Triumph Castrol Rocket Hız Rekorunun Peşinde

Yeni Model Yazar: Batuhan Emrem

Triumph Castrol Rocket Hız Rekorunun Peşinde

Triumph hız rekorları dünyasına Castrol Rocket ile girmeye hazırlanıyor. 2 adet turbo motora sahip bu roket saatte 400 mil yani yaklaşık 643 km/s'lik hızla rekor kırmaya çalışacak.

İşte karşımızda pek de alışık olmadığımız türden görüntüye sahip bir Triumph. Amaç hız konusunda limitleri aşmak olunca, çığırından çıkmış bir motosikletle karşı karşıya kalıyoruz elbette. Şu anki rekor olan 605 km/s'lik performansın neredeyse 40 km/s daha hızlısını başarabilmek için doğan bu Triumph açıkcası bir motosikletten daha çok tekerleki bir denizaltına benziyor ama elbette ondan çok daha hızlı!

Triumph Castrol Rocket Hız Rekorunun Peşinde 1. İçerik Fotoğrafı

 

İşin enteresan yanı -ki böyle bir projede işin kendisi zaten enteresan- Triumph Castrol Rocket uçmak için markanın performans modellerinden olan Daytona 675, Speed Triple 1050 gibi motosikletlerin motorunu ya da bu rekor girişimi için özel olarak üretilen bir motoru kullanılmaması. Triumph Castrol Rocket'ın gücünü aldığım motor aslında isminde de gizli. İngiliz markanın Rocket III modeline ait 3 silindirli ve tam 2 294 cc hacminde olan motor turbo şarj da eklenerek bu hız delisinin içine yerleştirilmiş, üstelik 2 tane! Klasik bir model olan Rocket III'ten böylesine bir bilim-kurgu projesi çıkacağı kimin aklına gelirdi...

Triumph Castrol Rocket Hız Rekorunun Peşinde 2. İçerik Fotoğrafı

 

Böyle bir “roket” yaratmak için Triumph Castrol Rocket ekibi karbon ve kevlardan oluşan tek parça şasi içerisine iki adet modifiye edilmiş Rocket III motoru yerleştirmiş. Toplam motor hacminin 3 litreyi geçmemesini belirten kural gereği her motor 1 485 cc'ye düşürülerek toplam hacmin 2 970 cc olması sağlanmış. Yağ ve su soğutmalı Garett marka Turbokompresöre sahip motor methanol ile ateşleniyor ve 3 silindirli iki motorun toplam gücü 1000 beygire ve 677 Nm torka yükseliyor.

Triumph Castrol Rocket Hız Rekorunun Peşinde 3. İçerik Fotoğrafı

 

Motosikletin (?) ön takımlarını 3 adet Öhlins TTX36 süspansiyon oluştururken arka tarafta ise aynı ekipmandan iki adet yer alıyor. Delicesine hızlı bu aracı durdurabilmek içinse yine ekstrem bir çözüm olarak karbon fren diskleri ve aracın arkasından çıkan 2 adet paraşüt uygun görülmüş. 7.70 metre uzunluğunda, 91 cm yüksekliğinde ve 61 cm genişliğinde olan Triumph Castrol Rocket'ın ağırlığı hakkında bir bilgi verilmiş değil.

Triumph Castrol Rocket Hız Rekorunun Peşinde 4. İçerik Fotoğrafı

 

Triumph'un büyük bir cesaretle girişitiği bu hız rekoru denemesinden önce şu an kara taşıtları içinde en hızlı olma ünvanının, 1 227 km/s hızla Thrust SSC'nin elinde olduğunu da belirtelim.

Triumph Castrol Rocket Hız Rekorunun Peşinde 5. İçerik Fotoğrafı

YORUMLAR