Ton-up Garage: Kawasaki Zephyrus 750

Yeni Model Yazar: Batuhan Emrem

Ton-up Garage: Kawasaki Zephyrus 750

Kawasaki'nin yaşlı canavarı Zephyr Ton-up Garage yorumu ile yeniden hayat buluyor.

1990'lı yıllarda motosiklet pazarında oluşan retro-naked model isteği için yeşil firmanın cevabı olan Zephyr 750, 4 silindirli hava-soğutmalı motoru ile yaşadığı dönem boyunca kendisinden bahsettirmiş ve üretim bandından çekilse bile ismini gelecekte de anılacak kadar akıllarda kalmayı başarabilen bir motosiklet olma becerisini gösterebilmişti.

 

Daniel Cabral ve Pedro Oliviera ile Ton-up Garage'da hazırlanan bu Zephyr 50 ve 80'li yılların Café-Racer görüntüsüne bürünerek özünde olan klasik ruhu daha da ortaya çıkartılmış. Portekiz'de yeniden doğan bu retro-japon'un ismi ise bir nebze de olsa değiştirilerek batı rüzgarının Yunan tanrısı olan Zephyrus halini almış.

 

Ton-up Garage: <a href=Kawasaki Zephyrus 750 1. İçerik Fotoğrafı">

 

1993 model bu Kawasaki 750 Zephyr, Porto'daki Ton-up Garage'a geldiğinde işe ilk olarak bir Café-Racer görüntüsü elde edilebilinmesi için kuyruğun kesilip motosikletin tek kişilk bir seleye sahip olması sağlanmış. Yuvarlak hatlı kuyruğun ucuna ise led stop lambası eklenmiş. Genel olarak siyaha boyanan Zephyrus, gövde parçaları üzerinde sarı ve gümüş renkte desenleri barındırıyor. Motosikletin büyük yuvarlak farı ise yine sarı lensle kapatılarak gövde rengi ile uyum sağlıyor. Zephyrus'un üzerinde bulunan bir diğer yenilik ise üzerinde sarı Ton-up Garage logusu bulunan gri renkteki deri selesi. 41 mm'lik süspansiyonların tuttuğu tekerlekler yeni telli jantlarla değiştirilirken şaşırtcı olarak Michelin'in Supermoto yağmur lastiği tercih edilmiş!

 

 

Aslında Zephyrus'un Kawasaki Zephyr 750'den çok da farkı bulunmuyor ancak bu sadelik ona aynı zamanda aracın sahip olduğu genel havayı ve ruhu da korumasını sağlamış. Bazen az, daha çoktur. Ton-up Garage'dan çıkan Kawasaki 750 Zephyrus da işte tam da bunun kanıtı.

 

Ton-up Garage: Kawasaki Zephyrus 750 2. İçerik Fotoğrafı

YORUMLAR