Ural Mir Limited Edition

Yeni Model Yazar: Batuhan Emrem

Ural Mir Limited Edition

Efsanevi Rus motosikleti Ural’ın sınırlı sayıda üretilecek olan Mir modeli için selam duruşuna geçiyoruz.

Dünya Ruslara iki şey için borçlu. 1: vodka, 2: Ural. Savaş dönemi eseri olarak ortaya çıktığından bu yana pek az değişiklik geçirerek günümüzde orjinal motosiklet denildiğinde parmakla gösterilecek ilk motosikletlerden olan Ural uzun süredir, önceleri yalnızca askeriyeye verdiği hizmeti artık sivil motosiklet kullanıcılarına da sunuyor. İki tekerlekten çekişli sepetli motosikletleri ile pazarın çok küçük ancak çok özel bir kesimine hitap eden marka sınırlı sayıda üreteceği Mir’in müjdesini verdi.Ural Mir Limited Edition 1. İçerik Fotoğrafı

 

Bu yeni özel seri teknik anlamda bir farklılık barındırmasa da üzerinde bulunan yeni ekipmanlardan bazıları gerçekten etkileyici. Öncelikle mevcut modelin üzerindekiler yerine daha geliştirilmiş amortisörler ve hidrolik yönlendirme amortisörü kullanılmış. Araç üzerinde performans açısından en iddialı parça ise Brembo frenlerden ibaret, nitekim II.Dünya Savaşı’ndan kalma, 749cc’lik BMW kopyası hava-soğutmalı motoru 41 beygir güç ve 57 Nm tork üretiyor. Hayır, sakın böyle söyleyerek Ural’ı yerdiğimi sanmayın. Karşımızda duran motosiklet dünya tarihine sağlamlığı ve güvenilirliği ile ün salmış efsanevi bir “makine”.

Ural Mir Limited Edition 2. İçerik Fotoğrafı

 

Çok yakında az sayıdaki müstakbel sahibine kavuşacak Mir’lerin üzerinde LED ışıklar, yedek tekerlek, tamir anahtarı, sepeti içinse için branda ve tampon bulunuyor. Yeni MRA ön cam ise konforlu ve keyifli bir seyahet sunmak için düşünülmüş, yine de yolunuz Sibirya’ya düşerse ona güvenip yazlık montla gezeyim demeyin. Motosikletin belki de en ilginç ve harika özelliği üzerinde bulunan solar panel. Güneş ışındığan faydalanarak enerji üreten bu sistem ile motosiklet hem kendi aküsünü şarj edebiliyor hem de kullanılmadığı zamanlarda da akünün sağlıklı kalmasını sağlıyor. Panel dilenirse sökülüp eşya bağlama tablası haline de getirilebiliyor. Buncasına retro bir motosiklette böylesine yaratıcı bir teknoloji ironik olarak bile değerlendirilebilir aslında. Hele ki söz konusu yılın 9 ayını buzlar altında geçiren bir coğarafyadan çıkagelen bir motosikletse. Araç üzerinde yer alan bir diğer “teknolojik” öğe ise elektronik enjeksiyon sistemi. Aracın özellikle soğuk günlerde kolay çalışması için bu sistem iyi olsa da Ural geleneği bozmayarak motora bir kick-start eklemeyi ihmal etmemiş. Ah o eski günler…

 

Ural Mir Limited Edition 3. İçerik Fotoğrafı

 

 

Ural Mir Limited Edition, “limited” olma ünvanını aynı zamanda sahip olduğu inci beyazı renginden de alıyor. Her açıdan bakıldığında hem göze hem de ruha hitap eden Mir’in fiyatı ise 16.999$ olarak belirlendi. 

 

Ural Mir Limited Edition 4. İçerik Fotoğrafı

 

Ural Mir Limited Edition 5. İçerik FotoğrafıAracın aküsünü şarj edebilen solar panel çıkartılarak eşya taşıma sehbası haline de getirilebiliyor.

 

Ural Mir Limited Edition 6. İçerik Fotoğrafı


YORUMLAR