in

Türkiye Pist Şampiyonası Yarışçıları

 

TMF, Intercity İstanbul Park Pisti ve Türkiye Pist Şampiyonası yarışçıları haberimizde bu kez de kulağımızı bu spora gönül vermiş yarışçılara verelim istedik…

İlk olarak en başından başlarsak, olayların buraya kadar gelmesinde çıkış ya da kilit noktası sizce neydi?

Yunus Erçelik: Yaklaşık iki senedir Federasyon’un gerektiği kadar ilgi göstermediğinden dolayı olaylar buraya kadar geldi diyebiliriz aslında. Muammer Karakaya – Fatih Ahi: 2015’te Serez pistinde puanlar kızıştığı için haklı olarak antrenman için önceden giden arkadaşımızın kaza geçirmesi sonucu hastane ve otel masraflarının ödenmemesi ile arkadaşımız çok zor duruma düştü, olayın çıkış noktalarından birisi de budur.

 

 

 

 

 

Harun Taşkın: 2 senedir İzmir’de yarışıyoruz ve geriye gittiğimizi düşünüyorum, şu anda sunulan yurt dışı yarışlar bize daha önce sunulmalıydı, ayrıca Serez’de yaşanan olaylar dönüm noktası bence.

 

 

 

M: Başlatmış olduğunuz “Intercity İstanbul Park, Türkiye Pist Şampiyonası İçin Açılsın” konulu imza kampanyanızdan bahsedelim.

Yunus Erçelik: Bu kampanya Mehmet Yılmaz arkadaşımızın başlatmış olduğu bir kampanya, bu kampanyayı herkes paylaştı ve imzaladı haklı olarak.

 

Muammer Karakaya: Mehmet Yılmaz arkadaşımız güzel bir girişimde bulundu, kendisine teşekkür ederiz. Her şey güzel giderken bazı arkadaşlarımızın hoş olmayan olaylara girmesi olayları farklı yere taşıdı, bu durum kötü oldu.

 

Harun Taşkın: Tabi ki biz de bu kampanyayı destekliyoruz daha güvenli olan İstanbul Park Pisti’nde yarışmak için.

 

Fatih Ahi: İstanbul Park gibi bir pistimiz varken, orayı kullanamayıp yurtdışından bahsediliyor. Bu pistlerde antrenman ya da deneyim olmadığı için çoğu yarışçı bu konuda sıkıntı yaşayacak. İstanbul Park’ın pist yarışları için açılmasını ben de destekliyorum.

 

 

 

M: “Türkiye Motosiklet Yarışçıları Dayanışma Platformu” ile sosyal medyada yarışçıların kişisel görüşlerini yayınlaması ile TMF bu paylaşım/yorumlardan alıntı yaparak yarışçılara “Federasyon tüzel kişiliğine ve Federasyon Başkanı’na hakarette bulundukları gerekçesiyle disiplin cezaları mı göndermeye başladı? Bu konudaki düşüncelerinizi öğrenmek istiyoruz?

Yunus Erçelik: Federasyonda 4 Kasım 2015 tarihinde yapılan toplantı ile bu arkadaşlarla ilgili sadece iki yarışçı arkadaşımızdan şikayetçi olunacağı belirtildi. Buradaki aslında disiplin cezası değil savunma istemeleriydi ve diğer arkadaşlarımız için gönderilen savunmaların askıya alınacağı beyan edilmiştir.

 

 

 

M: TMF’nin yurt dışındaki pistlerde (Missano, Assen, Brno) yarışma konusunda bir anlaşma yaptığını belirten 1 Kasım 2015 tarihli bir açıklaması var. Gerçekleşecek olursa, bu organizasyona ait masraflar (ulaşım, konaklama, sağlık, bir kaza anında hastane/ameliyat) kim tarafından ödenecek?

Yunus Erçelik: TMF Başkanı, bütün bunların sorumluluğunu üstlendiğini beyan edip yarışçıların her birine özel hayat sigortası yapmak için teklifler aldıklarını, motosikletlerin transferleri, yarışçıların ulaşımı, konaklama masrafları gibi imkanları kendilerinin karşılayacağını beyan ettiler. İzmir’de görüştüğümüz Sinan Şenel’den kısa bir bilgi alıyoruz.

 

 

 

M: 4 Kasım 2015 tarihinde TMF Başkanı Bekir Yunus Uçar’ın yarışçılardan 10 kişilik bir grubu davet etmesiyle bir toplantı gerçekleştirildi. TMF’den net olarak taleplerinizi dile getirdiğinize inanıyor musunuz? Bir dahaki toplantınız ne zaman?

Sinan Şenel: Bu toplantıda yarışçıların istekleri, eksikler ve yapılması gerekenleri dile getirmeye çalıştık. Ödül töreninin iki gün yapılması yani bir gün ödül töreni bir gün de tüm yarışçıların toplanıp herkesin söz hakkı olabileceği, sorunların tartışılacağı bir organizasyon yapılmasına ve gün verilmesi konusunda karar aşamasına gelindi.

 

Son olarak Mehmet Yılmaz’a kulak veriyoruz.

 

 

 

M: Türkiye Pist Şampiyonası yarışçısı olarak BİMER’e (Başbakanlık İletişim Merkezi), Cumhurbaşkanlığı’na, TMF’ye ve T.C. Gençlik ve Spor Bakanlığı’na göndermiş olduğunuz dilekçede hem İstanbul Park Pisti’nde yarışma dilekleriniz hem de TMF ile ilgili sorunlarınız ve talepleriniz anlatılmıştı. “Türkiye Motosiklet Yarışçıları Dayanışma Platformu” ile sosyal medyada görüşler yayınlanmaya başladı. Amacınıza ulaştığınızı düşünüyor musunuz?

Mehmet Yılmaz: Amacımız en başından beri, sporculara yalnız ve çaresiz olmadıklarını hissettirmekti ve evet bu amaç tüm yarışçı arkadaşlarımın kararlı duruşu sayesinde gerçekleşti. Yerine getirilecek sözler duymak ve olayın ciddiyetinin TMF tarafından anlaşıldığını görmek istiyoruz. Gelecek nesilleri de güvence altına alacak adımların atıldığını görene kadar mücadelemiz aynı kararlılıkla devam edecek.

 

Hem TMF (Türkiye Motosiklet Federasyonu) hem Intercity İstanbul Park Pisti hem de Türkiye Pist Şampiyonası yarışçılarına söz verdiğimiz haberimizi burada sonlandırırken bu güzel sporun hayat bulup daha da yeşermesi, gençlere ilham vermesi ve hak ettiği yere gelmesi tek dileğimiz… Umarız bu değerli spor ve ona gönül veren yarışçılarımız hak ettikleri çizgide, pistlerde televizyonlarımızda canlı yayınlar eşliğinde yarışmaya devam ederler…

 

 

 

Türkiye Pist Şampiyonası’nda yarışan ve röportajımızda yer alan yarıçılarımız:

 

Yunus Erçelik : 2007 – 1000cc B Grubu Şampiyonu, 2008 – 1000cc A ve TMF GP 1000cc Şampiyonu, 2009, 2010,2011 1000cc A ve TMF GP 1000cc Şampiyonu, 2012 – 1000cc A Grubu İkincisi

 

Fatih Ahi : 2014 – 1000cc C Grubu Şampiyonu, 2015 – 1000cc B Grubu Üçüncüsü

 

Harun Taşkın : 2014 – 600cc C Grubu Üçüncüsü

 

Muammer Karakaya : 2003 – 600cc B Grubu Birincisi, 2009 – 600cc A Grubu Üçüncüsü, 2015 – 600cc A Grubu Üçüncüsü ve TMF GP 600cc İkincisi

 

Sinan Şenel : 2014 – 600cc B Grubu İkincisi, 2015 – 1000cc A ve TMF GP 1000cc Şampiyonu

 

Mehmet Yılmaz : Türkiye Pist Şampiyonası Yarışçısı

Ne düşünüyorsun?

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Intercity İstanbul Park Pisti

2016 BMW C 650 SPORT & C 650 GT

REKLAM