in

World Superbike: Birinci Gün Sonuçları

Yazar: Ahmet TEZCAN

World Superbike 2015 sezonunda birinci gün yarışları sona erdi. Sonuçlar muhtelif olduğundan detayları okumanızı tavsiye ediyoruz.

İlk Yarış

 

Phillip Adası’nda güneşli ve sıcak hava şartlarında başlayan 2015 Superbike Dünya Şampiyonası’nın ilk yarışını, Chaz Davies (Aruba Ducati SBK) ve Aprilia Racing Team ikilisi Leon Haslam ve çaylak Jordi Torres ile girdiği 22 turluk mücadelenin ardından Jonathan Rea (Kawasaki Racing Team) kazandı.

 

World Superbike: Birinci Gün Sonuçları 1. İçerik Fotoğrafı

 

Gergin son turun ardında  Haslam ve Davies, Torres’i 4.sırada bırakarak podyuma adım atan son iki isim oldu. İspanyol sürücü ilk superbike haftasında etkileyici performanslar sergilemeye devam ediyor.

 

Yarış; David Salom (Team Pederchini), takım arkadaşı Matt Walters ve Gaber Rizmayer (Team Toth BMW)’nin haftanın başındaki kazalarından sonra 22 kişi ile başladı. Barni Racing pilotu Leandro Mercado ise Superpole oturumunda finali görmüştü fakat lastik ihlali nedeniyle grubun gerisine düştü.

 

World Superbike: Birinci Gün Sonuçları 2. İçerik Fotoğrafı

 

Yarış start aldıktan sonra Pole pozisyonunun sahibi Rea, ilk virajda birinci sırayı korumasına rağmen Kawasaki Racing Team sürücüsü, 5.turda grubun geride kalmasına kadar liderliği ele geçiremedi.

 

Yarışın geri kalanı ise sürücülerin neredeyse her virajda birbirlerini geçmesi nedeniyle izleyiciler için oldukça keyif verici oldu. Özellikle son ise Phillip Adası’nda atılan en heyecanlı turlardan biriydi diyebiliriz.

 

Michael var der Mark (Pata Honda World Superbike Team), Tom Sykses’a karşı yaptığı cesur hamleyle 4.sırayı kaptı. Eski şampiyon, pistten çıkarak çimlere girmesinin ardından yarışa 10.sırada geri döndü. Daha sonra 5.sıraya kadar gelen Hollandalı pilot van der Mark’ın arkasında ise Tom Sykes yarışı 6.sırada tamamladı.

 

Sylvain Guintoloi (Pata Honda WSBK Team), sağlam bir performans ile Nico Terol’un (Althea Racing) önünde 7.sıraya yerleşti. Alex Lowes (Voltcom Crescent Suzuki) 9.sıray yerleşirken, MV Agusta Reparto Corse pilotu Leon Camier de 10.sırada bitiş çizgisini geçti.

 

Troy Bayliss (Aruba Ducati SBK), ilk SBK yarışında aldığı iki puandan mutlu olan Jed Metcher (Race Center – Demolation Plus)’in önünde 13.sıraya yerleşmeden önce 7.sırada iyi bir performans sergilemişti.

 

Yarışta kaza yapan tek isim ise Niccolo Canepa (Team Hero EBR) oldu ve ek kontroller için sağlık merkezine alındı.

 

İkinci Yarış

 

2015 sezonunun ilk günü yapılan ikinci yarış da ilk yarış gibi heyecan verici ve tahmin edilemez oldu. Leon Haslam (Aprilia Racing Team) liderliğe yerleşirken, podyumda Haslam’ı sırasıyla Jonathan Rea (Kawasaki Racing Team) ve Chaz Davies (Aruba Ducati SBK) takip etti. Yine çekişmeli bir son turun ardından yarışın sonuna gelindiğinde, gördüğünüz gibi podyumdaki isimler değişmedi.

 

*Haslam, 2010 yılındaki Kylami yarışından beri ilk kez birinci sırada yarış tamamladı.

 

World Superbike: Birinci Gün Sonuçları 3. İçerik Fotoğrafı

 

2014 yılı Şampiyonu Michael van der Mark cesurca bir hareket yapıp 7.turun başında liderliği ele geçirene kadar Kawasaki pilotu Rea için her şey kontrol altındaydı ve birinci yarıştaki gibi mükemmel bir performans sergiliyordu. Van Der Mark, 19.turun sonunda kaza geçirdi fakat herhangi bir yara almadı.

 

Aprilia Racing moturunun kontrolünü kaybeden Jordi Torres de Van Der Mark’tan bir tur önce ilk virajda kaza geçirdi.

 

22. yani son tur, yarışın sonucunu belirledi. Bitiş çizgisini lider üçlünün arkasında kalarak ilk 5’i tamamlayan isimler sırasıyla Tom Syskes (Kawasaki Racing Team), Sylvain Guintoli (Pata Honda WSBK Team) oldu. 6.sıraya yerleşen Nico Terol (Althea Racing) ise sırasıyla Randy de Puniet (Voltcom Crescent Suzuki), Leon Camier (MV Agusta Reparto Corse), Matteo Baiocco (Althea Racing) ve ilk 10’u tamamlayan Roman Ramos (Go Eleven Kawasaki)’un önünde yarışı tamamladı.

 

Yarışa iyi başlayan, üç şampiyonluğu olan Troy Bayliss (Aruba Ducati SBK) 7.sıradayken 14.turda pite girmek zorunda kaldı ve yarışa döndüğünde 16.sıraya yerleşerek puan alamadı.

 

World Superbike: Birinci Gün Sonuçları 4. İçerik Fotoğrafı

 

Niccolo Canepa (Team Hero EBR) ilk yarışındaki kazasından sonra yeterli performansı sergileyemedi. Kawasaki motosikleti ile yarışa birkaç dakika önce başlaması nedeniyle grubun gerisine atılan J.Metcher da Alex Lowes’un (Voltcom Crescent Suzuki) 2.turun sonunda yaptığı gibi yarıştan çekildi.

Ne düşünüyorsun?

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

WSS: Sezonun İlk Yarışında Lider Cluzel

WSS: Tayland Yarış Sonucu

REKLAM