in

WSBK: Tayland Yarışlarının Sonuçları

Yazar: Ahmet TEZCAN

22 Mart 2015 Pazar günü Tayland’ın Chang International isimli yeni pistinde ilk yarışlar yapıldı. Her iki yarışın da podyuma çıkan isimleri aynı diyebiliriz ama detaylara bakmakta fayda var…

İlk Yarış

 

Tayland’da ilk kez düzenlenen World Superbike yarışının galibi Jonathan Rea (Kawasaki Racing Team) oldu. Buriram’daki Chang International isimli yeni pistte yapılan karşılaştırmayı 20 tur boyunca domine eden Rea’ya podyumda eşlik eden isimler ise sırasıyla Leon Haslam (Aprilia Racing Team) ve Tom Sykes (Kawasaki Racing Team).


Yarışa birinci sırada yani pol pozisyonunda başlayan Rea’nın, 5.turun sonunda geride kalan pilotlarla arasında 6.329 saniye fark oluşmuştu.


Eski şampiyon Tom Sykes ise yarışa 4.sıradan başlamıştı ve ilk turlarda takım arkadaşını geride bırakmayı başarmasının ardından Leon Haslam (Aprilia Racing) tarafından geçildi. Haslam daha sonra Kawasaki sürücüsü Jonathan Rea’yı da yakalamayı başardı.


Yarış, ilk iki sıradaki liderler için kolay geçse de 3.sıradaki Sykes için oldukça şiddetliydi. Yarışa 3.sırada başlayan Alex Lowes (Voltcom Crescent Suzuki), Chaz Davies (Aruba Ducati SBK) ve Jordi Torres (Aprilia Racing Team – Red Devils) arasında 4.5 km süren ve birkaç kez sollamalara sahne olan büyük bir mücadele gerçekleşti. 5.sıradayken 9.turda kaza yapan ve iki kez podyuma çıkan Davies, yarışa geri dönerek bitiş çizgisini 11.sırada geçti.


İki liderin arasındaki zaman farkı sabitken Alex Lowes, 13.turun son virajında podyum mücadelesinin dışında kaldı. Üçüncülük için savaşan isimler ise Tom Sykes ve WSBK çaylağı Jordi Torres oldu ki Torres 4.sırada “eski şampiyona” yavaş yavaş yaklaşıyordu.


Son turun bitimiyle tribünlerde alkış patlamaları yaşandı ve Jonathan Rea, 2015 sezonunda ikinci kez liderliği elde ederek genel Dünya Şampiyonası sıralamasında 5 puanlık avantaj elde etti. Leon Haslam da Sykes ve Torres’in 1.9 saniye önünde, yarışı ikinci sırada tamamladı. Bu dört isim tabii ki ilk dördü tamamlayan isimler.


Sylvain Guintoli (Pata Honda WSBK Team), 5.sırada yalnız bir sürüş gerçekleştirirken, 10 puanı elde etme şansını yakalayan aynı zamanda da iyileşme sürecindeki Alex Lowes’un önündeydi.


İlk 6 ismin arkasında büyüleyici bir mücadelenin ardından ilk 10’u tamamlayan pilotlar ise sırasıyla şöyle: Matteo Baiocco (Althea Racing), Troy Bayliss (Aruba Ducati SBK), David Salom (Team Pedercini) ve Leandro Mercado (Barni Racing).


Leon Camier (MV Agusta Reparto Corse) ve Niccolo Canepa (Team Hero EBR), Chanon Chumjai (RAC Oil Racing Team) ile birlikte yarışın ilk aşamalarında yarıştan çekildiler. Yarışa ilk 10’da devam eden Michael Van der Mark (Pata Honda WSBK Team) da Anucha Nakcharoensri (YSS TS Racing)’nin yaptığı gibi 7.turda yarıştan çekildi.

 

WSBK: Tayland Yarışlarının Sonuçları 1. İçerik Fotoğrafı


 

WSBK’nın en genç sürücüsü Christophe Ponsson (Grillini Racing Team) da 5.turun ilk virajnda kaza geçirdi. 

Tam Sonuç Listesi

 

WSBK: Tayland Yarışlarının Sonuçları 2. İçerik Fotoğrafı

 

İkinci Yarış

 

Tayland’ın Chang International pistinde gerçekleşen World Superbike 2015’in ikinci ayağının ikinci yarışında yine mükemmel bir zaferi elde eden Jonathan Rea (Kawasaki Racing Team) oldu. 10 puan alarak genel sıralamadaki liderliğini sağlamlaştıran Rea için bu yarış kariyerindeki 18.birincilik oluyor. İngiliz pilot, bütün haftayı domine ederek pol pozisyonunda yarışa başlamıştı, ayrıca sonuçlarını yukarıda verdiğimiz ilk yarışın da galibiydi.

 

Alex Lowes (Voltcom Crescent Suzuki), günün ilk yarışında yaptığı hatayı düzeltmek için çok hızlı bir çıkış yaparak yarışın ilk yarısında Rea’yı geride bırakmayı başardı fakat sonrasında İngiliz pilot Leon Haslam (Aprilia Racing Team)’ın gerisinde kaldı. Bu sayede Haslam, ilk yarışta olduğu gibi ikinci yarışı da ikinci sırada tamamladı.

 

Bir diğer KRT sürücüsü Tom Sykes, Jordi Torres’in hemen arkasında yarışı sorunsuz bir şekilde 5.sırada tamamladı. 4.sıradaki Torres, (Aprilia Racing Team – Red Devils) ilk kez katıldığı WorldSBK Şampiyonası’nda ikinci başarısını elde etti. İspanyol pilot yarışın bitişine 2 tur kala eski şampiyonu geçmek için çok çabaladı fakat sonunda 3.virajda başarılı bir manevra yaptı.

 

2014 yılı Şampiyonu Fransız pilot Sylvian Guintoli (Pata Honda World Superbike Team), debriyaj problemleri nedeniyle güvenlik aracıyla yapılan ilk turu kaçırarak yarışa grubun gerisinde başlamak zorunda kaldı. Buna rağmen ilk turu inanılmaz bir şekilde 12.sırada tamamladıktan sonra bitiş çizgisini de takım arkadaşı Michael Van der Mark’ın önünde, 6.sırada geçti.

 

Dört sürücülük bir grup da ilk 10’u tamamlayabilmek için mücadele ettiler. Matteo Baiocco (Althea Racing Ducati) 8.sıraya David Salom (Team Pedercini Kawasaki) ve Leandro Mercado (Barni Racing Ducati)’nun önünde yerleşerirken Troy Bayliss (Aruba.it Racing – Ducati Superbike Team) yarışı ilk 10’un gerisinde kalarak 11.sırada tamamladı.

 

Chaz Davies (Aruba.it Racing – Ducati Superbike Team) ise aynı gün ikinci kez kaza geçirdi fakat ilk yarışta olduğu gibi piste döndü ve yarışı 15.sırada tamamlayarak puan alan son sürücü oldu.

 

Team Hero EBR pilotları Niccolo Canepa ve Larry Pegram, aşırı ısınma nedeniyle oluşan motor sorunları nedeniyle ikinci yarışa katılamadılar.

 

WSBK: Tayland Yarışlarının Sonuçları 3. İçerik Fotoğrafı

 

Genel sıralamada Jonathan Rea, 95 puan ile ilk sırada bulunuyor. Leon Haslam ise 85 puanla Rea’nın gerisinde.

 

Tam Sonuç Listesi

 

WSBK: Tayland Yarışlarının Sonuçları 4. İçerik Fotoğrafı

Ne düşünüyorsun?

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

WSS: Tayland Yarış Sonucu

WSBK: Portimao Yarış Sonuçları

REKLAM