Valentino Rossi, 2018 Sonuna Kadar Yamaha ile Yarışacak!

MotoGP Yazar: Ahmet TEZCAN

Valentino Rossi, 2018 Sonuna Kadar Yamaha ile Yarışacak!

Yamaha, Valentino Rossi ile aralarındaki anlaşmanın uzatılması sayesinde Valentino Rossi'nin 2018 yılının sonuna kadar Movistar Yamaha MotoGP takımında kalacağını duyurdu.

Yamaha Motor Co. Ltd., yaşayan efsane 9 kez Dünya Şampiyonu Valentino Rossi ile olan anlaşmalarını 2018 tarihine kadar uzattı.


En saygıdeğer MotoGP pilotu olan Valentino Rossi'nin 2013'te Yamaha'ya geri dönüşünden 3 yıl sonra yapılan bu anlaşma, İtalyan pilotun emekliliği şimdilik düşünmediğini gösteriyor.


Rossi'nin 2004 yılında Güney Afrika'nın Welkom Pisti'nde Yamaha ile çıktığı ve birincilik ile sonuçlanan ilk yarıştan beri YZR-M1 ile arasında çok özel bir bağ var. Doctor ve YZR-M1'in kombinasyonu tamamen gücü ifade ediyor. İtalyan efsanesi ve Japon teknolojisi, birlikte 4 Şampiyonluk kazandılar ve 10 sezon boyunca 53 GP birinciliğine imza attılar.


2016 Katar GP'si Antrenmanlarında Valentino Rossi

Valentino Rossi, 2018 Sonuna Kadar Yamaha ile Yarışacak! 1. İçerik Fotoğrafı


Yamaha, 2015 yılında alınan 15 podyum ve 4 birincilik sebebiyle Rossi ile olan ortaklıklarından gurur duyuyor ve 2016 ve gelecek sezonlarda Şampiyona için ciddi bir rakip olmak için sabırsızlanıyor.


Yamaha Motor Racing Yöneticisi Lin Jarvis: Rossi ile aramızdaki ortaklığın uzatılmasının, tüm Dünya'da Yamaha ve MotoGP hayranlarının kulaklarına adeta bir müzik gibi geleceğini düşünüyorum. Bu güçlü taahhütte bulunacak olan her iki taraf için de yeni bir sezona başlamak için daha iyi bir yol göremiyorum. Bu anlaşma, Vale için aşık olduğu spora yaptığı bir taahhüt; Yamaha için ise bize 4 MotoGP şampiyonluğu getiren ve sporuna halen tutkuyla bağlı ve rekabetçi olan -ki bunu son 2 sezonda Şampiyona'da ikinci sırada kalarak kanıtladı- bir pilotun takımda kalması anlamına geliyor.


Vale 2013'te Yamaha'ya döndüğünde bu hayatının kararıydı. Bu yeni anlaşma da, Vale'nin motosiklet yarışı kariyerini Yamaha ile sona erdireceğini gösteriyor. Bunun öncesinde Tüm Yamaha hayranları, Doctor'un 10. kez Dünya Şampiyonluğu'nu kazanma yolundaki heyecan verici performanslarıyla dolu 3 sezonun tadını çıkarabilir.


Movistar Yamaha Pilotu Valentino Rossi: Yamaha ile anlaşmamızı uzattığımızı ve gelecek iki yılda MotoGP'de birlikte çalışacağımızı duyurmaktan çok mutluyum. Bu karar benim için çok tatmin edici çünkü her zaman motor sporlarında mümkün olduğunca rekabetçi olmayı, aynı zamanda bundan haz almayı planladım. 2013 yılında Yamaha'ya döndüğümde tekrar evimde gibi hissettim ve bu da sonuçlarda bariz bir şekilde görüldü. Ekibimle ve geri kalan Movistar Yamaha MotoGP takımıyla çalışmayı çok seviyorum. Bana verdikleri desteğin haddi hesabı yok ve bu yüzden onlara içtenlikle teşekkür etmek istiyorum. Bu yılda ve gelecek sezonlarda YZR-M1'imi mümkün olan en iyi sonuçlar için sürmeye çok motive haldeyim.


Ayrıca bu yolun her adımında her zaman arkamda olan ve yarışları ekstra özel kılan hayranlarıma da büyük bir teşekkür etmek istiyorum. Her GP'de en iyi performansımı sergilemeye devam edeceğim böylece hepimiz gelecek yıllarda MotoGP'nin tadını çıkarmaya devam edebiliriz.

YORUMLAR