Valencia'da zirve Marc Marquez'in.

MotoGP Yazar: Teoman Cem Katoğlu

Valencia'da zirve Marc Marquez'in.

Valencia'daki MotoGP Test Sürüşleri tekrar zirveye oturan Honda'nın şampiyon pilotu Marc Marquez'in başarısıyla sonuçlandırıldı.

Salı günü 3 farklı prototipi denedikten sonra Marquez testin son gününde 2014 model motosikletinin üzerinde çalışarak en iyi zamanı elde etmeyi başardı. 1’30.287’lik en iyi etap ile 14 sürücümün olduğu listenin başını çeken Marquez, aynı anda hızını kendisine cumartesi bayrak kazandıran zamanın 0.05 saniye gerisinde çekti.

Valencia'da zirve Marc Marquez'in. 1. İçerik Fotoğrafı

B. SMITH

Monster Yamaha Tech3 için bir diğer taraftan da Moto2 dünya şampiyonu Pol Espargaro’nun gelişi ile Bradley Smith’in 2014 sezonunda yeni bir motivasyonu var; Yeni ve yetenekli takım arkadaşından daha hızlı olmak! Smith Çarşamba testlerinde süratliydi, 1’30.598’lik zamanı günün en iyi ikincisi üstelik cumartesi kendi yaptığı kalifiye zamanından da 0.6 saniye daha iyiydi.

Valencia'da zirve Marc Marquez'in. 2. İçerik Fotoğrafı

S. BRADL

Stefan Bradl, Smith’in 0.27 saniye gerisinde 3. , testlerin 3 günlük ortalamasında ise 4. oldu. Yani çarşamba sürmemiş olan ve en iyi zamanını salı günü yapmış olan en iyi 3.sürücü Jorge Lorenzo’dan çok az bir fark ile öne geçti. Bradl ilk test sürüşüne göre 2014 Honda’yı mükemmel bir şekilde kullandı.

Valencia'da zirve Marc Marquez'in. 3. İçerik Fotoğrafı

A. BAUTISTA

Dani Pedrosa’nın günü yoğundu, çarşamba en iyi 4. ve 5. olduğu gibi o da 2014 motorunu test ediyordu. En süratli etabını ise salı günü yaptı. Aynı şekilde Alvaro Bautista’da dün, bugüne kıyasla daha hızlıydı ve çarşamba önümüzdeki sezon için olan yeni HRC motoru tarafından yakalanıp sekizinci etabında çarpışarak bir kaza geçirdi. Fakat neyse ki kaza ciddi sonuçlar doğurmadı.

Valencia'da zirve Marc Marquez'in. 4. İçerik Fotoğrafı

Çarşamba zaman çizelgesinde Pol Espargaro’nun hemen altında Pramac Racing ile birlikte olan Andrea Ioanne ise bu çizelgede en hızlı Ducati sürücüsü olarak Marquez’in ardından 1.3 saniye fark ile tamamladı. Aleix Espargaro yeni Forward Racing FTR Yamaha’nın üzerinde daha ikinci gününden gayet iyi bir iş çıkardı. Ducati Takımının Andrea Dovizioso ve Cal Crutchlow’ın beğenilerine fark atarak yeni motorla 49 değerli etap kaydetti. Espargaro’nun yeni takım arkadaşı Colin Edwards hak ettiği kış tatili sebebiyle Texas’a döndüğü için testlerde yer almadı.

Yeni Power Electronics Aspar sürücüleri Nicky Hayden(1’32.123 – 40 Etap) ve Hiroshi Aoyama (1’32.530 – 60 Etap) Yeni Honda RCV1000R ile paha biçilmez tecrübe ve veri toplayarak 4005 Ricardo Tormo Pist’i çevresinde turlamada bir çığır açtılar.

Takımı gelecek olan sezon için strateji üzerinde çalışan Paul Bird Motorsport sürücüsü Michael Laverty ise Aoyama’nın 0.5 saniye gerisinde bitirerek zaman çizelgesini tamamladı.

Valencia'da zirve Marc Marquez'in. 5. İçerik Fotoğrafı

Gelecek haftalar için bazı takımlar özel olarak test edilebilirler, ancak kış testi yasağından sonra aralık ve ocak aylarında 2014 MotoGP Sepang’da 2 ila 4 şubat arası sezon öncesi testlerinde tekrar hareketlenecek.

Espargaro, Altıncı Pist’te Smith’in bir saniyeden daha az bir fark ile gerisinde olarak sonlandırdığı ilk MotoGP testi ile yeniden izleyicileri etkiledi.

 

YORUMLAR