“Wheels and Waves” Festivaline Honda Custom Modeller Damgasını Vurdu!

Yeni Model Yazar: İlker Genç

“Wheels and Waves” Festivaline Honda Custom Modeller Damgasını Vurdu!

Honda, 14-18 Haziran tarihleri arasında gerçekleşen “Wheels and Waves” Festivalinde, custom modelleri ile odak noktası oldu.

Honda Motor Europe, Biarritz şehrinde gerçekleşen motosiklet, sörf ve kaykay festivali olan eşsiz “Wheels and Waves” Festivalinde, birbirinden değişik pek çok custom motosiklet sergiledi. 

“Wheels and Waves” Festivaline Honda Custom Modeller Damgasını Vurdu! 1. İçerik Fotoğrafı


70’ler ve 80’lere dayanan sergilenen modellerden üçü, bu işe tutkulu bayi ortaklar tarafından yaratılmış. Fransa Bayonne’daki bayi ve Fransız sörf tahtası üreticilerinin başını çeken öncü tasarımcı Ben Rameix tarafından üzerinde tekrar çalışılmış 1977 model bir CB500 model. İkili, yeni egzoz, LED farlar, Firestone lastikler, ön fren diski, karartılmış detayların krom parçalar ile kombinasyonuyla motosikleti tamamen Retro stil bir cafe racer olarak modifiye edilmiş bir şasiyle tekrar baştan yaratmak amacıyla parçalara ayırmışlar. Yan grenajlar ve kuyruk kısmı detayları, M. Rameix tarafından el ustalığı ile bir sörf tahtasının hatlarından esinlenerek Wheels and Waves kültürünü somutlaştırmak amacıyla yapılmış.

“Wheels and Waves” Festivaline Honda Custom Modeller Damgasını Vurdu! 2. İçerik Fotoğrafı

Ultra pratik CX500 çift silindir model, modifiye edilmiş şasi, depo ve selesi ile altın rengi 18 inç tekerlekler, XLR600’den çatallar, alüminyum gidon, Öhlins arka süspansiyon ve LED farlar ile Honda’nın Fransa’daki Anthy-sur-Léman’daki bayisi Kick Moto tarafından özgün bir Flat Track racer haline dönüştürülmüş. Kırmızı, beyaz ve mavi “HRC” renk tasarımı, yakın zamanda bisikleti ile antrenma sırasında arabanın çarpması ile üzücü bir şekilde hayatnı kaybeden Nicky Hayden anısına 69 numara ile taçlandırılmış.

“Wheels and Waves” Festivaline Honda Custom Modeller Damgasını Vurdu! 3. İçerik Fotoğrafı

Üçüncü custom model, sıralı 6 silindirli 1047cc muhteşem CBX modele dayanıyor. Honda’nın Paris’teki Boulmich Moto bayisi ile Bad Seeds motosiklet kulübünün kombinasyonundan yaratılmış. Tekrar yaratılan CBX, bir sport tourer modelden,  güçlü dragster etkileri ile kaslı bir “Yol Bombası” na dönüşmüş. Model, ağırlık azaltımı ve “hız ihtiyacı” üzerine odaklanmış küçük bir gövde yapısına sahip. Custom olarak uyarlanmış pek çok özelliğin içerisinde, çift Öhlins arka amortisörlere uyması için yeni bir alt şasi, egzoz, el işi numara plakası ve farlar ile Bridgestone BattleAxe lastikler bulunuyor.

Yeniden yaratılan üç efsanenin yanı sıra, Honda’nın mevcut ürün gamına dayanan üç uyarlama daha bulunuyor.


“Wheels and Waves” Festivaline Honda Custom Modeller Damgasını Vurdu! 4. İçerik Fotoğrafı

“Wheels and Waves” Festivaline Honda Custom Modeller Damgasını Vurdu! 5. İçerik Fotoğrafı

İlki, büyük kalıplı lastikler, büyük boy fren diskleri, kaynak yapılmış özel egzoz ile uyumlu 500cc A2 ehliyet dostu Rebel’in ultra-modern, şehirli “scrambler” versiyonu. BMX ve sol tarafında konumlanmış kaykay tutacağı ile tamamlanarak kaykay kültürü ile süslenmiş ve moto-cross etkilerine sahip modele ilk bakış, Mayıs’ta Londra’da Bike Shed organizasyonunda gerçekleşmişti.

“Wheels and Waves” Festivaline Honda Custom Modeller Damgasını Vurdu! 6. İçerik Fotoğrafı

Honda’nın Wheels ve Waves’teki varlığını tamamlayan Neo-retro klasik CB1100’ün iki versiyonu bulunuyor. İlki, Honda’nın Roma’da kurulu R&D tasarım takımı tarafından Amerika flat track kültürünün heyecanını ve duygusunu taşımak için yaratılmış CB1100TR konsept. 

“Wheels and Waves” Festivaline Honda Custom Modeller Damgasını Vurdu! 7. İçerik Fotoğrafı

İkinci model, Milan menşeli custom ustaları South Garage ile işbirliği ile tasarlanmış şu anki CB1100EX modelin tamamen karartılmış hali. CB1100’ün custom platformuna uygun olarak ortaya çıkan sonuç, zarif ve Cafe racer ile Bobber stili karışımı karanlık bir tasarım. Mat siyah yakıt deposu, karartılmış motor ve tekerlekler, custom ruhu hissettiriyor ve kısa kuyruk bölümü, Cafe racer keskinliğini veriyor. Minyatür LED göstergeler, yeni far, lastik diş desenleri ile uyum içinde olan baklava desenli deri sele, CB1100EX’e cazibeli bir görüntü vermeyi sağlıyor. 

“Wheels and Waves” Festivaline Honda Custom Modeller Damgasını Vurdu! 8. İçerik Fotoğrafı

Sergilenen bu motosikletler, güçlü ve kendilerine has karakteristik birer özellik içeriyor. 

YORUMLAR