Trafo, Transanatolia'da Tekrar Start Alıyor!

Enduro Yazar: Motoron

Trafo, Transanatolia'da Tekrar Start Alıyor!

Motosiklet sporunda eksikliği bilinen organize takım kültürünü yerleştirme hedefi ile kurulmuş motosiklet rally ve enduro takımı Trafo Rally Raid Transanatolia'da start alıyor.

Trafo Rally Raid, motosiklet sporunda eksikliği bilinen organize takım kültürünü yerleştirme hedefi ile kurulmuş motosiklet rally ve enduro takımıdır. Takım, sporcu yaşam kültürünü temel alıp motosiklet sporuyla profesyonel olarak ilgilenmek isteyenlerle bilgi birikimlerini paylaşma misyonu ve motosiklet sporunun dünya ve Türkiye’de yan sanayisi ile beraber gelişimini takip ederek ihtiyaçlara göre pozisyon alma vizyonuna sahip.

 Trafo, Transanatolia'da Tekrar Start Alıyor! 1. İçerik Fotoğrafı

Takımın ralli sporcuları, geçmişlerinde bir çok farklı branşta sportif başarıları bulunan Gündüz Hakan Savaşer ve Serkan Tekdurmaz. Takımın misyonu kapsamında, geçen yılın Türkiye Kadın Enduro Şampiyonu Burcu Tugayoğlu’nu Transanatolia Rally Raid’i bitirebilmesi için destekleyen takımın bu sene desteklediği sporcu ise Türkiye Enduro Şampiyonası’nda yarışan Barbaros Kök. Uzun vadeli plan ve hedefleri ise Barbaros Kök’ün de ralli pilotu olarak kariyerine devam etmesidir.

 

Trafo, Transanatolia'da Tekrar Start Alıyor! 2. İçerik Fotoğrafı

 

Bu bağlamda takımın amaçlarından biri de ülkeler arası veya ülke sınırları içerisinde 3 ile 15 gün süren ve 1000 – 10.000 kilometrelik parkurlarda, uzun soluklu olarak düzenlenen ve motor sporları dünyasının en çok ilgi gören disiplinlerinden olan “Rally-Raid” veya “Cross Country Rally” olarak adlandırılan yarışlarda, yol dışı şartlarda 4x4 arazi araçları, rally motosiklet ve arazide hareket kabiliyetine sahip 6x6 kamyonların birlikte yarıştığı yarış türlerinde Türk sporcuların kısa ve orta vadede katılımlarını sağlamak, uzun vadede ise derece odaklı performans gösterebilmelerine destek olmaktır.

 

Trafo, Transanatolia'da Tekrar Start Alıyor! 3. İçerik Fotoğrafı

 

2013 yılı rally raid sezonu takım için, Yunanistan’ın Lepanto bölgesinde 21-26 Nisan tarihleri arasında gerçekleşecek olan Hellas Rally Raid ile açıldı. Sezona 07-14 Haziran tarihleri arasında gerçekleşecek olan Rally Albania/Arnavutluk Rallisi ile devam edeceklerdi fakat beklenmedik teknik sorunlar yüzünden bütçelerinin üzerine çıkınca iptal etmek zorunda kaldılar. Son olarak da 14 Eylül – 21 Eylül tarihleri arasında Türkiye’nin tek uluslararası rallisi olan Transanatolia Rally Raid ile sezonu bitirmeyi planlıyorlar.

Trafo, Transanatolia'da Tekrar Start Alıyor! 4. İçerik Fotoğrafı

 

Takımın formda kalabilmesi için haftanın 4 günü aksatmadan yaptıkları özel bir fitness programları var. Bunun yanında motosiklet antrenmanlarını da yapıyorlar. Dağ bisikleti ve wakeboard ise yaptıkları diğer spor disiplinleri.

 

Takım olarak sporcu ya da takımların sponsor arayışını, medya ilişkileri ve sosyal medya çalışmaları gibi konularla  uğraşmasını hem çok yorucu hem de anlamsız buluyorlar. Trafo olarak Türkiye’nin tek sporcu iletişimi yapan ajansı Sports People Turkey ile çalışıyorlar. Medya,  sosyal medya ve sponsorluk ilişkileri yönetimlerini onlara bırakmış durumdalar. Bu sayede de takım esas yapması gereken spora konsantre olabiliyor.

Trafo, Transanatolia'da Tekrar Start Alıyor! 5. İçerik Fotoğrafı

 

Maliyetleri oldukça yüksek olan bir spor disiplini ile uğraştıklarından dolayı öncelikle yapılan işe inanmayı hedeflemişler.  Verilen maddi ve manevi emeğin karşılığının hemen alınmadığının bilincindeler ama bi işin, düzgün ve inanarak yapıldığında uzun vadede karşılığının mutlaka alınacağının farkındalar. Şu anda Trafo için planladıkları stratejinin tüm adımlarını başarıyla gerçekleştirdiler. Burada en önemli unsurun hedefleri gerçekçi olarak belirlemek olduğu görüşündeler.

YORUMLAR