TMF, Intercity İstanbul Park ve Pist Yarışçıları!

Pist Yazar: Özlem Köseoğlu

TMF, Intercity İstanbul Park ve Pist Yarışçıları!

Haberimizin başlığına konu olan ve bir bütün olması gereken üç muhatap arasında son zamanlarda yaşananları, yapılan açıklamaları ve haberleri toparlayıp siz değerli okuyucularımızla paylaşmak istedik. TMF’den gelen haberlere, Intercity İstanbul Park’ın yaptığı açıklamalara ve Pist Şampiyonası’nda ter döken yarışçılarımızın açıklamalarına gelin beraberce bir göz atalım…

Hatırlamak isteyen okuyucularımız için, 2013 yılında Intercity Istanbulpark'ın WSBK/WSS Türkiye ayağı sonrası yaptığı yazılı açıklama şu şekildeydi: İntercity İstanbul Park Motosiklet Yarışlarına KapalıYarışçılardan İstanbul Park, Türkiye Pist Şampiyonasına Açılsın Kampanyası:

2016 sezonunda Intercity İstanbul Park’ta yarışmak için, Eylül 2015'in son günlerinde, yarışçılar tarafından “Intercity İstanbul Park, Türkiye Pist Şampiyonası için açılsın” konulu bir imza kampanyası başlatılmıştı. Yoğun ilgi gören kampanyanın muhatapları; T.C. Gençlik ve Spor Bakanlığı, Türkiye Motosiklet Federasyonu(TMF) ve Intercity İstanbul Park idi.

 

Yarışçılara Giden Disiplin Cezaları:

Bunun yanı sıra bu spora emek vermiş bir yarışçının, BİMER’e (Başbakanlık İletişim Merkezi), Cumhurbaşkanlığı’na, TMF’ye ve T.C. Gençlik ve Spor Bakanlığı’na İstanbul Park’ta yarışma dileklerinin de içinde bulunduğu, TMF ile ilgili sorunlarını anlatan bir dilekçe gönderip kendi Facebook sayfasında paylaşması ile diğer yarışçılar da yorumlarını eklemeye başladı. TMF, yarışçıların Facebook üzerinde kişisel görüşlerini yayınladığı “Türkiye Motosiklet Yarışçıları Dayanışma Platformu”ndaki paylaşım/yorumlarından alıntı yaparak; yarışçılara "Federasyon tüzel kişiliğine ve Federasyon başkanına hakarette bulunulduğu" gerekçesi ile disiplin cezaları göndermeye başladı.

 

TMF’nin Intercity İstanbul Park ile İlgili Açıklaması:

Daha sonra Ekim’in ikinci haftasında, TMF bir açıklama yaparak, pistin işletmecisi şirketin, kendilerinden parasal destek talebi istemesiyle, bunu Gençlik ve Spor Bakanlığı’na ilettiklerini, gelen olumsuz cevap sonucunda yarışçıların İstanbul Park Pistinde yarışamayacak olmalarının sorumluluğunu, şirketin istediği fahiş fiyata bağlayan bir bildiri yayınladı: http://www.tmf.org.tr/haber_detay.asp?haberID=1394

 

Yarışçılardan, 2016 Sezonunda Yarışmıyoruz Kampanyası:

TMF’nin yapmış olduğu bu açıklamayı yeterli bulmayan yarışçılar tarafından “TMF Yönetimi değişmez, İstanbul Park açılmazsa yarışmıyoruz” adı altında tekrar bir kampanya başlatıldı. Bunun üzerine 50’nin üzerinde yarışçı hem kendi Facebook hesabında hem de yine Facebook’ta açtıkları “Türkiye Motosiklet Yarışçıları Dayanışma Platformu”nda 2016 sezonunda yarışmayacağını belirten paylaşımlarda bulunmaya başladı.

 

TMF’nin Yurt Dışındaki Pistlerde Ortak Şampiyona Yapılacağı Açıklaması:

Bu paylaşımlar sonrasında, TMF tekrar bir açıklamada bulunarak 2016 Türkiye Pist Şampiyonası’nı zenginleştirmek amacıyla MotoGP ile Superbike organizasyonlarının yapıldığı Misano, Assen ve Brno pistlerinde ortak şampiyona yapılacağını ve İstanbul Park’ın TMF’ye kullandırılması için tesisi kiralayan kuruluş İTO ile gerekli görüşmelerin sürdüğünü, gerekirse yargı yoluna gideceklerini belirtti. TMF’nin bu açıklaması için:

http://www.tmf.org.tr/haber_detay.asp?haberID=1408

 

Intercity İstanbul Park’ın TMF ve Pist ile İlgili Açıklaması:

Ardından, Intercity İstanbul Park, konuyla ilgili olarak pistin, Türkiye Motosiklet Şampiyonası 2016 sezonu için ücretsiz olarak kullandırılması konusunu gerekli mercilere ilettiklerini, TMF’nin yaptığı açıklamaların gerçekten uzak olduğunu belirten bir açıklama yayınladı. Öyle ki Intercity’nin web sitesine girdiğinizde karşınıza ilk bu açıklama geliyor. Ancak şu anki TMF yönetimi ve başkanı değiştiğinde pistin kira alınmadan ücretsiz kullanım şartı da açıklamalarına eklenmiş. Açıklama için: http://intercitypark.com/


Yakınen takip ettiğimiz konu hakkındaki gelişmeleri aldıkça, sizlere aktarmaya devam edeceğiz…

YORUMLAR