oldu. Antrenmanlarda felakettim. Motosikleti sürmek ve anlamak için daha fazla zamana ihtiyacımız var bence sorun bu. Sadece 3 yarış geride kaldı ve şampiyona liderliğini korumak kolay değil. Özellikle Marquez ve Vinales gibi hızlı 2 pilotun önünde.


Texas'ın Kralı Marquez! 8. İçerik Fotoğrafı


Pedrosa: İyi bir start aldım. Bir kaç tur da olsa liderlik yapmak güzeldi. Bugün yarışta arka lastiğimi korumayı başardım fakat ön lastiğim tamamen bitmişti ve yavaşlamak zorunda kaldım. Bir kaç kez kaza yapıyordum. Genel olarak mutluyum önemli bir adım attık sırada sevdiğim bir pist olan Jerez var.


Texas'ın Kralı Marquez! 9. İçerik Fotoğrafı


Vinales: İlginç bir kazaydı. Isınma turlarında ve antrenmanlar gittiğim gibi gidiyordum fakat bu sefer kaza yaptım. Sorunumuz ön lastikteydi sanırım ama neyseki güçlü ve hızlı olduğumuzu biliyoruz. Tekrar güçlü olabiliriz , kazayı unutup Jerez’e daha güçlü daha hızlı ve kendime daha fazla güvenerek geleceğim.Texas'ın Kralı Marquez! 10. İçerik Fotoğrafı


Crutchlow: Güzel bir yarıştı. Kendime güvenim tamdı takımım bütük hafta boyunca harika bir iş çıkardı. Tabii ki biraz üzgünüm çünkü podyuma bu kadar yakındaken orda olamamak üzücü. Zarco’yu geçmem uzun zaman aldı ve pist dışına çıktım. Ancak fizik olarak güçlü hissediyorum ve yarış boyunca rahattım. Arjantin’de üçüncülük ve burada dördüncülük. Umarım Avrupa’ya bu momentumla gideriz.


Texas'ın Kralı Marquez! 11. İçerik Fotoğrafı


Zarco: O atağı yapmam gerekiyordu çünkü Rossi’yi geçmem için bu bir fırsattı. Bana sorarsanız kaza olabilir miydi diye evet olabilirdi ama gerekli olduğu için sadece yapmam gerekeni yaptım.

MotoGP’de artık sırada Avrupa yarışları var. Sezonun 4. Yarışı İspanya’nın Jerez pistinde koşulacak ve bir çok İspanyolun ev sahipliği yapacak Jerez’de rekabet seviyesi çok yükseklerde olacak. 7 Mayıs Pazar günü bizleri harika bir yarış daha bekliyor.

 

YORUMLAR