Tito Rabat, MotoGP’de!

MotoGP Yazar: Özlem Köseoğlu

Tito Rabat, MotoGP’de!

2016 sezonu için İspanyol asıllı Tito Rabat, MotoGP’ye terfi ediyor. Marc VDS/Estrella Galicia takımı, 2016 MotoGP yarışları için Tito Rabat’ı bünyesine alıyor.

Marc VDS/Estrella Galicia takımı, 01 Ekim 2015’te resmi bir açıklama ile MotoGP’de yoluna Tito Rabat ile devam edeceğini açıkladı. Rabat, Honda RC213V ile yarışan ve gelecek sezon Pramac Ducati Takımı’na katılacak olan Scott Redding’in yerini alacak. Tito, 2014 senesinde takıma Moto2 şampiyonluğunu da kazandırmıştı.


Tito Rabat, MotoGP’de! 1. İçerik Fotoğrafı


Aragon’daki  Michelin testi için Redding’in RCV’si ile bir deneme yapan Tito Rabat “Hayatımdaki en büyük amacım ilk olarak MotoGP’ye ulaşmak ve premier sınıfta en iyi sonuçları almaktı. Bu daha ilk adım. Takımın kurucusu olan Marc Van Der Straten’e ve takıma bana güvenip bu şansı tanıdıkları için ayrıca teşekkür ediyorum. Biliyorum ki MotoGP’ye Honda RC213V ile çıkmak kolay olmayacak fakat hazırlanmak, güçlenmek ve sezon öncesi testi için önümde koca bir kış var. Zorlu bir yol olacak fakat amacımız adım adım ilerlemek, böylece 2016’da Qatar’daki ilk yarışa hazır olarak çıkacağız. Fabrika Honda RC213V ile Aragon’daki test inanılmaz bir tecrübeydi. Motosikleti ilk kullandığınızda henüz hazır olmadığınızı hissediyorsunuz. Çok hızlı, çok sıkı bir ivmelenmesi var ve virajlara çok erken varıyorsunuz. Dürüst olmak gerekirse, bir motosiklet üzerinde kazanılabilecek en iyi tecrübeydi. Hıza bir kez adapte olduğunuzda, motosikletin nasıl ilerlediğini görüp gücü hissedebiliyorsunuz. Biraz daha fazla kullanmak istedim ama pist kapanmak üzereydi.” şeklinde açıklama ile heyecanını dile getirmiş oldu.


Tito Rabat, MotoGP’de! 2. İçerik Fotoğrafı

 

Ayrıca takımın kurucusu Marc Van Der Straten,“Gelecek sezon, Tito’nun bir kademe daha da yükselerek MotoGP motosikletimizi kullanacak olmasından dolayı mutluluk duyuyorum. Yarışmaya yaklaşımı ve çalışması oldukça etik ve başarmaya olan kararlılığı ise bizim takımımızın üzerine kurulu olduğu bir yaklaşım. Premier sınıfta, genç yarışçılara örnek rol bir model sürücünün olması doğru ve tam bir uyum olacak. En üst seviyede yarışmak asla kolay değildir fakat Tito çabucak adapte olma yeteneğini ve bu projeye mutlak bağlılığını gösterdi. Gelecek sezon, bizi gururlandıracağına eminim” şeklinde Tito’nun yükselmesiyle ilgili açıklamasını yaptı.

 

Rabat’ın yanısıra takıma Jack Miller’ın da katılması bekleniyor, fakat bu konuda herhangi bir resmi açıklama henüz yapılmadı.


Şu Ana Kadarki MotoGP 2016 Sürücü ve Takım Bilgileri

Repsol Honda 
Marc Marquez 
Dani Pedrosa 

Movistar Yamaha 
Valentino Rossi 
Jorge Lorenzo 

Ducati Team 
Andrea Dovizioso 
Andrea Iannone 

Suzuki 
Aleix Espargaro 
Maverick Vinales 

Aprilia Gresini 
Alvaro Bautista 
Stefan Bradl 
(Aprilla, 2017 ve 2018 için Sam Lowes’ı takıma alacak) 

Monster Yamaha Tech 3 
Pol Espargaro 
Bradley Smith 

Pramac Ducati 
Danilo Petrucci 
Scott Redding 

LCR Honda 
Cal Crutchlow 
Jack Miller? (Miller, çok yıllık HRC anlaşması üzerine, eğer LCR tek motosiklete düşerse, Aspar’a mı yoksa Marc VDS’ye mi katılacak?) 

Marc VDS Honda 
Esteve (Tito) Rabat 
Jack Miller? 

Aspar 
Yonny Hernadez 
Eugene Laverty? (Laverty’nin 2 senelik kontratı var fakat bir iletişim eksikliğinden endişeli. Şu anki takım arkadaşı Nicky Hayden, WSBK anlaşması için ’50-50’ demekte. Aspar ise Honda’dan Ducati motosiklete geçme eğiliminde) 

Avintia Racing 
Hector Barbera 
Loris Baz 

Forward Racing 
Toni Elias? (Takımın geleceği henüz belirsiz*) 
? (Baz Avintia’ya geçtiğini onayladı) 

AB Motoracing 
Karel Abraham? (Takımın geleceği henüz belirsiz*) 

Iodaracing 
Alex de Angelis? (2015 Aprilla RS-GP motosikleti gelecek sene için garanti altına almaya çalışan de Angelis’in Ioda ile 2 senelik anlaşması var) 

* İşaretli yerler, MotoGP’ye katılmak isteyen takımlar tarafından devralınabilir. Bununla birlikte KTM’in 2017’de 2 yarışçı ile fabrika takımıyla beraber yer alacak olması, 24 motosikletlik yeni limit ile aynı zamana denk geliyor, bu da halı hazırda var olan bazı takımların olmayacağı anlamına geliyor.

YORUMLAR