in

Volvo’dan İki Teker Dostu Teknoloji

Yazar: Batuhan Emrem

Otomobil üreticisi Volvo özellikle bisiklet ve motosiklet sürcülerinin güvenliklerini arttıracak yeni bir teknoloji üzerinde çalışıyor.

Söz konusu güvenlik olunca otomotiv dünyasında bu özelliğiyle ün salmış markalardan biri olan Volvo güvenlik alanında yeni bir teknolojiye imza attı. İsveçli markanın geliştirdiği sistem ile otomobil sürücüleri etraflarında olan bisiklet ve motosiklet sürücülerinden haberdar olabilecekler. Yaşanan veya yaşanmasına ramak kalan kazalardan sonra çoğu motosiklet sürücüsün belası olan “Üzgünüm, görmedim” argümanı için belki bir çare olabilecek bu sistem bir akıllı telefon uygulamasıyla çalışıyor. Otomobil ve motosiklet/bisiklet çarpma riski taşıyan bir duruma yaklaştıklarında otomobil sürücüsü cama yansıtılan panelden ve bisiklet sürücüsü ise kaskına entegre edilmiş ışıkla uyarılıyor.

 

Volvo bu projesiyle ilgili: “ Şu an için bu teknoloji konsept aşamasında ama hazır hale gelip gerçekleştiğinde kullanımın alanının yalnızca bisiklet sürücüleriyle sınırlandıracağımızı sanmıyorum. Trafikte bu sistemin yardımı dokunabilecek her kim varsa ona göre uyarlayacağız.” diyerek biz motosiklet sürücüleri için de umut vaadeden bir açıklamada bulunuyor. Proje şu an için Volvo, Ericsson ve kask üreticisi Poc ortaklığında yürütülüyor olsa da ilerleyen zamanlarda benzer sistemlerin de başka markalar ve üreticeler tarafından kullanılmaya başlaması ile hem otomobil hem de motosiklet/bisiklet sürücülerinin güvenlikleri genişleyerek artacaktır. Yine de trafikte iki teker üzerindeyken görünmez adam olduğumuzu unutmamakta fayda var.

 

Volvo’dan İki Teker Dostu Teknoloji 1. İçerik Fotoğrafı

İlginizi Çekebilir
Royal Enfield Meteor 350 Tanıtıldı

Ne düşünüyorsun?

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Polaris ve Brammo İş Birliğinde Elektrikli Motosiklet Üretimi

BMW’den 2014’te Tarihi Satış Rekoru!

REKLAM