Volkswagen, Ducati’yi Satma Planları Peşinde!

Sektörel Yazar: Alper Baycan

Volkswagen, Ducati’yi Satma Planları Peşinde!

Volkswagen AG, İtalyan motosiklet markası Ducati’yi finansal kazanç değerlendirmesi sonucunda satma durumunu gözden geçiriyor.

1926 yılında kurulan ve 2012 senesinde Volkswagen’in birimi olan Audi’nin kanatları altına giren enerjik İtalyan markanın satışı değerlendiriliyor. Çeşitli seçeneklerin gözden geçirildiği marka için yatırım bankası Evercore iş başında bulunuyor. 

Volkswagen, Ducati’yi Satma Planları Peşinde!  1. İçerik Fotoğrafı
Ducati 1299 Panigale

Volkswagen, Ducati’yi Satma Planları Peşinde!  2. İçerik Fotoğrafı
Ducati Diavel Carbon

Volkswagen, Ducati’yi Satma Planları Peşinde!  3. İçerik Fotoğrafı
Ducati Scrambler Ailesinin Üyesi

Nisan 2012 senesinde Audi’nin Ducati’yi satın alması esnasında, anlaşmanın herhangi bir ekonomik ya da sektörel bir mantık taşımadığı, eski VW Başkanı Ferdinand Piech'in İtalyan markanın tasarım ve hafif motorlarına olan tutkusunu yansıttığı açıklanmıştı. 

Volkswagen, Ducati’yi Satma Planları Peşinde!  4. İçerik Fotoğrafı

Mart ayında düzenlenen yıllık basın toplantısında şirketin Genel Müdürü (İcra Kurulu Başkanı) Matthias Mueller’e, bu değerlendirmenin herhangi bir sonuca ulaşıp ulaşmadığı sorulduğunda, VW’nin duyuracağı bir bilgi olmadığı söylenmişti.  

Volkswagen, Ducati’yi Satma Planları Peşinde!  5. İçerik Fotoğrafı

2015 senesinde 55,000 motosikletten fazla üretim gerçekleştirmiş olan birbirinden alımlı modellere sahip Ducati, dünya genelinde en değerli motosiklet markalarından birisi. Enerjik ve havalı İtalyan, yüksek performanslı motorları, süper hafif yapıları ve kendine özgü tasarımı ile bilinen eşsiz Superbike modelleriyle ün salmıştı. Mevcut modelleri arasında Scrambler, Diavel, Hypermotard, Monster, Multistrada, Streetfighter ve Superbike serileri bulunuyor.

Bu arada markanın muhtemel alıcıları Polaris, Harley Davidson, Suzuki, Honda ve Kawasaki gibi sağlam rakiplerin, Ducati’nin satışı ile ilgilenip ilgilenmediği ise henüz netlik kazanmış değil. 

YORUMLAR