Türkiye Pist Şampiyonası'nın 1. Ayağı Tamamlandı

Pist Yazar: Burak Yıldız

Türkiye Pist Şampiyonası'nın 1. Ayağı Tamamlandı

Türkiye Motosiklet Federasyonu’nun düzenlediği Pist Şampiyonası’nın ilk yarışı İzmir Ülkü düzenlendi. Keyifli dakikaların yaşandığı yarışta yarışmacılar ve seyircilerin fazla olması dikkat çekti.

22 Mart tarihinde İzmir’de gerçekleştirilen ve bu sezonun ilk yarışı olma niteliğini taşıyan yarışta 87 lisanslı sürücü toplam 8 klasmanda kıyasıya yarıştı. Haftalardır kötü hava şartlarının görüldüğü İzmir’de yarış günü havanın güzel olmasının da katkısıyla etkinliğe yarış severler oldukça ilgi gösterdi. Sezonun ilk puanlarını almaya çalışan yarışçılar seyircilere oldukça keyifli bir gün yaşattı.

Yarışla ilgili olarak Türkiye Motosiklet Federasyonu Başkanı Bekir Yunus Uçar, Türkiye’nin farklı illerinden yoğun bir katılım olduğunu belirtti. 2015’in ilk yarışını gerçekleştirdiklerini kaydeden Uçar, “Türkiye Motosiklet Federasyonu tarafından 2015 sezonunun ilk pist yarışını gerçekleştirdik. Çok güzel bir katılım oldu. Tüm illerden 100’e yakın sporcunun start aldığı bir yarış oldu. Tabii İzmir bu anlamda her seyirci itibariyle hem de yarışçı potansiyeli itibariyle bizleri mutlu ediyor. Çok keyifli heyecan verici güzel bir yarış oldu. Sezonun ilk yarışı olması sebebiyle ufak tefek arızalar kazalar oluyor; ama günün sonunda çok sağlıklı keyifli bir organizasyon gerçekleştirdik ve bunun da mutluluğunu yaşıyoruz” dedi. 

 

Türkiye <a href=Pist Şampiyonası'nın 1. Ayağı Tamamlandı 1. İçerik Fotoğrafı">

ÜSTTE; APRILIA RSV4 İLE TOLGA UPRAK İLK YARIŞINDA BİRİCİLİĞİ ALDI!

 

 

1000A grubunda EYP Bike ve FERCO MOTOR sponsorluğunda Aprilia marka motosikletiyle yarışan Tolga Uprak birinciliği göğüsledi. Onu Süleyman Yıldız ve Sertaç şahin takip etti. 1000B grubunda Özgür Çiçek birinci oldu. Oktay Mert ikinci, Cüneyt Atlı ise üçüncü oldu. 1000C grubunda Mehmet Genç kazanan isimdi. Onu sırasıyla Erdoğan Özbek ve Fatih Türüdü takip etti.

 

600 cc klasmanı da en az 1000 cc kadar heyecanlı geçti. 600A grubunda birinci Ayhan Aras Özkaçar, ikinci Furkan Eryılmaz, üçüncü Emrah Kıygan oldu. 600B de Tolga Dede birinci olurken, kendisini Serkan İşbilir ve Harun Taşkın takip etti. 600C grubunda Ali Efe Yeğin birinci, Osman Pandır ikinci, Abdullah Aykut Eker ise üçüncü oldu.

 

Türkiye Pist Şampiyonası'nın 1. Ayağı Tamamlandı 2. İçerik Fotoğrafı

 

Toplamda 4 yarışçının yarıştığı Bayanlar Kupası’nda birinciliği gören isim Ayşe Aydoğan oldu. İkinci olan isim Funda Batay ve üçüncü olan isim ise Bener Gülşah Yeğin oldu. 125 cc klasmanında birinci Can Öncü olurken, Deniz Öncü ikinciliği ve Yiğithan Orhaner üçüncülüğü kaptı.

 

Türkiye Pist Şampiyonası'nın 1. Ayağı Tamamlandı 3. İçerik Fotoğrafı

 

Birkaç ufak tefek kaza dışında hiçbir sorunun yaşanmadığı yarışın lastik tedarikçisi Pirelli idi. Pist alanı içerisine kurula olan stantlarında yarışçılara hizmet veren Pirelli yetkilileriyle hizmetleri hakkında kısa bir söyleşi yaptık:

Burak Yıldız: Merhaba, burada yarışçılara ne tarz hizmetler veriyorsunuz?

Pirelli Yetkilisi: Selamlar, burada yarışçılara lastik konusunda verilebilecek bütün hizmetleri sağlıyoruz. İsterlerse kendilerine en uygun lastikleri burada bulabiliyorlar, bunun dışında sökme-takma, balans gibi hizmetlerimiz de mevcut.

B.Y: Satışlarınız nasıl gidiyor, geçen seneki yarışlara oranla bu yarışta rağbet var mı?

P.Y: Satışlarımız oldukça iyi düzeyde, fakat geçen seneki yarışlara oranla bu yıl bir nebze düşük. Bunun nedeni ise kaçak lastikler. Bazı yarışçılar aynı lastiği ufak bir mebla daha ucuz olsun diye yurt dışından getirtiyorlar, fakat burada buldukları güvenceyi bulamıyorlar. Bu da tabii ki satışlarımızı etkileyen bir unsur.

B.Y: Yarışçılar istedikleri her lastiği bulabiliyorlar mı?

H.B: Burada yarışçılara hizmet verdiğimiz için daha çok yarış odaklı lastik getiriyoruz. Ve bunu az bir miktarla sınırlamıyoruz. Bu nedenle yarışçılar bize geldiğinde istediklerini eksiksiz olarak alabiliyorlar.

B.Y: Pirelli lastikleri hakkında yarışçıların yorumları neler, memnunlar mı lastiklerinizden?

H.B: Pirelli lastikleri hakkında yarışçılardan hep olumlu geri dönüşler aldık, yarışçılar genel olarak lastiklerimizden memnun. Yol tutuş, fren performansı ve hamurunun kalitesi açısından Pirelli'nin oldukça iyi olduğunu belirtiyorlar.

 

Türkiye Pist Şampiyonası'nın 1. Ayağı Tamamlandı 4. İçerik Fotoğrafı

YORUMLAR