TMF Başkanı Bekir Yunus Uçar'dan basın toplantısı

Sektörel Yazar: Motoron

TMF Başkanı Bekir Yunus Uçar'dan basın toplantısı

Dünya Süperbike Şampiyonasında Kenan Sofuoğlu'nun yarışı sonrası pit alanından çıkarılmak istenilen Bekir Yunus Uçar Gazetecile Cemiyetin'de bir basın toplantısı düzenledi.

Basın toplantısı ile soruları yanıtlayan Bekir Yunus Uçar'ın vidosunu izleyebilirsiniz.  Aynı zamanda Türkiye Motosiklet Federasyonu basın ilişkileri aracılığı ile aşağıdaki metni yayınladı. İntercity İstanbul Park yetkilileri ile görüşmemizde Bekir Yunus Uçar'ın açıklamalarına cevap vereceklerini ilettiler. Ancak henüz bir açıklama gelmedi. İlerleyen günlerde Intercity'den gelen açıklamaları veya basın toplantısını web sitemizden yayınlayacağız.

Videoyu kesintisiz izlemek için, videoyu tam ekran yapınız. 

 

TMF Tarafından gönderilen yazılı açıklama.

"

SUPERBIKE ORGANİZASYONU VE TMF  

Türkiye Motosiklet Federasyonu’nun izni ve TMF çalışanlarının büyük özverisiyle gerçekleştirilen Dünya Superbike organizasyonunda yaşanan çirkin olayla ilgili açıklamalarda bulunan TMF Başkanı Bekir Yunus Uçar, konunun sporun sırtından para, Kenan’ın üzerinden şöhret kazanmak isteyen bir zihniyetin içler acısı hezeyanı olduğunu ifade etti.

TMF Başkanı B. Yunus Uçar, birilerinin devletin yüzbinlerce spor tesisinden birini kiralamakla bir anda kendini spor adamı zannederek, tüm motor sporları camiasına hükmetmeye kalkıştığını gördüklerini söyledi.

İstanbul Park’ta dünya şampiyonu Kenan Sofuoğlu’nun birincilik kürsüsüne çıktığı bu yarışın TMF’nin izni ile ve TMF çalışanlarının günde 2-3 saatlik uykuyla yaptıkları bir organizasyon olduğunu ifade eden TMF Başkanı Uçar, “Bu organizasyonun düzenlenebilmesi için toplam 210 kişiyi profesyonel olarak ve TMF bütçesinden destekleyerek 35 kişiyi de gönüllü olarak hizmet edecek şekilde görevlendirdik” dedi. Tüm bu görevlilerin ücretlerinin TMF tarafından karşılandığını sözlerine ekleyen Uçar, “İlk yardım ekipmanı, güvenlik malzemesi, motosiklet kurtarma ekipmanları gibi daha birçok konuda elimizden gelen desteği sağladık” şeklinde konuştu.

Spor kültürü ve etiğinden uzak anlayışta olan ve İstanbul Park pistini tüccar zihniyetiyle işletmeye çalışarak spordan koparan bir anlayışın SBK organizasyonuna da bir tür ticari faaliyet olarak baktığını üzülerek gördüklerini ifade eden Uçar, “Haddi olmayarak TMF Yönetimini pistten çıkarmak isteyen kişinin uluslararası spor kurallarından da habersiz olduğunu acıyarak müşahede ettik. Bu şahıs bilmelidir ki spor federasyonları ticari işletmelere değil, Spor Bakanlığı, Spor Genel Müdürlüğü ve Uluslararası Spor Federasyonlarına bağlıdırlar” dedi.

Uçar, birilerinin, SBK organizasyonunu bilet satışları, yayın hakkı satışı, reklam alanları pazarlaması, stant kiralamaları ve katılım ücretlendirmeleri gibi gelirler karşılığında getirmekle kendisini TMF’den ve sporcumuz Kenan’dan alacaklı gibi hissettiğini söyleyerek: “Bu şahıs her ağzını açtığında yarışı sporcumuz Kenan için getirdiğini söylemektedir. Bu kişi bilmelidir ki eğer bunu iyilik olarak yaptıysa bunu defalarca sporcumuz Kenan’ın yüzüne söylemesi ve başa kakması ne inancımıza ne de milli kültürümüze uygun değildir”

 

VERDİĞİMİZ HİZMETE TOSFED BAŞKANI ŞAHİTTİR

Organizasyonun ülkemize geldiği ilk günden bu yana ortak çalışma yapma gayreti ve taahhüdünde bulunduklarını 12.03.2013 tarih ve 204 sayılı yazıyla ifade ettiklerini belirten Uçar, tüm resmi makamlar nezdinde yarışın yapılabilmesi için gayret sarf ettiklerine Otomobil Sporları Federasyonu Başkanı Metin Çeker’in şahit olduğunu söyledi.

Aynı zamanda Eylül Tarım Oto Kiralama Pazarlama Ltd. Şti. çalışanı olan TOSFED Başkanı Metin Çeker’den yıllarını spora vermiş bir spor adamı olarak açıklama beklediklerini sözlerine ekleyen Uçar, “Kendisi de bir federasyon başkanı olan Sayın Çeker’den elini vicdanına koyarak konuşması ve kin, nefret ve intikam duygusuyla hareket eden işverenine spor idareciliği konusunda örnek olmasını bekliyorum” dedi.

 

"

YORUMLAR