Ve Norton Dominator Geri Döndü!

Yeni Model Yazar: İtalyanmaz

Ve Norton Dominator Geri Döndü!

Daha önce dergimizde duyurduğumuz üzere Norton, Domiracer modelinin yol versiyonunu tanıttı...

Norton,  geçen yıl kısıtlı sayıda ürettiği Domiracer modelini, 25bin sterlinlik fiyat etiketine ve yol izni olmamasına rağmen yok satmıştı. Firma bunun üzerine kapıya dayanan hayranlarını, bir yıl içinde modelin yol versiyonunu da üreteceğini duyurarak sakinleştirebilmişti. Firma bir yıl sonra sözünü tuttu.Dominator’ün özel versiyonu da 50 adetle sınırlı olarak üretilecek ancak standart versiyonu, firmanın ürün gamında yerini alacak.

 

Ve <a href=Norton Dominator Geri Döndü! 1. İçerik Fotoğrafı">

 

Dominator de tıpkı Domiracer gibi hava soğutmalı 961cc hacminde çift silindirli bir motora sahip ve motor,firmanın imzası olan Featherbed (kuş tüyü yatak) şaseye yerleştirilmiş. Featherbed şase, 1949yılında firmanın mühendislerinin arka maşayı bir Citroen otomobilden aldıkları hidrolik amortisörlere yatay olarak bağlamasıyla doğmuş. Daha sonra Isle of Man’intalepkar virajlarına adapte olabilmesi  için daha da geliştirilen çift bükümlü boru şaseyi, yarışçılardan biri “Diğer şaseler bahçe kapısının üzerine oturmak gibi, bu ise adeta kuştüyü yatak” diye tarif edince, firma akıllıca davranıp şaseyi “Featherbed” ismi ile patentlemiş. O yıllarda devrimci bir tasarım olan bu dizayn, yarışçının tarif ettiği isimle anılır olmuş.

 

Ve Norton Dominator Geri Döndü! 2. İçerik FotoğrafıVe Norton Dominator Geri Döndü! 3. İçerik Fotoğrafı


 

Motorun tasarımı  minimalist. İncecik tek kişilik sele, el yapımı depo, alaşım jantlar, delikli alüminyum yan paneller. Yürüyen aksam ise üst sınıf : Ohlins TTX amortisörler ve Brembo frenler.

Motorun alçak gidonu, rahatsız selesi, sert amortisörleri, yüksek ve oldukça geride pegleri motorun konfor için değil, pist ve saf sürüş deneyimi için olduğuna dair ipuçları. Yine de 80 beygirlik motorun tepkilerinin oldukça yumuşak olduğu gelen bilgiler arasında.

 

Ve Norton Dominator Geri Döndü! 4. İçerik Fotoğrafı

YORUMLAR