Touratech'den Dünyanın İlk Adventure Süspansiyonu!

Çeşitli Yazar: Moe

Touratech'den Dünyanın İlk Adventure Süspansiyonu!

Adventure motosiklet aksesuarları üzerinde uzmanlaşmış Alman firma Touratech, spesifik olarak bu segmente özel yüksek kalitede süspansiyon üreten ilk firma olma başarısını gösteriyor. Güncel BMW GS'lerden R80'lere, Yamaha Super Tenere, Suzuki V-Strom 650-1000, Triumph Explorer, Kawasaki KLR ve KTM Adventure/Enduro modellerine kadar birçok motosiklete adapte edilebilen Touratech süspansiyonlar hakkındaki detaylar şu şekilde...

Bir çok Adventure-touring motosikletin yüklü ve artçılı sürüşler esnasında, şartları biraz zorlayınca şaft kırma, keçe patlatma gibi ciddi problemlerle karşılaştığını duymuşuzdur.

 

İşte bu segmentteki motosiklet sahiplerinin muzdarip olduğu; ağır yan çanta,topcase ve aksesuarlar takılıyken fazla yükle baş etmekte güçlük çeken süspansiyonların sürüş konforunu, dinamiğini ve araç mekaniğini etkilemesi sorunu, Alman firma tarafından oldukça ciddi bir şekilde ele alınmış gibi görünüyor.

 

Touratech'den Dünyanın İlk Adventure Süspansiyonu! 1. İçerik Fotoğrafı

 

Günümüzde bir çok firma son teknoloji-yüksek performanslı süspansiyonlar ile supersporttan motocross motosikletlere after-market olarak destek verse de, adventure marketine spesifik olarak yönelen bir marka bulunmuyordu... Ta ki Touratech Hollandalı TracTive ile 3 yıllık bir çalışma sonucu Explore, Explore HP, Expedition  ve Extreme modellerini çıkarana dek.

 

Touratech'den Dünyanın İlk Adventure Süspansiyonu! 2. İçerik Fotoğrafı
Touratech'den Dünyanın İlk Adventure Süspansiyonu! 3. İçerik Fotoğrafı


795 ve 1795 Dolar aralığında değişen bu modellerin farklılıklarını şöyle özetleyebiliriz: Explore modelinde geri sekme ayarı yapılabilirken hidrolik ön yükleme ayarı bulunmuyor, Explore HP ile ise bu özelliğe de sahip olabiliyorsunuz, Expedition'da geri sekme, hızlı ve yavaş damping/sönümleme ayarı ve ek rezervuar dikkatleri çekerken, markanın medah-ı iftiharı Extreme modelinde ise önceki tüm özelliklere ilaveten sıkışma miktarına göre kendini ayarlayan sönümleme sistemi ile süspansiyonun limitlerine kadar sıkışması engellenebiliyor ve 8mm daha ayarlanabilir süspansiyon uzunluğu müşterilere sunuluyor...


Touratech'den Dünyanın İlk Adventure Süspansiyonu! 4. İçerik Fotoğrafı
Touratech'den Dünyanın İlk Adventure Süspansiyonu! 5. İçerik Fotoğrafı

YORUMLAR