Trafik Sigortasında Tavan Fiyat Dönemi

Sektörel Yazar: Alişan Fidan

Trafik Sigortasında Tavan Fiyat Dönemi

Özellikle motosiklet kullanıcılarının canını çok yakan trafik sigortalarına tavan fiyat düzenlemesi getirildi.

Daha önce yazdığımız “Trafik Sigortası Dosyası” ve “Trafik Sigortası Dosyası 2” ile problemlerinden bahsettiğimiz konuya hükümet yetkilileri tarafından ayar çekildi.

Yaklaşık olarak 2015 yılının ikinci yarısından itibaren aşırı şekilde yükselen trafik sigortası primleri yüzünden trafikte gezen sigortasız araç sayısında patlama yaşanıyordu. Ayrıca bu yüksek fiyatların motosikletin ilk alımında da masrafları yükseltmesi dolayısıyla motosiklet satışlarında bile düşüş yaşanmıştı.Trafik Sigortasında Tavan Fiyat Dönemi 1. İçerik Fotoğrafı


Yeni sistemde dikkatli ve kazaya karışmayan sürücüler ödüllendirilirken, sürekli kaza yapıp hasar çıkartan sürücüler ise prim bazında cezalandırılıyor. Bu sayede hasar yaratan sürücünün yükü kurallara uyan sürücüye yüklenmiyor. Ayrıca bu sistemin sürücüleri daha dikkatli kullanmaya iterek can ve mal kaybının önüne geçmesi bekleniyor.


Trafik Sigortasında Tavan Fiyat Dönemi 2. İçerik Fotoğrafı


12 Nisan 2017 tarihinden itibaren yürürlüğe girecek bu tavan fiyat uygulamasında örnek bir fiyat listesi de açıklandı. Fiyatların sürücünün hasar durumu ve ikametinin bulunduğu ile göre değişeceği belirtildi.


Trafik sigortası ile ilgili önceki iki yazımıza göz atmak için:

http://www.motoron.com.tr/motosiklet-haber/trafik-sigortasina-neler-oluyor-boyle

http://www.motoron.com.tr/motosiklet-haber/trafik-sigortasina-neler-oluyor-boyle-ikinci-bolum


Örnek fiyat listesi:

Trafik Sigortasında Tavan Fiyat Dönemi 3. İçerik Fotoğrafı


YORUMLAR