World Superbike’ın Aragon Yarışlarına Kawasaki Damgasını Vurdu

WSBK Yazar: Moe

World Superbike’ın Aragon Yarışlarına Kawasaki Damgasını Vurdu

Sezonun ikinci ayağı olan İspanya-Aragon’da, Kawasaki Racing takımının muhteşem ikilisi Tom Sykes ve Loris Baz finiş çizgisini sırayla birinci ve ikinci sırada bitirerek yarışları adeta domine etti. İlk yarışta 3. Sıradaki rakiplerine 8,4 ve 4'er saniye civarında fark atan ikili, ikinci yarışta ilkine kıyasla biraz daha mücadele ederek podyumun ilk iki sırasına çıkmayı başardılar.

Başlarda takım arkadaşı Sykes’ın temposuna ayak uydurmayı başaran Loris Baz, Sykes’ın pist rekoru kıran performansının yanında 4 saniyelik farkın açılmasına engel olamadı. Tom Sykes’ın 8,4 saniye gerisinde kalan Pata Honda takımından İngiliz Jonathan Rea, yarış sonunda tartışmalı bir üçüncülük elde etti. Son turda Rea’nın Ducati sürücüsü Davide Guigliano’ya çok fazla yaklaşmasının ardından birbirine çarpan ikiliden  Jonathan Rea yoluna devam edebilirken İtalyan sürücüyü yarış dışı bırakması tartışmalara sebep oldu. Yarış sonrası ikiliden birbirlerini suçlayıcı herhangi bir açıklama gelmezken, kaza WSBK yetkilileri tarafından bir daha analiz edilecek.

Sıralama turlarında kaza yapıp kendince hayal kırıklığı yaratan bir sırada yarışa başlayan Chaz Davies ilk yarışın sonunda dördüncü sıraya yerleşirken, yarış başında fazla açıldığı bir virajda 13.lüğe kadar düşen Eugene Laverty müthiş bir geri donüş yaparak günün ilk yarışını 5. Sırada bitirmeyi başardı. 

İlk yarışın sonuçları şoyle :

 

 World Superbike’ın <a href=Aragon Yarışlarına Kawasaki Damgasını Vurdu 1. İçerik Fotoğrafı">

 

World Superbike’ın Aragon Yarışlarına Kawasaki Damgasını Vurdu 2. İçerik Fotoğrafı

 

İkinci yarış Tom Sykes, Loris Baz ve Marco Melandri’nin muhteşem çekişmelerine sahne olurken günü lider bitirip çifte zaferle ayrılan taraf Tom Sykes oldu. Heyecanın hat safhalara ulaştığı son turda ise günün ilk yarışında olduğu gibi ikinciliği Tom Sykes’ın takım arkadaşı Loris Baz aldı. Fabrika destekli Aprilia’sını son limitlerine kadar kullanıp yarışın son turlarında Kawasaki sürücüsü Loris Baz’ı geçmeyi başaran Marco Melandri, birincilik kürsüsü için Sykes’ı zorlarken şikanda yaptığı bir hata sonucu virajda açılarak yerini arkasındaki Fransız sürücü Baz’a bırakmak durumunda kaldı. Dördüncülüğü Aprilia takımının diğer sürücüsü Sylvain Guintoli alırken, birinci yarışı üçüncülük kürsüsünde bitiren Jonathan Rea ikinci yarışta beşinciliğe düştü.

Motorland Aragon’da gerçekleştirilen ikinci yarışın sonuçları ise şu şekilde :

 

World Superbike’ın Aragon Yarışlarına Kawasaki Damgasını Vurdu 3. İçerik Fotoğrafı 

 

World Superbike’ın Aragon Yarışlarına Kawasaki Damgasını Vurdu 4. İçerik Fotoğrafı

 

World Superbike’ın Aragon Yarışlarına Kawasaki Damgasını Vurdu 5. İçerik Fotoğrafı

 

World Superbike’ın Aragon Yarışlarına Kawasaki Damgasını Vurdu 6. İçerik Fotoğrafı

YORUMLAR