Valentino Rossi Yamaha ile Olan Kontratını İki Sene Daha Uzattı

MotoGP Yazar: Moe

Valentino Rossi Yamaha ile Olan Kontratını İki Sene Daha Uzattı

Haftalardır padoklarda dolanan söylentiler Temmuz'un bu ilk günlerinde resmiyete kavuştu ve Valentino Rossi'nin, Movistar Yamaha MotoGP takımı ile 2 yıllık anlaşmaya vardığı açıklandı.

Yamaha Movistar MotoGP takımından yapılan açıklamada, Valentino Rossi'nin devam eden kontratının 2015 ve 2016 sezonunu içerecek şekilde uzatıldığı resmi olarak duyuruldu. Son bir kaç yarışta İtalyan sürücü; şuanki takımı olan Yamaha'ya yeniden imza atmaya çok yakın olduğunu, sadece giderilmesi gereken ufak tefek pürüzler kaldığından bahsediyordu... Anlaşılan o ki, bu pürüzler Barselona ve Assen yarışları arasında giderilmiş ve Assen yarışı sonrası yeni kontrata imza atılacak hale gelinmiş.

 

Valentino <a href=Rossi Yamaha ile Olan Kontratını İki Sene Daha Uzattı 1. İçerik Fotoğrafı">

 

Rossi için aşırı derecede sıkıntılı geçen 2 senelik (2011-2012 sezonları) Ducati serüveninin ardından, Yamaha'ya (yani kendi deyimi ile yuvaya) dönüşü Vale'nin tahmin ettiği kadar toz pembe olmamış ve Ducati'deki kadar olmasada yine de 2013'te sıkıntılı bir sezon geçirmişti. Böyle sancılı bir dönemin ardından pistlere eski performansını aratmayacak şekilde dönen Rossi, bu sezon deyim yerindeyse tozu dumana katıyor (genç sürücü Marc Marquez'in tozunu yediğini hesaba katmazsak tabi...) ! 2014 sezonundaki bu güçlü çıkışı elbette Rossi'nin yeni anlaşmayı imzalayabilmesindeki en büyük faktör. Valentino Rossi sezonun bitimine 10 yarış kala, dört 2.'lik bir 3.'lük ile (bir önceki yılın aksine hiç yarış kazanamamış olmasına rağmen) şimdiden geçen sezonki podyum sayısına ulaştı bile.

 

Valentino Rossi Yamaha ile Olan Kontratını İki Sene Daha Uzattı 2. İçerik Fotoğrafı

 

Yamaha'nın frenlerini geliştirmesi ve İtalyan efsanenin yarış stilini Marquez'e yetişebilmek adına değiştirmesi, bu başarıdaki en büyük faktörler olarak görülüyor. Ayrıca sene başında takım şefi olan Jeremy Burgess'in koltuğunu Silvano Galbusera'ya vermesi de Rossi'nin aslında doğru bir karar verdiğinin de göstergesi sayılabilir.

 

Valentino Rossi ve Silvano Galbusera:

Valentino Rossi Yamaha ile Olan Kontratını İki Sene Daha Uzattı 3. İçerik Fotoğrafı

 

Rossi ve Marquez'in takımlarıyla 2'şer sene daha anlaşmaya varmasının ardından gözler takımların diğer sürücüleri Jorge Lorenzo ve Dani Pedrosa'ya kaymış durumda... İki sürücünün de takımlarında kalması yüksek bir ihtimal olsa da, Ducati ve 2015'te tekrar MotoGP'ye katılacak olan Suzuki'nin iki sürücüye de caydırıcı tekliflerle geldiği şimdiden konuşuluyor. Ancak resmi açıklamalar yapılmadan bunların hepsi elbette söylenti olarak kalmak durumunda...

Aşağıdaki videoda Valentino Rossi'nin attığı imza sonrası yaptığı açıklamaları izleyebilirsiniz:

YORUMLAR