Tom Skyes 2 Sene Daha Kawasaki ile Yoluna Devam Ediyor!

WSBK Yazar: Özlem Köseoğlu

Tom Skyes 2 Sene Daha Kawasaki ile Yoluna Devam Ediyor!

Mayıs 2016’da Kawasaki ile kontratını yenileyen Jonathan Rea’nın ardından 2013 Dünya Superbike Şampiyonu Tom Skyes, iki sene daha Kawasaki’de kalmak için imza attı.

Dünya Superbike (WorldSBK) yarışlarındaki 200. yarışı sonrası, KRT pilotu Tom Skyes, iki sezon ZX-10R ile Japon fabrika takımında gelecek iki sene daha yarışmak için kontrat imzaladı. Kawasaki takımının hem pist içinde hem de pist dışında kilit üyesi olan Skyes, 18-19 Haziran hafta sonu Misano’da gerçekleşen yarışları ikinci sırada tamamlayarak Şampiyona’da yoluna, takım arkadaşı Jonathan Rea’nın ardında 66 puan geride ikinci olarak devam ediyor.


Tom Skyes 2 Sene Daha Kawasaki ile Yoluna Devam Ediyor!  1. İçerik Fotoğrafı


Skyes, ZX-10R motosikleti üzerinde 76’sı podyum ile sonuçlanan 30 yarış galibiyetine sahip. Skyes, aynı zamanda Superpole sıralama galibiyetlerinde, en son Misano raundunda şimdiye kadarki ikinci en yüksek rekor olan 36 tura ulaşan rekoru kırmıştı ve WorldSBK yarışları boyunca da en hızlı 29 turu atmıştı.

Kawasaki’nin resmi takımı ile yeni bir anlaşma yapan Skyes, son sezonların içerisinde en başarılı Dünya Superbike Takımı olan Kawasaki Racing Takımı ve motosikleti ile kariyerine en yüksek seviyede devam etme niyetinde.

Tom Skyes 2 Sene Daha Kawasaki ile Yoluna Devam Ediyor!  2. İçerik Fotoğrafı

Şu anki KRT Takım arkadaşı Jonathan Rea’nın yanı sıra Yorkshire’lı İngiliz, iki senelik süre için yenice tekrar imza attı. Skyes duygularını şu şekilde dile getirdi; “KRT (Kawasaki Racing Team) ve KHI (Kawasaki Heavy Industries) ile daha ilerisi için bir bağlılık sözleşmesi yapmış olmaktan dolayı gerçekten çok heyecanlıyım. İki sene daha böylesine muhteşem bir takımda olmak harika bir duygu. Bu sezon, son model Ninja ZX-10R’ın yeteneklerini gösterdik ve hala motosikletten gelecek birçok potansiyel var. Bir sürücü olarak KHI (Kawasaki Heavy Industries)’e gösterdikleri bağlılıklarından dolayı teşekkür etmek istiyorum. Doğru yolda ilerleyen bir motosiklet ve pist performansı ile yedi senedir Kawasaki ailesinin bir parçasıyım, bu yüzden bu ilişkiye devam etmek gerçekten çok doğal. WorldSBK padoklarında, ektiklerini biçmeye alışkın ve kendini bu işe adamış olan Marcel, Danilo, Mattia, Raul, Tambu and Ruben ile çalışmaya devam ederken takımdaki diğer değerli meslektaşlarım ve arkadaşlarımın yaptıkları da paha biçilemez. Muhteşem taraftarlarımızdan ve tutkulu Kawasaki sahiplerinden öyle çok destek görüyorum ki bunun bir parçası olarak kalmak bence çok olumlu bir karar oldu. Ayrıca yol motosikleti ve yarış motosikleti için bir bütünü olduğumu hissettiğim gelişim programına devam etmek diğer önemli bir konu. Teknik bakış açısıyla da takımla ve KHI ile çalışmak benim için sadece pist başarısı değil aynı zamanda da son derece tatmin edici bir durum.”


Tom Skyes 2 Sene Daha Kawasaki ile Yoluna Devam Ediyor!  3. İçerik Fotoğrafı

KRT Takım Müdürü Guim Roda


KRT Takım Müdürü Guim Roda ise şu şekilde bir açıklama yaptı;”Tom’un Kawasaki ile iki sene daha kontrat imzalaması, 2018’e kadar Ninja ZX-10R’ın son modelinin geliştirilmesi ve aynı zamanda projemize devam etmemiz için de ayrıca çok hoş bir nokta. Bu, Kawasaki’nin stratejisinin bir parçası – KRT Projesi’nin içerisinde en üst seviyedeki iki sürücü ile çalışmak – ve şimdi gururla halen Dünya Superbike Şampiyonası’ndaki en iyi iki pilota sahip olduğumuzu söyleyebiliriz. Tom ile uzunca bir görüşme sürecimiz oldu çünkü Kawasaki ile iki sene PBM (Paul Bird Motorsport) ve beş sene KRT olmak üzere yedi senedir birlikte. Bir yarışçı, böylesine önemli bir karar almayı düşünürken, her zaman saygı duymamız gereken özel ve kişisel noktalar vardır. Tom, en başından beri isteğinin Kawasaki ailesi ile devam etmek olduğunu söyledi, bu yüzden yeni ZX-10R’a ve umduğunu alacağı KRT kadrosuna sonuna kadar güvenebileceği için mutluyuz. Kişisel olarak, Tom Skyes’ın zirvede bir performansla geleceğini düşünüyorum.


Kawasaki Racing Team Pilotları - 1: Jonathan Rea - 66: Tom Skyes

Bu arada, Jonathan Rea’nın Misano’daki çifte galibiyetinin ardından, 20 Haziran 2016 Pazartesi günü, Resmi Test organizasyonu vardı. Burada geçen sene Rea’nın yarış tur rekoru altında ezilen Tom Skyes, seansın son nefeslerinde 1’34.674 ‘lük tur zamanlaması ile çizelgede en üst sırayı gören isim olmayı başardı.

YORUMLAR